Némely politikusnak a hétvégén napvilágot látott indulatos kirohanása fényében ismételten azt kell megállapítanunk, hogy a sok köz(életi)emberünk számára még ebben az élet-halál ügyben is fontosabbnak tűnik a pártmundér propagandisztikus védelme.
MÁSIK FŐVÁROS
Teszti tünetek
Most október vége felé a mindennapi adatok arra utalnak, amire tavasszal legrosszabb rémálmainkban sem sokan számítottunk. Hisz immár hivatalosan is elhangzott, hogy „a járványból legalább annyi van még előttünk, mint amennyi mögöttünk áll” (Müller Cecília országos tisztifőorvos, Kossuth Rádió – Vasárnapi újság).
Ő biztosan birtokában van azon ismereteknek, amelyek megalapozottá tehetik ezt a kijelentést. De nemcsak ő. Azok a szakemberek úgyszintén, akik hetek, hónapok óta osztják meg velünk aggodalmaikat. „Amitől tartottak a szakemberek, bekövetkezett. Augusztus utolsó hetében kezdett el emelkedni a fertőzöttek száma, főleg a fiatalok körében. Azon a héten mindössze egy koronavírusos beteg halt meg, de már akkor jelezte több szakértő, hogy a floridai modell alapján 4-5 héttel később emelkedhet a halottak száma is. Ezen a héten már 188 áldozata volt a járványnak. Ez kétszer annyi, mint a tavaszi legrosszabb héten. Világosan látszik az is, hogy hiába sürgetik a szakemberek a tesztek számának azonnali és radikális emelését, a vizsgálati kapacitás elérte a plafont. A hatósági ár bevezetése előtt végezték a legtöbb vizsgálatot, majd több magánlabor kiszállt. Így valóban 70 ezer lehet a tesztkapacitás felső határa.. A behatárolt mennyiségű tesztek alapján már tényleg semmit nem árul el a járványhelyzetről, hogy éppen mennyi új fertőzöttet jelentenek naponta. Mégis van arra utaló jel, hogy romlik a helyzet, folyamatosan nő ugyanis az elvégzett vizsgálatokon belül a pozitív tesztek aránya.” (444.hu)
Tény, a tesztelések nem állítják meg a járványt. De egy-egy, illetve ha tömegesen végzik, sok olyan fertőző beteg, aki jelek híján nincs tudatában fertőzőképességének, kiemelhető a potenciális járványláncból. Amely egy szuperfertőző vagy több beteg esetében járványgóccá terebélyesedhet.
Alighanem ez okból – szomszédaink egyike – Szlovákia miniszterelnöke azt jelentette be védekezési stratégiájuk egyik sarkalatos pontjaként, hogy az országuk egész lakosságát letesztelik. Megismétlem, mert magyar fülnek, szemnek szinte hihetetlen. Tehát nem csupán a legveszélyeztetettebb munkakörökben dolgozó vagy sok emberrel érintkezésbe kerülő honfitársaikat, hanem minden szlovák állampolgárt.
„Minden szlovákiai állampolgárt antigéntesztnek vetnek alá – írja az Új Szó. Igor Matovič szlovák kormányfő szombati tájékoztatása szerint az országos tesztelést már három hete tervezik, és két hét múlva valósulhat meg, szombaton, illetve vasárnap. Szlovákia 13 millió antigéntesztet rendelt elő, ezek 15 percen belül eredményt mutatnak. Az Új Szó cikke szerint a próbatesztelést már jövő héten elvégzik több településen. Az országos tesztelést pedig úgy kell elképzelni, mint egy választást: összesen 5997 tesztelési pontot állítanak fel, ahol mindegyikében 7 ember végezné a minták levételét.” (hvg.hu)
A tervezett módszer „kevésbé pontos a PCR-tesztekhez képest, előnye viszont, hogy éppen a leginkább fertőző embereket tudja nagy hatékonysággal kiszűrni. Egyelőre nem dőlt el, kötelező lesz-e részt venni a tesztelésen, de Matovic azt mondta, ha nem valósul meg, lemond a posztjáról. Szlovákiában meredeken emelkedik a regisztrált esetszám, a pozitív tesztek aránya pedig átlagosan 13 százalék volt az elmúlt hét napban. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) ajánlása szerint 5 százalék alatt tekinthető kontrolláltnak a járvány. Ebből a szempontból hasonló a magyarországi és a szlovákiai helyzet, de ott népességarányosan nézve jóval kevesebb halálos áldozata van a járványnak.”
