Papp László szerint a küzdelem soha nem értelmetlen, mert hitet ad a következő generációknak, akik továbbviszik a forradalom szellemiségét.
Változatlanul kell megőrizni a magyar szabadságot – hangsúlyozta Debrecen polgármestere az 1956-os forradalom ünnepén
Október 23-án délelőtt a Debreceni Egyetem főépülete melletti 1956-os emlékműnél tartotta hivatalos ünnepi megemlékezését Debrecen önkormányzata. A rendezvényen az egyetem művészeti központja, valamint Pintér Béla énekes-zeneszerző működött közre „Mert olyanokat éltünk meg, amire ma sincs ige…” című műsorukkal. A megemlékezésen körülbelül 200-an voltak jelen, döntő többségében koszorúzók, hivatalos meghívottak és olyan személyek, akiknek valamilyen szerepük volt a műsorban.
Papp László (Fidesz), Debrecen polgármestere a megjelenteknek arról beszélt, hogy 1956-ban a debreceni polgárok, munkások és az egyetemi diákság erős és bátor szövetséget kötöttek a kommunista diktatúra megdöntése érdekében. A politikus szerint forradalmárrá válni „kivételesen nehéz idők kivételes embereinek kiváltsága”. Mint mondta, sok ilyen magyar hős volt már, Debrecennek pedig mindegyik szabadságharcban meghatározó szerepe volt. Emlékeztetett, 1956-ban itt vonultak először az emberek, és a debreceni Kossuth utcán dördült el a forradalom első sortüze. A polgármester hangsúlyozta, a város utcáin és terein megjelent tízezrek azt üzenték a hatalomnak, hogy a magyar szabadság ügye szent és sérthetetlen. „Hogy nincs az a börtön, karhatalom, internálótábor vagy megfélemlítés, amely képes lenne a debreceniek szabadságvágyát elfojtani” – fogalmazott.
Felidézte, a forradalmat ugyan eltiporták, de a kommunista hatalom hiába próbálta, nem tudta eltörölni annak emlékezetét. „Az 1956-os forradalom egy új időszámítás kezdete volt, amely 34 évvel később elvezetett a rendszerváltáshoz, a szocializmus bukásához, 1990 szabad parlamenti választásához” – magyarázta.
Szép beszédek Nyugaton, diktatúra Keleten
Papp László a volt amerikai elnököt, John Fitzgerald Kennedyt idézte, aki 1960-ban arról beszélt: 1956. október 23. a bátorság, az öntudat és a győzelem napja volt. A polgármester szerint Kennedynek igaza volt, amikor azt mondta, 1956-ban az emberek szabadságvágyát mutatta meg, „bármily kicsi is a siker esélye, s bármily nagy is az áldozat, amit követel”. Papp kifejtette, a magyar történelem minden szabadságharcára igaz ez. „Ezért vagyunk mi, magyarok szabadságharcosok. És lehet, hogy elbukunk, de a küzdelem soha nem értelmetlen, hiszen generációknak ad hitet, akik továbbviszik az elveszett forradalom reményét, szellemiségét, és amikor újra eljön az idő, felemelve a zászlót, újra küzdeni hívják a nemzetet” – magyarázta.
A polgármester megjegyezte, érdemes elképzelni, milyen hatása lett volna 1956-nak, ha a Nyugat támogatja a magyar szabadságot. „De nem tette, sőt diszkréten elfordította a fejét, így maradtak a szép, méltató beszédek Nyugaton, a kommunista diktatúra pedig Keleten” – fogalmazott.
Papp László kifejtette, 1956 miatt a rendszerváltás során megszerzett szabadságunkat és függetlenségünket kötelező megvédenünk. „Azt változatlanul kell átadni utódainknak” – hangsúlyozta, majd hozzátette, mindennél nagyon szükség van az összefogásra az Ukrajnában zajló háború, a gazdasági válság, a közel-keleti konfliktus és a világszintű fegyverkezés miatt. „Mindeközben zajlik egy világméretű küzdelem, amelyben évezredes hagyományokon alapuló családi, kulturális vagy vallási értékeinket kérdőjelezik meg” – közölte, megjegyezve, a veszélyek ellenére nem szabad megrettenni. Mint mondta, megalkuvást nem tűrően meg kell védenünk a magyarok szabadságát és szuverenitását, ami egyet jelent a békével és a biztonsággal.
A beszédet követő koszorúzáson a pártok közül a Fidesz és a Mi Hazánk Mozgalom vett részt.
Megvédenék-e a hazát?
Az eseményt megelőzően a Momentum – egy budapesti akciójukhoz hasonlóan – „Most is megvédeném a hazámat” feliratú táblát helyezett el Melocco Miklós forradalomra emlékező alkotásánál. Ezzel nyilvánvalóan Orbán Balázsnak, a miniszterelnök politikai igazgatójának szavaira reflektáltak, aki néhány hete arról beszélt: a magyar kormány 1956 tanulságai alapján nem tanácsolta volna az ukrán elnöknek, hogy védekezzen Oroszországgal szemben. A táblát a hivatalos városi ünnepség szervezői még a program kezdete előtt eltávolították a helyszínről. Ennek ellenére az önkormányzati médiaként működő Dehir munkatársai lefotózták a táblát, és fel is töltötték a képet az eseményről készült tudósításukba és galériájukba.