Európa-szerte szeretnék bevezetni az önjáró kiszállítási szolgáltatásokat. A DKV Zrt. a nemzetközi csoport egyetlen magyarországi partnercége.
Október környékén tesztelik Debrecenben a CARNET önjáró kiszállítórobotjait – a DKV közreműködésével
Január 18-án írta meg a „katalán sajtóra” és „katalán hírportálokra” hivatkozva a debreceni önkormányzati médiaként működő Dehir.hu, hogy hamarosan egy ADD (autonomous delivery device ~ önjáró kiszállítóeszköz) nevű házhoz szállító robotot fognak tesztelni Debrecenben. A cikkben leírták, hogy a barcelonai Katalán Műszaki Egyetem, a Volkswagen Csoport és a SEAT által alapított CARNET kutatócsoport a katalán Esplugues de Llobregatban, Hamburgban és Debrecenben teszteli a járművet. Az információt a pontos hivatkozások hiánya ellenére számos magyarországi sajtótermék átvette.
A tesztelésről némileg több konkrétumot tett közzé január 22-i cikkében a Rakéta. A CARNET honlapján található információk alapján azt írták, a LogiSmile nevű projekt keretében megalkotott ADD-kkel a kutatócsoport a házhoz szállítás káros környezeti hatásait csökkentené. A kisméretű, tárolóhellyel rendelkező járművek előnyei, hogy nem fogyasztanak sokat, önállóan navigálnak és a többi közlekedőt sem hátráltatják. A lap észrevette, hogy a CARNET honlapján olvasható az is, amit a helyi önkormányzati média nem írt meg: a kutatócsoport magyarországi partnere a debreceni közösségi közlekedési vállalat, a DKV Zrt.
Levelet írtunk ezért a DKV-nak, hogy többet tudjunk meg a debreceni tesztelés körülményeiről, azonban cikkünk megjelenéséig nem reagáltak az érdeklődésünkre.
Ősszel tesztelnek, pontos dátum még nincs
Válaszolt azonban levelünkre Albert Baldó i Canut, a CARNET projektmenedzsere, a LogiSmile projekt egyik koordinátora. A Debrecinernek küldött válaszából kiderül, az önjáró kiszállítórendszer tesztjét ősszel, október környékén (pontos dátumot még nem határoztak meg) fogják végrehajtani Debrecenben. Ahogy a menedzser írja, a projekt célja az önjáró kiszállítási szolgáltatások Európa-szerte történő bevezetése, Debrecent pedig azért választották, mert Magyarország második legnagyobb városa.
Megkérdeztük azt is, pontosan milyen módon járul hozzá a DKV Zrt. a teszteléshez. A projekt koordinátora azt írta, a DKV célja az utazási idő és a forgalmi torlódások csökkentése, a fenntartható közlekedés népszerűsítése és a közlekedésen belüli részarányának növelése, a városi közlekedési infrastruktúra jobb hasznosítása és a közlekedésből származó légszennyezettség csökkentése. „A legfontosabb szerepük a pilot tesztben, hogy segítenek felmérni a város igényeit, adatokat és visszajelzéseket szolgáltatnak, teret adnak az önjáró kiszállítórobotok városi helyszíneken történő teszteléséhez, valamint segítenek a projekteredmények kiértékelésében és terjesztésében” – írta Albert Baldó i Canut.
Kérdésünkre a projektmenedzser azt is elmondta, a CARNET-nek a DKV-n kívül nincs más partnere Magyarországon, de megjegyezte, hogy a LogiSmile projekt egy nemzetközi konzorciumból jött létre, amelynek lengyel, magyar, német és spanyol tagjai is vannak.