A rászorulókat olcsó cipőhöz, a gazdákat olcsó csizmához akarták juttatni, ezért indítottak összehangolt akciót. A jogosultak bolettával válthatták ki a lábbelikre vonatkozó kedvezményt. Az akciót úgy kellett végrehajtani, hogy az véletlenül se vihesse csődbe a kisiparosokat. Ügyelniük kellett a visszaélések megelőzésére is. – Debreczeni Újság, 1930. november 29.
UGYANAKKOR
Hatósági árat nyomtak a cipőkbe és a csizmákba, hogy ne lehessen drágábban eladni azokat
Bud János kereskedelmi miniszter körlevélben értesítette az ország mezőgazdász kamaráit, hogy sikerrel jártak a gazdákat olcsó csizmával ellátni kívánók – tájékoztatott a Debreczeni Újság.
Országosan átlagosan 18 pengőbe került egy csizma, ennek árát 15,50 pengőben rögzítették rendelet útján. A kedvezményre a kereskedelmi kormány által kibocsátott, sorszámozott utalvány jogosított fel – ez volt a csizmaboletta. Ezeket a kamarák osztották szét azok között, akik igényt tartottak az olcsó lábbelikre. A rendelet értelmében április 31-ig minden igényt jelenteni kellett és az akciót teljes egészében lebonyolítani. Ennek érdekében országszerte összefogva kezdték meg a feladat végrehajtását a különböző szervezetek.
Az Iparosok Országos Központi Szövetkezete kimutatást készített a meglevő készletekről. A bőrgyárak és bőrkereskedők áron alul biztosították az alapanyagokat. A ruhakészítésbe a kisiparosokat is bevonták. A „Hangya” néven ismert országos fogyasztási és értékesítési szövetkezeti hálózat is részt vett a tevékenységben, ők a kisiparosoktól vették át azok árukészleteiket, melyeket olyan falvakban hoztak forgalomba, ahol arra korábban nem volt lehetőség.
Mivel a kisiparosok erőfeszítésére is szükség volt a készletek biztosítása érdekében, ezért nem nyílt lehetőség egységes csizmák tömegtermelésére. Ennek elkerülése azért is volt fontos szempont, mert a meglévő, eladatlan készleteket is ki akarták söpörni. Ha egységes típusú csizmák gyártását írták volna elő, az könnyen csődbe vihette volna az egyedi termékek gyártására szakosodott készítőket.
Fennállt a veszélye annak, hogy az olcsón megszerzett csizmákat és cipőket egyesek drágábban próbálják majd eladni, ezért azok talpába már készítésükkor belenyomták a forgalmi adót is tartalmazó hatósági árat.
Az UGYANAKKOR rovatunkban debreceni kötődésű korábbi újságokból jelenítünk meg aznapi írásokat. A rovat szerkesztője Papp Dávid. Az UGYANAKKOR további cikkei itt olvashatók.