A Demokratikus Koalíció által is támogatott, de az októberi önkormányzati választáson alulmaradt berettyóújfalui polgármesterjelölt, Zákány Zsolt szerint Vitányi Ferenc és felesége szándékosan a Fidesznek kedvezően alakították a DK választási stratégiáját. Van olyan DK-tag, aki 400 ezer forint eltüntetésével vádolja Vitányit, akit időközben felmentettek választókerületi elnöki tisztségéből.
Saját párttársai meglopásával és Fidesz-kollaborációval vádolják Vitányiékat, a berettyóújfalui DK-s politikusházaspárt
Az önkormányzati választási kampány folyamán több alkalommal beszámoltunk a berettyóújfalui ellenzéki történésekről. Június 20-án állt ki a sajtó elé a helyi Jobbik, Momentum, MSZP, LMP és a Mindenki Magyarországa Mozgalom, hogy bemutassák Zákány Zsolt szülész-nőgyógyászt, a berettyóújfalui Gróf Tisza István Kórház korábbi osztályvezetőjét, az ellenzéki együttműködés közös polgármesterjelöltjét.
Ezen a sajtótájékoztatón az is kiderült, hogy a DK nem támogatja Zákányt, hanem önálló jelöltben gondolkodik. A berettyóújfalui ellenzéki tárgyalások során a DK-t – a párt helyi vezetése mellett – képviselő Varga Zoltán debreceni önkormányzati képviselő a Debreciner érdeklődésére ezt akkor azzal indokolta, hogy Zákány csak statisztaszerepet szán az együttműködésben a DK-nak. Egy héttel később a párt meggondolta magát, közleményben jelezték ugyanis, hogy „minden eltérő híreszteléssel szemben” a helyi szervezetük támogatja a közös polgármesterjelöltet.
A felemás együttműködés sikertelensége
Teljes együttműködés mégsem tudott kialakulni a berettyóújfalui ellenzéki szervezetek között, a DK ugyanis csak a közös polgármesterjelölt támogatásába egyezett bele, eközben mind a nyolc egyéni választókerületben önállóan állítottak képviselőjelölteket. A végeredményt ismerjük: a polgármesterválasztást a korábbi városvezető, Muraközi István (Fidesz) nyerte 56,46 százalékkal, valamint a kormánypártiak többségbe kerültek a képviselő-testületben is, ahol az ellenzéki együttműködés egy egyéni győzelemmel és a kompenzációs szavazatoknak köszönhetően két mandátummal összesen 3 képviselői helyet szerzett, míg a DK egy kompenzációs mandátumot.
A Demokratikus Koalíció választókerületi szervezetének elnökét ekkor Vitányi Ferencnek, az alelnökét pedig Vitányi Ferencnének hívták.
A PANASZOS TAGOK ÉS AZ ETIKAI VIZSGÁLAT
Még az önkormányzati választások előtt pár nappal kereste meg a Debrecinert Szabó Sándor, a Demokratikus Koalíció berettyóújfalui tagja, a párt egyik helyi képviselőjelöltjének édesapja, mert másokkal együtt szerették volna, ha nyilvánosságra kerülnek Vitányi Ferenc, a DK akkori alapszervezeti vezetőjének, települési és megyei önkormányzati képviselőjelöltjének, valamint feleségének, Vitányi Ferencnének „kétes ügyei”.
A gazdálkodó, akinek több százezer forintja tűnt el
Szabó mutatott be bennünket Mavranyi Zsigmond berettyóújfalui gazdának, aki évekkel ezelőtt régóta bérelt legelőinek elvétele miatt többször demonstrált az Orbán-kormánnyal szemben. Vele a város határában található tanyáján találkoztunk. Szabóhoz hasonlóan ő is, családjával együtt a DK tagja – bár ebbéli státuszukat tekintve végig bizonytalanul nyilatkozott nekünk, hiába fizette évekig rendszeresen a havi 1000 forint tagdíjat. „Sose kaptam se számlát, semmit róla. Azt se tudjuk, hogy DK-tagok vagyunk, vagy nem. Állítólag nem vagyunk, ő azt nyilatkozta egy DK-tagnak, amikor megkérdezte tőle, hogy hol van a Mavranyi család” – panaszkodott a gazdálkodó, akinek az állítása szerint a családját három évvel ezelőtt 400 ezer forinttal károsította meg Vitányi Ferenc, amikor Mavranyi felesége elvesztette a rokkantnyugdíját. Az alapszervezeti elnök – Mavranyi elmondása szerint – azt ígérte nekik, el tudja intézni, hogy újra leszázalékolják a feleségét, de végül nem történt semmi az ügyben, hiába fizették ki. „Annyi bűnük van, hogy rengeteg. Nagyon sok tagtársat anyagilag megkárosítottak” – mondta.
