Számos visszaélésről kapott bejelentést a TASZ Hajdú-Bihar megyében

Lévay Edit jogász szerint az aktivisták gyakran preventív szerepet töltenek be a csalási kísérleteknél. Az eljárások megindítását nehezíti, hogy sok esetben nehéz bizonyítékokat szerezni a törvénysértésekről.

Választás 2022 - Debrecen

Lia

Az országgyűlési képviselőválasztás napján, április 3-án 19 óra 30 perckor telefonon beszéltünk Lévay Edittel, a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) által megbízott jogásszal, aki Hajdú-Bihar megye Debrecenen kívül eső részén, elsősorban a hajdúszoboszlói központú 5-ös és a hajdúböszörményi központú 6-os választókerületben fogadta a választási visszaélésekkel kapcsolatos bejelentéseket.

Mint mondta akkor, a nap még nem ért véget, várhatóan kapnak még bejelentéseket és valószínűleg bizonyítékok is fognak még előkerülni. Hangsúlyozta ugyanis: egyelőre több esetben csak a tényállásról tudnak, bizonyítékokat azonban olykor nehéz előállítani – ezek nélkül ugyanakkor nem igazán lehet eljárásokat indítani.

Román rendszámú autók jelentek meg és buszoztatás is történhetett Nyírábrányban

Lévay Edit konkrét példákat is mondott arról, hogy milyen bejelentéseket kaptak a választás napján. Nyírábrányban az egyik szavazókörnél három román rendszámú autó megjelenéséről számoltak be a TASZ-nak az aHang aktivistái. Amikor megpróbálták őket megközelíteni, az egyikből kiszállt a sofőr, elkezdett telefonálni, majd visszaszállt az autóba és mindhárom jármű elhajtott. Az eset után több óráig a helyszínen maradtak az aktivisták, de az autók nem tértek vissza. „Egy alkalommal hoztak szavazókat, valószínűleg meghiúsultak azok a törekvések, hogy többször is forduljanak” – magyarázta Lévay Edit.

Egy másik nyírábrányi szavazókörnél pedig buszos szállítást tapasztaltak az aktivisták, akik elkezdték követni a járművet. „Teljesen illogikus volt, össze-vissza ment előttük. Nyilván nem akart a célhoz menni. Az aktivisták azt akarták elérni, hogy legalább a következő kört ne tegye meg a busz. A legtöbbször ilyen elriasztó funkciót töltenek be” – sorolta a TASZ által megbízott jogász, majd hozzátette, az ügy nem volt megfelelően dokumentálva, a bizonyítékok összegyűjtése még folyamatban van, tehát egyelőre nem indítottak eljárást.

Pénzt oszthattak és kampánycsendsértés is lehetett Egyeken

Egyeken is két visszaélésről van információja a TASZ-nak. Úgy tudják, az egyik szavazókörben szavazatvásárlás esetleges megjelenésére hívta fel az aHang figyelmét egy szavazatszámláló bizottsági tag. Ugyanis, mint beszámolt róla, a szavazókör udvarában működő roma nemzetiségi önkormányzatnál sorban álltak az emberek, és lehetséges, hogy borítékot is kaptak. A bizottsági tag elmondása alapján amikor észrevették őt, ez abbamaradt. A szavazatszámláló bizottsági tag a történtek miatt kérte, hogy legyenek ott az aHang aktivistái. Lévay Edit elmondta, erről az ügyről nincsenek további információi, valamint megjegyezte: „ezt nehéz rögzíteni”.

A jogász elmondása szerint Egyeken egy másik szavazókörnél egy fideszes személy arra próbált rávenni embereket, hogy szavazzanak valakire, az ott lévő – nem az aHanghoz tartozó – aktivisták pedig elzavarták a szavazókörből. Lévay Edit elmondása alapján az esemény kampánycsendsértés volt, mert a szavazókör 150 méteres körzetében történt. Mint mondta, ebből nem lesz ügy, mert az aktivisták megakadályozták a további jogsértést.

Lévay Edit megemlítette a Hortobágyon történt visszaélést, amely kapcsán már a választást megelőző napon határozatot hozott az OEVB, és amely esetet mi is bemutattuk korábban a választás napjáról szóló, folyamatosan frissült cikkünkben, a 9 óra 34 perckor közzétett frissítésünkben.

A TASZ által megbízott jogász a Debrecinernek arról is beszélt, hogy az igazán durva törvénysértések jellemzően már nem a szavazókörökben történnek. Mint mondta, hallott olyan hajdú-bihari szavazókörről is, amely településen szegregált kisebbség él, és az egyik helyi vezető az előző este összegyűjtötte az ott élők személyigazolványait, és annak függvényében adta vissza nekik, ha jó helyre szavaznak, ezt pedig fotóval is dokumentálják – ez Lévay Edit szerint a láncszavazás egy formája. Ugyanakkor azt is elmondta, ez is egy olyan ügy, amiről csak információjuk van, bizonyítékuk nincs.

A megosztása fontos!

Kérjük, válasszon előfizetési vagy támogatási lehetőségeink közül!

Iratkozzon fel hírlevelünkre!