UGYANAKKOR

A polgári Tisza-híd megépítéséért indult harc, a 20 perces kompos utazási időt már luxus volt eltűrni

Debrecen és Miskolc is arról akarta meggyőzni az ország vezetését, hogy Tiszadob helyett Polgáron épüljön ki a két város közötti összeköttetés. – Nyírvidék, 1928. október 26.

Egy meg nem nevezett, miskolci lap feltűnést keltő cikkben írt arról, hogy mozgalom indult a Tisza-híd építésének ügyében. Állításuk szerint Hermann Miksa kereskedelemügyi miniszter a projekt terveiről már szinte tényként nyilatkozott. Azt nem árulta el, hogy hol kívánnak építkezni, de nem hallgatta el, hogy a munkálat a jövő gazdasági év leghatalmasabb vállalkozása lesz – számolt be a Nyírvidék.

Hídavató ünnepség Polgáron 1950. október 1-én – a szónok Bebrits Lajos közlekedés- és postaügyi miniszter – Fortepan / UVATERV

A cikkben foglaltak szerint már jó ideje megvolt az igény Miskolc és Debrecen összekötésére, mivel az utasok addig vagy Nyíregyházán keresztül haladtak, vagy körülményesen, nehézkesen komppal kényszerültek átkelni a Tiszán. „Megérkezik a kocsi vagy az autó a polgári Tisza-partra, és akkor ha szerencsés időben jött és eltalálta a komp indulását, alig húsz perc alatt átkerül a túlsó partra. Annyi ideig tart tehát a komp menetideje az egyik Tisza-partról a másikra, míg az autó Miskolcról például Sajóládra ér. Húsz perc olyan időveszteség, amelyet ma már eltűrni luxus számba megy” – jellemezték a helyzetet. Az újságíró érvelése szerint ha a híd Polgáron épülne meg, 40 kilométerrel rövidülne a Debrecen-Miskolc közötti úttáv, ezzel nemcsak az ország lakossága nyerne, de egy közel két évtizeddel azelőtt felmerült gondolat is realizálódna. Továbbá a beruházásra áldozott pengők vállalkozói haszon, anyagárak, szállítási költségek és munkabérek alakjában a magyar gazdasági élet „vérereit” táplálnák; a projekt közmunka-lehetőségként is szolgálna egyben, mely sokak megélhetését garantálná.

A lap megbízható forrásokra hivatkozva állította, hogy a parlamentben is szem előtt tartották a hídépítés ügyét. A beruházásban érdekelt vármegyék már állástfoglaltak a Tisza-híd építése mellett, azonban továbbra sem jutottak egyezségre abban, hogy az hol legyen. A cikk írója fontosnak tartotta megemlíteni, hogy a legutóbbi Debrecenben rendezett kultúrkongresszuson, melyen a dunántúli városok polgármesterei és küldöttei vettek részt, arról értekeztek, hogy rendkívül időszerű és szükséges lenne a városok kultúrkapcsolatának megteremtése és kimélyítése.

„Akármennyire is korainak látszik annak a gondolatnak felvetése, hogy az új Tisza-híd megépítése Polgárnál egyik lendítő tényezője lesz a kultúrkapcsolat megteremtésének, mégis szinte bizonyossággal lehet felállítani azt a jóslatot, hogy a dunáninneni magyar városok együttműködésének alappillére a polgári Tiszai-híd megépítése és forgalomba helyezése” – zárta okfejtését az újságíró.

Az UGYANAKKOR rovatunkban debreceni kötődésű korábbi újságokból jelenítünk meg aznapi írásokat. A rovat további cikkei itt olvashatók.

A megosztása fontos!

Kérjük, válasszon előfizetési vagy támogatási lehetőségeink közül!

Iratkozzon fel hírlevelünkre!

További olvasnivalók...