Mavranyi Zsigmondnak és Szabó Sándornak köszönhetően több jelenlegi és volt választókerületi DK-tag történetét is meghallgathattuk, de egyikőjük sem szeretett volna a nevét és az arcát vállalva nyilatkozni. Közöttük volt, aki szintén arról panaszkodott, hogy anyagilag megkárosították, továbbá bizonytalan volt abban, hogy hivatalosan tagja volt-e a pártnak. „Két hónap alatt engem kétszázezerrel levettek. Vagy voltam párttag, vagy nem, mert nekem se bélyeget, se papírt nem adtak róla” – mondta egyikük.
Etikai bizottsághoz fordultak
A pórul járt tagok idén ősszel jutottak el odáig, hogy közösen lépjenek fel Vitányi Ferenccel és feleségével szemben: szeptember 17-én bepanaszolták őket a párt etikai bizottságánál. Sikerült megkapnunk a beadványt (a cikk végén teljes terjedelmében közöljük), amelyben olyan vádak szerepelnek, mint például a „tagunkkal fát hozattak, amit ő fizetett ki, továbbá kölcsön kértek tőle, és így kb. 70.000 forint nem került visszafizetésre”, de említenek olyan tagot, akinek Vitányiék ügyvédet ajánlottak egy kártérítési perhez, majd a megnyert pert követően egymillió forint közvetítői díjat követeltek tőle.
A dokumentumban arról is panaszkodtak a tagok, hogy a taggyűlésekre csak a Vitányiékhoz hűséges embereket hívják meg, így a tagság döntő része nem értesült arról a gyűlésről sem, ahol a berettyóújfalui kompenzációs listáról szavaztak – erről a listáról szerzett október 13-án Vitányi Ferenc képviselői mandátumot. „Összesen négy fő szavazott így, az elnök, az elnökhelyettes és két utcabéli gyerekkori barát” – panaszkodtak a DK-tagok.
Az ítélet: megrovás
A Demokratikus Koalíció etikai bizottsága a panaszosok mellett Vitányiékat is meghallgatta, a választókerületi szervezetnél pénzügyi átvilágítást tartott, majd november 29-én meghozott határozatában (a cikk végén teljes terjedelmében közöljük) a párt jó hírnevének megsértése miatt megrovásban részesítették Vitányi Ferencet – a feleségével szemben vizsgálatot nem indítottak el.
Az indoklásban szerepelt, hogy Vitányi nem tudta bizonyítani azt, hogy nem követte el a vele szemben megfogalmazott vádakban szereplő cselekményeket, továbbá az, hogy „a pénzügyi vizsgálat során megállapítható volt, hogy a beszedett tagdíjak összegét nem fizette be a párt központi számlaszámára”. Megállapították azt is, hogy a volt választókerületi elnök szabályellenesen hívta össze a taggyűléseket. Mindezek fényében a bizottság által kiszabott megrovás kifejezetten enyhe büntetésnek tűnik.
A CSALÁDI ÉRDEKEK SZOLGÁLATÁBAN?
Nem lehetett velük megállapodni
Nem csak párttársaiknak voltak fenntartásaik Vitányi Ferenc és Vitányi Ferencné tevékenységével kapcsolatban. Gyula Ferencné, az MSZP helyi elnöke szerint a többi pártnak esélye sem volt arra, hogy az önkormányzati választás előtt a siker érdekében megállapodjanak a helyi DK-val. „Nem akarták valójában ezt az összefogást. Februártól tárgyaltunk, eredménytelenül, mert olyan igényeket támasztottak, amik az összefogásunkba nem fértek bele. Velünk együtt öt párt igényeit kellett volna koordinálni” – magyarázta Gyula Ferencné a Debrecinernek.
Szerinte a közös polgármesterjelölt személye kevésbé volt érdekes, hiszen a közös önkormányzati képviselőjelöltekkel lehetett volna megszerezni a közgyűlési többséget. „Sajnos ez nem jött létre miattuk” – mondta a szocialista politikus, aki hangsúlyozta, más párt belügyébe nem szeretne beleszólni. „Hogy nem veszik észre azokat a városi legendává kinőtt abszurd dolgokat erről a házaspárról, ehhez mi nem tudunk hozzátenni” – fogalmazott.