„Oroszi Beatrix, a Nemzeti Népegészségügyi Központ (NNK) járványügyi szakértője, a kormányt segítő munkacsoport epidemiológiai csapatának vezetője is azt mondta a Portfoliónak adott interjújában, hogy nem azért nem tesztelünk többet, mert a járványhelyzet ezt nem indokolná, hanem mert elértük a kapacitásaink korlátját. Így az, hogy a napi új regisztrált esetek száma nem nő jelentős mértékben az elmúlt hetekben, nem azt mutatja, hogy a járvány lassult volna, hanem hogy lemaradt mögötte a tesztelés.” (telex.hu)
A különböző elemzések kimutatják, hogy a hagyományos tesztelési módszerrel és az eddigi felhalmozott, felhasználható felkészültségi potenciállal nem is lehetséges több teszt. „Alapvető probléma, hogy a járványszempontból nyugodtabb nyár folyamán nem építettünk ki időben plusz kapacitást, és nem transzparens az sem, hogy a meglévő kapacitásunk pontosan milyen és mekkora.” (telex.hu) S akit tesztelnek is, mire eljut odáig, s főképpen az eredményét megismeri, s karantént vagy kórházat rendelnek el számára, már túl is van azon a perióduson, amelyben a legfertőzőbb. Addig viszont szabadon járhat-kelhet minden szokásos közösségében, rendezvényeken.
Viszont előrelépésnek tekinthető, hogy a Nemzeti Népegészségügyi Központ (NNK) október 9-én bejelentette, hogy megkezdték az antigén alapú gyorstesztek klinikai vizsgálatát, hogy összehasonlítsák a pontosságát a PCR-tesztekkel. „Amennyiben ezek kellően érzékeny és valid adatokat szolgáltatnak, akkor lehetőség nyílik használatuk bevezetésére. Cél annak az antigén alapú gyorstesztnek a kiválasztása, amely érzékenységében legjobban megközelíti a PCR tesztekét. Az eredmények értékelését követően diagnosztikus célra, a járványügyi védekezés egyik fontos eszközeként bevethetőek lesznek az antigén alapú gyorstesztek hazánkban” – olvasható a közleményben.
Igaz, ezeket vagy korábbi változatokat „magánúton (például cégek a saját dolgozóik tesztelésére) eddig is használhattak, ezeknek a pozitív eredményét az állami szervek nem fogadják még el hivatalosan igazolt fertőzöttségnek”. (telex.hu)
Reméljük, a szakmai vita rövid időn belül eldől. Azt pedig főképpen, hogy több benne a szakmai tartalom, mint a politikai. Bár némely politikusnak a hétvégén napvilágot látott indulatos kirohanása fényében ismételten azt kell megállapítanunk, hogy a sok köz(életi)emberünk számára még ebben az élet-halál ügyben is fontosabbnak tűnik a pártmundér propagandisztikus védelme. De talán ebben is lesz, lehet változás, mert bőven nyílik rá lehetőség. Hisz, ahogyan elhangzott, „a járványból legalább annyi van még előttünk, mint amennyi mögöttünk áll”.
T. Szűcs József jegyzetsorozata itt olvasható: MÁSIK FŐVÁROS.
CSAK VELED együtt tudjuk garantálni, hogy az újságíró és a szerkesztő munkájába ne szólhasson bele más, csak Te, az olvasó. Egy hónapra csak 1000 forint. Támogasd előfizetéseddel a Debrecinert! Köszönjük!