UGYANAKKOR

Gyermekek és analfabéták oktatásától kezdve az egyetemi tananyagokig szinte minden szerepelt a debreceni szabadiskola tantervében

Ingyen juthattak minőségi oktatáshoz a debreceniek. A téli szezonra a gyermekeknek külön szerveztek kulturális programokat. Egyetemi tanárok és városi szervezetek közreműködésével valósították meg a közjót szolgáló programjaikat – a munkások edukációját családjaikra is kiterjesztették. – Világ, 1911. november 26.

Különösen intenzív szellemi élet indult meg Debrecenben a tél kezdetével – írta meg a Világ. A Társadalomtudományi Kör néven működő szabadiskola a haladó gondolkodású cíviseket tömörítette: az évben új sorozatot indított, melyben a város szociográfiáját ismertették.

A hétfőn, kedden, szerdán és csütörtökön tartott előadások a tél beköszöntével vasárnaponkénti mesedélutánokkal egészültek ki. Az énekszámokkal és szavalatokkal tarkított programot kifejezetten az ifjúságnak szánták. A meséket modern formában és szellemben Tömöry Jenő és Mocsáry László tanítók mondták.

Az analfabéták tanítására is figyelmet fordítottak. Ehhez az Országos Közművelődési Tanács ingyen ábécés könyveit és tanszereit vették igénybe. A termeket a városi ipartanonciskola biztosította.

Analfabéta katonák tanfolyama egy hadikórházban - 1915
Analfabéta katonák tanfolyama egy hadikórházban – 1915 – Fortepan / Országos Széchényi Könyvtár

A szabadiskola rendes előadásai során a modern világnézet terjesztését tartották szem előtt. Mint azt a cikkben írták, a kurzusok során a föld helyéről a mindenségben, a fejlődés szakaszairól, a fizikai és kémiai törvényekről, az élettan és fejlődéstan pozitív elméleteiről, az emberi társadalmak fejlődési stádiumairól, a vallásról, jogról és erkölcsről, valamint művészetek emberi együttélésben betöltött szerepéről sajátíthattak el általános ismereteket az érdeklődők.

A munkások és még azok családtagjai is részesülhettek a minőségi oktatásból. A szintén vasárnapra időzített előadásokat a vasárnapi munkásképző országos bizottságának debreceni fióktelepe rendezte. „Általában ezek az előadások is az egyetemes tudás növelését fogják elősegíteni. Az előadók között szerepelnek zene- és más tanárok, gépészmérnök, zongoraművész, szakszervezeti vezető, lapszerkesztő, színművész, tanító, hivatalnok, gyári munkás stb. Az előadásra kerülő tárgyak is ilyenképpen vegyesek lesznek” – zárták beharangozójukat.

Az UGYANAKKOR rovatunkban debreceni kötődésű korábbi újságokból jelenítünk meg aznapi írásokat. A rovat szerkesztője Papp Dávid. Az UGYANAKKOR további cikkei itt olvashatók.

A megosztása fontos!

Kérjük, válasszon előfizetési vagy támogatási lehetőségeink közül!

Iratkozzon fel hírlevelünkre!