A terjedő rühesség miatt sok szülő nem engedi gyermekét óvodába és iskolába Derecskén. A helyi óvodában rendszeresen fertőtlenítenek, ennek ellenére a csoportokban így is alacsony a létszám. Az önkormányzat a szülői pánik ellenére sem adott ki semmilyen közleményt a betegség ügyében. A tankerület szerint nincs szükség az oktatási intézmények bezárására.
Egy hónapja terjed rühesség a derecskei gyerekek közt, a szülők aggódnak, az önkormányzat nem tájékoztat
Az elmúlt héten több derecskei szülő is megkereste szerkesztőségünket, azzal, hogy a városukban rühesség terjed a gyermekek között. A betegség – elmondásuk szerint – már több mint egy hónapja jelen van, de a hivatalos szervektől semmilyen prevenciós vagy tájékoztató jellegű anyagot nem kaptak. A rühességgel kapcsolatban tehát csak azok kaptak hiteles információt, akik orvoshoz is elvitték a gyereküket. Sok szülő hetek óta nem engedi a gyerekeket iskolába és óvodába. A betegséget egy rühatka nevű élősködő okozza, amely érintkezéssel terjed és a bőrgyulladást, viszketést okoz.
Egy derecskei nagymama a Debrecinernek elmondta, a szülők között hatalmas káosz alakult ki, félnek, hogy hazakerül a rühesség, és tájékozatlannak is érzik magukat. Hozzátette, hogy Derecske város hivatalos felületein semmi sincs, ami helyre tenné a kialakult pánikot. A helyi nagymama szerint többek között azért is lenne nagy szükség a tájékoztatásra, mert a fertőzés felnőttekre is átterjedhet, és akinek nincs gyermeke, az egyáltalán nem értesül a rühesség kockázatáról.

Újságunknak egy helyi szülő is megszólalt, aki szintén a kommunikáció hiányát sérelmezte. Szerinte, ha egy tagintézményben megjelenik egy ilyen fertőzés, akkor azonnal kommunikálni kellett volna a többi oktatási intézménnyel, hiszen sok ovisnak van iskoláskorú testvére, akiket megfertőzve egy új közösségbe vihetik át a betegséget.
Nekünk szülőknek egyszer csak kiadta az óvoda, hogy hozzuk haza a gyerek minden holmiját, a törölközőktől kezdve az ágyneműkön át mindent, és fertőtlenítés céljából mossuk ki azokat magas hőfokon. Ekkor még azt hittük, hogy a sok felsőlégúti megbetegedés miatt van erre szükség, örültem is, mert nem árt a fertőtlenítés. Később viszont kiderült, hogy a rühesség miatt kellett mindez – mondta a derecskei szülő.
Kiemelte továbbá, hogy szerinte, ha az intézmények és az önkormányzat idejében összefog és kommunikál a betegségről, akkor most nem kellene tömegesen otthon tartani a gyerekeket. A rühesség kezeléséről kaptak ugyan egy körlevelet a gyerekorvostól, de az sem jutott el minden érintetthez.
Ahogy a betegek száma kezd nőni, onnantól kezdve egyenes arányban kellett volna védekezni is. Tudomásom szerint már sokan elkapták, köztük néhány óvónő is. A betegek számával nem vagyunk tisztában, így teljes a bizonytalanság. Rettegünk, hogy hová fajulhat ez az egész. Az intézmények bezárásáról is lehetett hallani, de abból sem lett semmi. Lehet, ha egy hétre bezárnak, akkor már túl lennénk ezen, de az önkormányzat erről sem adott ki semmilyen információt nekünk. Felkészülni sem volt időnk, most meg már késő – folytatta.
Az óvoda erőfeszítéseit nagyra értékeli, hiszen gyakran fertőtlenítenek. Ehhez a tisztítószerek mellett ózongenerátort is bevetnek, amivel a játékok mellett a bútorokat és a textíliákat is fertőtlenítik. Ennek ellenére nem engedi gyermekét az óvodába, mert félnek a betegségtől.
2025-öt írunk és rühesség terjed a városban már öt hete. Az önkormányzat tisztában volt a helyzettel, mert ők az óvoda fenntartói, éppen ezért felelősek, hogy ez a betegség így elterjedt. Nem tájékoztattak minket semmiről – zárta a derecskei szülő.
Az üggyel kapcsolatban telefonon kerestük a derecskei önkormányzatot, a Mese-Vár Óvodát és a Bocskai István Általános Iskolát is, de senki sem nyilatkozott a betegségről. Levélben kerestük a Berettyóújfalui Tankerületi Központot (ennek a fennhatósága alá tartozik a derecskei Bocskai István Általános Iskola is), ahonnét az alábbi választ kaptuk:
A Derecskei Bocskai István Általános Iskolában a 741 diák közül 2025. március 10-től 2025. április 11-ig 19 diák esetében állapították meg a rühességet. Az intézmény vezetősége folyamatosan egyeztet a település orvosával, akinek tájékoztatása szerint jelenleg csak járványveszélyről van szó, és nem járványról. Éppen ezért ebben a helyzetben a megelőzés a legfontosabb. A márciusi időpont óta a tüneteket mutató diákok közül a kezelést követően három diák kivételével már minden tanulót visszaengedett az orvos az iskolába. Nincs szükség az iskola bezárására, a fertőzések további terjedésének elkerülése érdekében fokozott fertőtlenítést végeznek az intézményben.
A Derecskével kapcsolatos további cikkeinket itt olvashatja.