Az alapítvány és az egyetem tulajdonába kerülnek az eddig állami kézben lévő ingatlanok. Habár Szilvássy rektor már több alkalommal is az első világháborús miniszterelnöknek tulajdonította az egyetem alapítását, a kép ennél jóval árnyaltabb. Forrásaink szerint nem lenne meglepő, ha a jövőben mégis ismét Tisza nevét venné fel az egyetem.
Átnevezhetik az egyetemet? – Gróf Tisza István Debreceni Egyetemért Alapítvány – Benyújtották a magánosítási törvényjavaslatot
A hvg.hu vette észre, hogy március 31-én nem sokkal éjfél előtt benyújtotta a kormány 11 magyar egyetem alapítványi, valamint egy intézmény egyházi fenntartásba helyezéséről szóló törvényjavaslatait. A Debreceni Egyetemről szóló javaslat szerint az ország egyik legnagyobb felsőoktatási intézményét a most létrehozandó Gróf Tisza István Debreceni Egyetemért Alapítvány fenntartásába helyezik. A kuratórium tagjait és elnökét is a felsőoktatásért felelős miniszter, tehát Palkovics László jelöli ki.
A fenntartói jogok mellett az alapítvány tulajdonába kerül a Nagyerdei Stadion Rekonstrukciós Kft. üzletrészének 50 százaléka, továbbá részben az alapítványé, részben az egyetemé lesznek az egyetemhez tartozó, eddig állami tulajdonban lévő ingatlanok.
Virágzó Tisza-kultusz Debrecenben
Tisza István kultusza az elmúlt években folyamatosan épült a Debreceni Egyetemen, ennek a folyamatnak leglátványosabb eleme az volt, amikor 2016-ban Magyarország volt miniszterelnökének a szobrát a Klinika elől áthelyezték az egyetem főépülete elé. Az egyetem honlapján található beszámoló szerint ezt hivatalosan a DEHÖK kezdeményezte, áthelyezést pedig az Adjátok vissza a hegyeimet! Alapítvány szervezte. Az egyetemi honlapon Tiszára egyetemalapítóként hivatkoztak.
A szobrot a volt kormányfő halálának évfordulóján azóta minden évben megkoszorúzták, egy, a Hajdú-bihari Naplóban megjelent olvasói levélből kiderül, a 2018-as alkalmon szintén elhangzott, hogy Tisza alapította az egyetemet. 2019-ben Szilvássy Zoltán rektor az évnyitó beszédében azt állította, Tisza volt az intézmény létrehozásának eredeti kezdeményezője is. „Nagyon fontos az is, hogy az egyetem létrejöttének az ötlete gróf Tisza István agyában fogant meg, aki 14 évesen érettségizett a Református Kollégiumban és azt mondta, ha a Jóisten őt megsegíti, akkor Debrecenben egy modernkori, XX. századi egyetem lesz” – magyarázta. 2020-ban a rektor már egyenesen úgy fogalmazott: kizárólag Tisza István tevékenységének köszönheti létét a Debreceni Egyetem.
Fekete Károly A Debreceni Egyetem története 1912–2012 című, 2012-ben megjelent kötetben azt írja: az egyetem megalapításának gondolata már 1870-ben felmerült, ekkor Tisza még csak kilencéves volt, tehát aligha tekinthetjük őt ötletgazdának. Az egyetem létrehozására a 20. század elején egy mozgalom szerveződött, ennek az egyik meghatározó alakja volt gróf Degenfeld-Schomburg József, Hajdú vármegye és Debrecen főispánja, de más neveket is lehetne említeni, akik sokat tettek azért, hogy Debrecenben egyetem jöhessen létre. Tisza István végig támogatta az egyetemalapítás tervét, sokat tett a megvalósításáért, de alapítónak az említett kötet szerzői sem nevezik őt. Mudrák József és Király Sándor így írtak az egyetem 1920-as névadásáról: „Minthogy a budapesti tudományegyetemet alapítójáról, Pázmány Péterről szándékoztak elnevezni, 1920 decemberében Barabási Kun József jogászprofesszor kezdeményezte, hogy a debreceni egyetem a Református Kollégium egykori diákjának, az egyetem létrejöttében elévülhetetlen érdemeket szerzett néhai miniszterelnöknek, Tisza Istvánnak a nevét vegye fel”.
A Debreceni Egyetem 1945-ig viselte Tisza István nevét, a hallgatók ugyanebben az évben döntötték le a politikus szobrát. Utóbbi – papíron a hallgatói képviselet kezdeményezése nyomán – egy ideje már ismét központi helyen áll. Az új alapítvány nevében már szerepel a volt miniszterelnök, az egyetem ügyeire rálátó forrásaink szerint nem lenne meglepő, ha hamarosan az intézmény nevébe is bekerülne Tisza.
Kapcsolódó írások:
– Alapítványi kézbe kerülhet a Debreceni Egyetem
– Alapítványosítás következik? – Új működési modell vizsgálatáról szól a Debreceni Egyetem közleménye
– Politikai megszállás zajlik a magyar felsőoktatásban Fábián István szerint
– Amit modellváltásnak hívnak, az a „Fidesz-hálózat bebetonozása” – írja Pálinkás József a hvg.hu-n
– Megszavazza a DEHÖK a Debreceni Egyetem modellváltásnak nevezett magánosítását
– Petíciót indítottak a Debreceni Egyetem autonómiájáért
– Törvényi garanciák kellenek az egyetemi autonómia és a szerzett munkavállalói jogok megmaradásához
– Órákon belül megszavazhatják a Debreceni Egyetem alapítványi tulajdonba kerülését
– A Debreceni Egyetem professzorai kérnek egyeztetést – RTL Híradó
– 38 civil szervezet tiltakozik az antidemokratikus egyetemi folyamatok ellen
– Az első Orbán-kormány privatizációért felelős minisztere koordinálja a felsőoktatási „modellváltást”
– Egy levélben két interjúkérésünket is elutasította a Debreceni Egyetem
– Nyomokban ellenállást tartalmaz
– Amit Pósán mondott, annak a „valóságalapja kétes”
– Nemzeti színű szalagokkal tiltakozik a Debreceni Egyetem magánosítása ellen a SzabaDEgyetem csoport
CSAK veled együtt működünk. Támogasd előfizetéseddel a Debrecinert!
1 (egy!) ezer forint csak havonta. Köszönjük!