Zákány Zsolt, az ellenzék közös polgármesterjelöltje, aki végül Vitányihoz hasonlóan a kompenzációs listáról jutott önkormányzati képviselői mandátumhoz, lesújtó véleménnyel van Vitányi Ferenc és felesége politikai ténykedéséről, miközben hangsúlyozta, hogy élesen elkülönítve kezeli őket a DK tagságától, akikkel szerinte nincsenek problémák. Vitányiék a helyi szervezet vezetőiként csak papíron támogatták Zákányt, úgy érzi, valójában semmit sem tettek a sikeréért.
„Vitányi Ferenc és Vitányi Ferencné komoly aknamunkát folytattak ellenem, a cél egyértelműen a Fidesz informális támogatása volt az ellenzéken belül” – véli Zákány, aki Gyula Ferencnéhez hasonlóan szintén úgy látja, hogy ők mindent megtettek azért, hogy egyetlen jelölt álljon a Fidesz emberével szemben az októberi választáson, de Vitányiékkal nem lehetett megállapodni, így a nem egységes ellenzéknek esélye sem volt a kormánypárttal szemben.
Egy család kezében a város
Zákány arról tájékoztatta a Debrecinert, hogy nemrég választották meg a berettyóújfalui önkormányzati cégek felügyelőbizottságait. Zákány a Jobbik helyi elnökét, Gál Lászlót javasolta az ellenzéknek ígért helyre, a Herpály Team Kft. ellenőrző testületébe, de a fideszes képviselők végül a Vitányi Ferenc által javasolt személyt szavazták meg: Vitányi Ferencnét. Zákány szerint az erről szóló szavazáson maga Vitányi is igent nyomott az ilyen eseteknél szokásos nem szavazás vagy tartózkodás helyett.
Zákány úgy érzi, hogy a bizottsági helyet azért kaphatta meg Vitányi Ferencné, mert a DK a papírforma szerint esélytelen, de az ellenzéki együttműködés jelöltjeinek győzelmét – az ellenzéki érzelmű szavazók egy részének voksai megszerzésével – megakadályozni képes jelölteket állított minden választókerületben.
„Teljesen nyilvánvaló, hogy ennek az ellentételezése ez a bizottsági tagság” – fogalmazott Zákány, aki szerint a DK-s politikusházaspár cselekedetei mögött családi motivációkat kell keresni: Vitányi Ferenc ugyanis Vitányi István országgyűlési képviselő (Fidesz) édestestvére, valamint Berettyóújfalu újraválasztott polgármesterének, Muraközi Istvánnak (Fidesz) a nagybátyja. Utóbbi testvére egyébként Muraközi Zoltán, a berettyóújfalui Gróf Tisza István Kórház igazgatója. „Ez így alakult Berettyóújfaluban: egy családon belül megvan az országgyűlési képviselő, a polgármester, a kórházigazgató, az ellenzék egyik pártjának vezetője és az egyik önkormányzati tulajdonú cég felügyelőbizottsági tagja is” – festette le a helyzetet Zákány.
Vitányit leváltották, a helyi szervezet vezetését feloszlatják
Nem tudjuk, hogy a Fidesszel történő kollaboráció vádja szerepet játszott-e ebben, de eljutott hozzánk egy december 10-én, a DK központi e-mail címéről küldött levél, amelyben Sebián-Petrovszki László pártigazgató arról ír, hogy a DK elnöksége felmenti a tisztségéből Vitányi Ferencet, és feloszlatja a választókerületi alapszervezet elnökségét.
Az üggyel kapcsolatos kérdéseinket elküldtük a DK sajtóosztályának. Ezt a választ kaptuk: „Vitányi Ferenc ellen etikai vizsgálat indult, melynek végén a DK Etikai Bizottsága megrovásban részesítette. Erről határozat született, amelyet Vitányi postai úton meg is kapott. Továbbá a DK Elnöksége úgy határozott, hogy meneszti Vitányi Ferencet a DK választókerületének éléről, erről Vitányi szintén kapott értesítést.”
Vitányi Ferencet telefonon kerestük, de nem sikerült vele beszélnünk. A felesége vette fel, aki azt mondta, a férjével betegség miatt ezen a héten már nem tudunk beszélni. (E cikk megjelenéséről írásban értesítjük Vitányi Ferencet, kérve nyilatkozatát az itt olvashatókról.)
Vitányi Ferencné a telefonban annyit árult el a Debreciner érdeklődésére, hogy a házastársával ellentétben vele szemben nem folyt etikai eljárás, de az elmondása alapján a férje ügyének sincs még vége. „Egy rágalom volt végül is az egész” – mondta az ügyről.