A visszaélések miatt tavaly áprilisban az Integritás Hatóság eljárását kezdeményezték, majd idén januárban az Európai Ügyészséghez fordultak.
A lombkoronasétányok ügyében nyomoz az Európai Ügyészség a Transparency feljelentése alapján
A Transparency International Magyarország augusztus elsejei tájékoztatása szerint az Európai Ügyészség (EPPO ) tudatta velünk: csalás gyanúja miatt bűnügyi nyomozást indított az ügyben. Ez az áttörés azt jelzi, hogy az Európai Ügyészség a nem EPPO-tag Magyarországon megkísérelt vagy végrehajtott csalások és korrupció ügyében is fel tud lépni az európai uniós források védelme érdekében – konstatálja a Transparency. Az Európai Ügyészség állásfoglalásának közzétételével cáfolják a magyar ügyészség két héttel ezelőtti közleményét, amiben a hazai vádhatóság azt hangsúlyozta, hogy a nyomozás itthon és nem az Európai Ügyészségen zajlik.
Mint az közismert, Nyírmártonfalva polgármestere, Filemon Mihály az „Erdei kirándulóhely közjóléti létesítmény létesítése erdei lombkoronaösvénnyel és tájházzal” elnevezésű, ám erdőt nem látott projektre 63 millió forintot ért. Tasi Sándor hajdú-bihari közgyűlési alelnök 61 millió forintot érő nyíradonyi projektje szinte szó szerint egyező elnevezéssel futott („Erdei kirándulóhely közjóléti létesítmény létesítése tájházzal, erdei lombkoronaösvénnyel”). Nyíradonynak azonban nem volt elég egyetlen lombkoronasétány, ezért a települést a parlamentben képviselő Tasó László az „Erdei kirándulóhely létesítése erdei lombkoronaösvénnyel” című projekt keretében 64 millió forintért szintén Nyíradonyban épített lombkoronasétányt. „Aligha volt szükség Nyíradonyban két lombkoronasétányra, az meg pláne visszás, hogy a tarra vágott nyírmártonfalvai erdőben lombkoronasétány épült” – olvasható a Transparency közlésében.
A közösségi hálón arról írnak, hogy „ez az első olyan magyarországi korrupciós bűnügy, ami miatt az Európai Ügyészség (EPPO) nyomozást indított Magyarországon. Köztudott, hogy Magyarország, jóformán utolsóként, nem tagja az uniós vádhatóságnak, és a kimaradása miatt az EPPO nem járhat el a Magyarországon elkövetett uniós csalások és korrupció miatt. Mostanáig legalábbis ebben bízhattak a hazai korrupció haszonhúzói. Csakhogy év elején feljelentést tettünk az EPPO-nál a közfelháborodást és közröhejt kiváltó nyírmártonfalvai lombkoronasétány ügyében, ami torzóként éktelenkedik a tarra vágott egykori erdő hűlt helyén. Feljelentésünk alapján az EPPO, csalás gyanújával, nyomozást indított a valamivel több mint 60 millió forint összegű európai uniós támogatást érintő közpénzherdálás miatt.”
Kapcsolódó anyagok:
– Nyomoz a NAV a nyírmártonfalvai lombkoronasétány ügyében
– Feljelentést tesz az Integritás Hatóság a hajdú-bihari fideszes politikusok lombkoronasétányai miatt