Négy hónap, vagyis a gyűjtési időszak harmada alatt a szükséges egymillió aláírásnak csak a bő egy százalékát tudták összeszedni. A kegyelmi botrány kirobbanása szinte teljesen kisodorta a témát az európai polgári kezdeményezést indító Donáth Anna kommunikációjából. Azt ígérik, az európai parlamenti választások után dolgoznak az ügyön.
Nem aktuálisak az akkugyárak? – Csendben leállította az Európai Környezetvédelmi Hatóságért indított kampányát a Momentum
Még tavaly decemberben írtunk arról, hogy a Momentum európai polgári kezdeményezést indított az Európai Környezetvédelmi Hatóság létrehozásáért. Az akciót azzal indokolták, hogy szerintük az akkumulátorgyárak és más cégek működése kapcsán fennáll a határokon átívelő környezetkárosítás kockázata. A kezdeményező Donáth Anna pártelnök és EP-képviselő akkor azt közölte, hogy a létrehozandó hatóság ellenőrizheti, büntetheti, és ha kell, be is zárathatja a környezetvédelmi szabályokat megszegő üzemeket. Amennyiben sikerrel jár a kezdeményezés, az Európai Bizottságnak érdemben foglalkoznia kell a hatóság felállításával, egyeztetnie a kezdeményezőkkel és lehetőséget teremtenie a javaslat Európai Parlament előtti ismertetésére. Ehhez tizenkét hónap alatt legalább egymillió aláírást kell összegyűjteni összesen legalább hét uniós tagállamból.
Cseh Katalin biztos abban, hogy az év végére meglesznek az aláírások
Az aláírásgyűjtés hivatalosan január 10-én indult, a határideje 2025. január 10. Szabó Bence, a párt debreceni önkormányzati képviselője, a kezdeményezés magyarországi szervezője januárban arról tájékoztatta a Debrecinert, hogy egyelőre csak hazánkban gyűjtenek aláírásokat, kizárólag online, a külföldi társszervezeteik pedig várhatóan a hónap végén kapcsolódnak be a kampányba. A Momentum akkor azt ígérte, a politikusaik országjárásba kezdenek az aláírásgyűjtés miatt. Donáth Anna ennek keretében tartott lakossági fórumot április 2-án Debrecenben, amely – habár a párt szórólapjain kifejezetten ezzel reklámozták az eseményt – csak kisebb részben szólt az európai polgári kezdeményezésről.
A gyűjtés közben kifejezetten lassan haladt. Április 11-én Brüsszelben találkoztunk Cseh Katalinnal, a párt EP-képviselőjével. Addigra mindössze 11 ezer aláírást tudtak összegyűjteni, néhány száz csatlakozót leszámítva kizárólag Magyarországról. Megkérdeztük ezért a politikustól, hogy mikor indítják el a tényleges kampányt, valamint hogyan tervezik elérni a szükséges egymilliós számot. Cseh akkor azt nyilatkozta nekünk, hogy valószínűleg az EP-választások után tudnak majd célzottan dolgozni ezen a kampányon a nemzetközi partnereikkel, de azt is leszögezte, biztos abban, hogy az év végére meglesz az egymillió aláírás.
A kérdésünkre, hogy az EP-kampány nem lenne-e alkalmas arra, hogy felhívják az ügyre a figyelmet, Cseh azt felelte, „mi ezt így gondoljuk”, valamint hozzátette, a magyarországi kvótát már majdnem teljesítették, pártcsaládjuk, a liberális ALDE kiáltványába pedig beépítették ezt a követelést, ezért bízik benne, hogy minél több tagpárt saját EP-kampányának a részévé válik és a választásokat követően is felhívják erre a figyelmet.
Alig haladták meg az egy százalékot
Május 16-án, több mint négy hónappal a gyűjtés hivatalos kezdetét követően 12 261 aláírásnál tart a kezdeményezés, ami a szükséges szám 1,23 százalékát jelenti. Ebből 10 614 aláírást Magyarországról szedtek össze, ez hazánkban a minimálisan elvárt mennyiség 71,69 százaléka. Eközben nincs más olyan uniós tagország, ahol a szükséges minimumnak akár csak 1 százalékát is sikerült volna összegyűjteniük. A hátralévő összesen 987 739 aláírás megszerzésére kevesebb mint nyolc hónapjuk maradt a kezdeményezőknek.
