„Vélemény nem érkezett” – Bikkfanyelvű előterjesztések és eldugott hirdetmények paravánja mögött zajlik Debrecen átrajzolása

Ember legyen a talpán, aki elsőre megfejti, miről szólnak Gábor István főépítész előterjesztései. A városvezetés szerint lakossági fórum, amikor az érintettek csak e-mailben véleményezhetik az átalakítási terveket. Ráadásul ezek hirdetményeit sem verik nagydobra.

A debreceni önkormányzat munkatársain és a városban dolgozó néhány újságírón kívül valószínűleg nem sokan – az embernek sokszor az az érzése, hogy az önkormányzati képviselők nagyobbik része sem – olvassák el havi rendszerességgel a közgyűlési előterjesztéseket. Nagy kár, egyrészt azért, mert fontos, sokszor a város életét meghatározó információk vannak elrejtve a dokumentumokban, másrészt e hivatalos szövegekre fittyet hányók kalandos percektől – esetenként sok-sok perctől – fosztják meg magukat, amelyeket egyébként a jogi bikkfanyelv útvesztőiben kalandozva tölthetnének.

Gábor István Főépítész
Fotó: Koppányi Szabolcs

Ezen írásokon belül is külön magasságokat képviselnek a Gábor István főépítész nevével megjelenő előterjesztések. Az április 30-i ülés – amelyen közmeghallgatást is tartanak – napirendjén például ilyen a „Debrecen Megyei Jogú Város településrendezési eszközeinek módosítására irányuló döntések meghozatala a 47. számú főút fejlesztése érdekében” elnevezésű pont, amelynek címe szinte titkolja, milyen líraisággal találkozhatunk a belbecsben. Ennek szemléltetésére álljon alább egyetlen mondat az első számú határozati javaslatból:

Az akkumulátorgyár mellett halad az út

Akinek nincs gyakorlata jogi szövegek olvasásában, annak bizonyára jelent némi kihívást elsőre értelmezni a mondatot. A lényeg az utolsó sorokban van: a 47-es főút négysávosításával kapcsolatban készített telepítési tanulmánytervre vélemény nem érkezett. A 47-es főút köti össze Debrecent a déli gazdasági övezetben található CATL-akkumulátorgyárral és más, főleg akkuipari üzemekkel, az út aztán Mikepércs felé folytatódik. Nyilvánvaló tehát, hogy az előterjesztésben szereplő útfejlesztés nem független a sok ezer debreceni érdeklődésére számot tartó beruházásoktól.

Akkumulátorgyár tüntetés Mikepércs 20250201
tüntetők menete fordul be a 47-es útról az ipari parkba 2025. február 1-én
Fotó: Kántor-Újvári Gerda

Gábor István főépítész indoklásából kiderül, hogy egy 2021-es kormányrendelet alapján a tanulmányterveket véleményeztetni kell a lakossággal, a civil és gazdálkodó szervezetekkel, valamint a vallási közösségekkel. Erre 15 napos határidőt kell biztosítani. Amíg ez nem történik meg, az önkormányzat alá sem írhatja a településrendezési szerződést.

Az alrovat alrovatába rejtve

Ezt a véleményeztetést a városvezetés március 31. és április 15. között tudta le. Ha számos helyi lakos nem szerzett róla tudomást, az azért is lehet, mert az érintettek kizárólag e-mailben közölhették észrevételeiket. A város elöljárói pedig hiába rendelkeznek közösségi médiafelületekkel, hiába van sok száz millió forint közpénzből fenntartott médiacentrumuk, ezeket az ügyeket mégsem szokták hírelni. A főépítészi iroda hirdetményeit az önkormányzat hivatalos honlapján, az „Infótár” rovatban, azon belül a „Közzététel és hirdetmények” alrovatban, azon belül pedig a „Településrendezéssel összefüggő hirdetmények” alalrovatban találja meg az, aki tudja, hol kell keresnie. Nem véletlen, hogy az elmúlt években a hasonló előterjesztések túlnyomó többségében szerepelt az általunk kiemelt javaslatban is olvasható néhány szó: „a partnerek részéről vélemény nem érkezett”.

A felületen cikkünk írásakor is több, „lakossági fórumnak” nevezett egyeztetés van folyamatban, ahol csak e-mailben lehet véleményezni a városvezetés terveit. Most éppen a településképi arculati kézikönyv és az ehhez kapcsolódó rendelet módosítását, a józsai északi tehermentesítő út telepítési tanulmánytervét, valamint a helyi építési szabályzat módosításait két belvárosi területen és a keleti városrészben.

Főépítészi hirdetmények
Forrás: Debrecen önkormányzatának honlapja

A megosztása fontos!

Kérjük, válasszon előfizetési vagy támogatási lehetőségeink közül!

Iratkozzon fel hírlevelünkre!

További olvasnivalók...