Az egyenjogúság értékei minden társadalmat gazdagítanak

Az IGEP-díjra 2021. május 21-ig lehet jelölést leadni.

Március 10-én megkezdődött a jelöltállítás a finn kormány által alapított nemzetközi egyenjogúsági díjra (International Gender Equality Prize – IGEP).

A díjat a finn kormány 2017-ben, Finnország függetlenné válásának 100. évfordulója tiszteletére alapította azzal a céllal, hogy világszerte előmozdítsa a nemek közötti egyenjogúságot. Az egyenjogúságnak ugyanis kulcsszerepe volt abban, hogy Finnország egy évszázad alatt szegény agrárországból a világ egyik legsikeresebb államává vált. A finnek hisznek abban, hogy az egyenjogúság értékei minden társadalmat gazdagítanak.

International Gender Equality Prize – IGEP

A kétévente kiosztott nemzetközi egyenjogúsági díjban az a magánszemély vagy szervezet részesülhet, aki kiemelkedő módon járult hozzá a nemek közötti egyenlőség megvalósulásához. A díjjal járó összeget nem a kitüntetett kapja meg, hanem az általa megjelölt egyenjogúsági projekt vagy szervezet.

Az IGEP-díjra 2021. május 21-ig lehet jelölést leadni ezen az internetes oldalon.

Az első kitüntetett 2017-ben Angela Merkel kancellár volt, aki a díj 150 000 eurós összegét a családi erőszak áldozatait támogató nigeri szervezetnek (SOS Femmes et Enfants Victimes de Violence Familiale) ajánlotta fel. A díjjal a szervezet régi álma válhat valóra: a pénzből menedékház épül Niger fővárosában, a családi erőszak áldozatává vált nőknek és gyermekeknek.

International Gender Equality Prize – IGEP

genderequalityprize.fi

Az IGEP második díját az Eqality Now szervezet kapta. Az Eqality Now tevékenységének 25 éve alatt több mint 50 diszkriminatív törvényt megváltoztatását érte el. A szervezet helyi szinten, az adott országok szükségleteihez igazodva tevékenykedik, de nemzetközi befolyással is bír a törvényhozásra, az emberkereskedelemre és az eljárásmódokra. A szervezetnek sikerült változást elérnie többek között a lányok körülmetélése és a gyermekházasságok megítélésének ügyében.

A zsűri tagjai 2021-ben:

Eva Biaudet (elnök ) országgyűlési képviselő, korábbi szociális és egészségügyi, valamint egyenjogúsági miniszter
Bella Forsgrén – országgyűlési képviselő, a Foglalkoztatási és egyenjogúsági bizottság tagja
Dean Peacock – a Confronting Militarised Masculinities Initiative és a Women’s International League for Peace and Freedom szervezetek igazgatója, a Sonke Gender Justice és a MenEngage Alliance szervezetek alapító tagja
Matti Vanhanen – Finnország pénzügyminisztere
Melanne Verveer – a Georgetown Institute for Women és a Peace and Security at Georgetown University főigazgatója, az Egyesült Államok korábbi nőügyi nagykövete

A megosztása fontos!

Kérjük, válasszon előfizetési vagy támogatási lehetőségeink közül!

Iratkozzon fel hírlevelünkre!