Az Európai Bizottság honlapján olvasható az is, hogy eddig mennyit költöttek az aláírásgyűjtő kampány finanszírozására. E szerint még január 15-én fizettek ki 20 119 eurót (mai értéken 7,76 millió forintot), amelyből 10 150 eurót a Renew európai parlamenti frakció, 9 969 eurót pedig a Momentum állt. Donáth Anna Facebook-oldalán éppen ekkor, január 15-én indultak el a kezdeményezés reklámjai. Március 26-ig számos bejegyzéssel összesen több millió forintot költöttek el a kampányra, ekkor azonban mindegyik még futó hirdetést egyszerre leállították.
Kegyelmi botrány jött, környezetvédelmi hatóság ment
Sokat mond arról, hogy az elmúlt időszakban milyen szinten áll az európai polgári kezdeményezés kampánya, hogy az „Európai Környezetvédelmi Hatóság” kifejezésre rákeresve a Google az elmúlt hónapban tíz találatot sem mutat. A kezdeményező Donáth Anna közösségi oldalán pedig, ahol korábban milliókért hirdettek az ügy népszerűsítésére, a hirdetések leállítása óta eddig mindössze egyszer, április 4-én (a Greenpeace egy közleményére reagálva) jelent meg olyan bejegyzés, amelyben a politikus egyáltalán említi a hatóság ötletét. A korábbi időszakokat vizsgálva pedig azt látjuk, hogy Donáth oldalán december 1. óta összesen kilenc bejegyzést tettek közzé az európai hatósággal kapcsolatban, de ebből csak kettőt a február 2-án kirobbant magyarországi kegyelmi botrány óta. Mindkétszer országos visszhangot kiváltó ügyekre reflektált, a fentebb említett Greenpeace-közleményre, valamint az Átlátszó egy cikkére.
A Novák Katalin köztársasági elnök, Varga Judit (Fidesz) országgyűlési képviselő, valamint Balog Zoltán, a református zsinat lelkészi elnöke lemondását hozó kegyelmi ügy felszínre kerülését követően ez a téma határozta meg a Momentum elnökének kommunikációját, az akkumulátorgyárak és a környezetvédelem gyakorlatilag lekerültek a napirendről.
Jelenleg a választásokra koncentrálnak
Az európai polgári kezdeményezés kapcsán levélben érdeklődtünk a Momentum sajtóosztályától. Az alábbi kérdéseket tettük fel:
„Pontosan ki (milyen testület), miért és mikor döntött az aláírásgyűjtési kampány leállításáról?
Volt-e a döntéshez köze a februárban kirobbant kegyelmi botránynak?
Mikor tervezik újraindítani a kampányt? Hogyan terveznek eljutni az egymillió aláírásig?”
Varsányi Áron, a párt szóvivője a május 16-i levelében egyik kérdésünkre sem adott konkrét választ. Ehelyett azt fejtegette, hogy a Momentumnak és Donáth Annának továbbra is célja az Európai Környezetvédelmi Hatóság létrehozása, amelyhez az európai polgári kezdeményezés egy fontos, de nem kizárólagos eszköz. Mint írta, az egymillió aláírás összegyűjtésével rávehetik az Európai Bizottságot, hogy vegye komolyan a kérdést, valamint rengeteg emberhez és szervezethez tudják eljuttatni a hatóság ügyét. Megjegyezte, nem véletlen, hogy a Magyarország számára minimumként előírt aláírásoknak már több mint a 70 százalékát összegyűjtötték. Varsányi Áron közölte továbbá, az első negyedévben a zöldhatóság magyarországi megismertetésére koncentráltak, online hirdetések mellett Donáth Anna országjárásán is foglalkoztak a témával.
„Jelenleg a Momentum erőforrásait az összevont önkormányzati és EP-kampányra koncentráljuk. Az év második felében pedig európai szinten is tervezzük kinyitni az uniós zöldhatóság kampányát, ennek már megkezdődtek az előkészületei” – közölte a szóvivő. Hozzátette, ha a választók június 9-én bizalmat szavaznak Donáth Annának és Cseh Katalinnak, akkor ők az Európai Parlamentben is képviselni fogják az Európai Környezetvédelmi Hatóság felállításának ügyét.