Az inváziós fajok ellen nem hatékony, de a hasznos rovarok számára mérgező. Tömeges halpusztulást is okozhat a legtöbb helyen alkalmazott deltametrin.
Értelmetlen környezetszennyezés a légi szúnyogirtás az MTA kutatói szerint
Az Európai Unióban 2019-ben megszűnt a légi kémiai szúnyoggyérítés a technológia kétséges hatékonysága és rendkívül környezetszennyező volta miatt. A Nemzeti Népegészségügyi Központ ennek ellenére július 27-én 180 napra ismét engedélyezte a módszer alkalmazását az elszaporodó, Magyarországon nem honos szúnyogfélék által jelentett járványügyi kockázatokra hivatkozva.
A döntés óta az ország minden tájékán, így Hajdú-Bihar megye számos településén is megindult a vérszívók légi permetezése. Az MTA-hoz tartozó Ökológiai Kutatóközpont Ökológiai és Botanikai Intézete július 31-én közleményt adott ki az újra engedélyezett technológiával kapcsolatban.
Az ország nagy részén nincs is tigrisszúnyog
A kutatók közleménye szerint egyelőre nem tisztázott, hogy a Magyarországon újonnan megjelent csípőszúnyogok mekkora szerepet játszanak a kórokozók terjesztésében, az eddigi felmérések mindenesetre nem utalnak járványügyi helyzetre.
Az Ökológiai és Botanikai Intézet az ázsiai tigrisszúnyog elterjedését vizsgálta, amihez a lakosság segítségét kérték. A július 31-ig beérkezett 573 szúnyogból mindössze 35 volt tigrisszúnyog, ezeknek a vírustesztjei pedig negatívak lettek. Az intézet által készített térképen az is látható, hogy egyelőre az ország nagy részéről, így Hajdú-Bihar megyéből sem sikerült egyetlen tigrisszúnyogot sem begyűjteni. Az invazív fajok többsége ráadásul egész nap aktív, ezért nem hatékony velük szemben az esti órákban végezhető légi szúnyoggyérítés.
Már emberben is kimutatták a környezetszennyező szer hatását
A kutatók szerint komoly környezetterheléssel jár a légi irtás. „A légi kémiai védekezésnek jelentős környezetszennyező (ökotoxikológiai) mellékhatásai vannak, mert a leggyakrabban alkalmazott hatóanyag (deltametrin) közismerten mérgező számos más (sokszor hasznos) repülő rovarfajra, és felhalmozódik vízi gerincesekben is, ezzel akár tömeges halpusztulást is okozhat” – írják, majd azt is megemlítik, hogy a szer egészségügyi hatását már emberben is kimutatták.
Az Ökológiai és Botanikai Intézet közleménye azzal a következtetéssel zárul, hogy a légi kémiai irtás engedélyezésének nincs sem ökológiai, sem más tudományos alapja.
– Modern szúnyogstratégiát Debrecennek!
– A fecskék jobb szúnyogirtók, mint a repülő – és már alig van belőlük
CSAK VELED együtt tudjuk garantálni, hogy az újságíró és a szerkesztő munkájába ne szólhasson bele más, csak Te, az olvasó. Egy hónapra csak 1000 forint. Támogasd előfizetéseddel a Debrecinert! Köszönjük!