Úgy tűnik, nem csak Magyarországon írja fölül gyakorta a városmarketing és az országimázs az észérveket, illetve az egészséges élet védelmét. Itt van például Párizs. Igaz, a valóságban nem cápatámadástól kell tartani, ám más, kisebb bajkeverőkkel gond lehet.
Mi minden úszik a Szajnában?
A párizsi olimpia kapcsán nem lehet nem észrevenni a párhuzamot, ami egy idén a mozikba került francia film (Cápák a Szajnában – Under Paris) és az ötkarikás játékok triatlon versenyének úszószáma között fedezhető fel. Több hír szólt róla a napokban, hogy bár a párizsi polgármester, Anne Hidalgo maga is belecsobbant nemrég a Szajnába, jelezve, hogy jó az a víz, a mérések mást mutattak. Az amúgy is régóta igen szennyezett folyónak számító Szajna tisztítására hiába áldoztak 500 milliárd forintnak megfelelő összeget a franciák, a minapi esőzések után ismét az egészségügyi határértékek fölé emelkedett bizonyos káros anyagok szintje.
Ez azt eredményezte – s akkor el is kezdhetjük a párhuzamok sorolását a film és a valóság között –, hogy immár többször is módosították a triatlonosok úszásának időpontját, a versengést ugyanis elsősorban nem szakmai, hanem marketing szempontok miatt terveztek a párizsiak a Szajnában megrendezni. Végül szerdán (július 31.) hajnalban eldőlt, a sportolók mégis az igen koszos folyóban fognak úszni, hogy aztán onnan kikászálódva kerékpározzanak és fussanak. Így is történt. Három magyar, Kuttor-Bragmayer Zsanett és Bicsák Bence, valamint Lehmann Csongor is a mezőny tagja volt. Közülük Kuttor-Bragmayer bár sokáig az élmezőnyben haladt, végül 26. lett. A férfiak közt Bicsák a 16., míg Lehmann a még jobb, 11. helyet érte el.
Cápák? Ugyan, a fő, hogy a városimázs rendben legyen!
Egyes tudósok és velük kapcsolatban álló vízirendőrök szorgalmazták, hogy a triatlonviadal úszószámának közelgő rajtengedélyét vonják vissza, mivel bizonyítottan egy új cápafaj hatalmas nőstény példánya úszott fel a Szajnában, telepedett meg ott, kezdett el szaporodni őrületes iramban. Ez a cápa ráadásul valamilyen génmódosulás következtében igencsak emberevővé vált, ezért a tudósok nem tartották szerencsésnek, hogy sok kapálózó kétlábú úszkáljon a Szajnában, amikor alattuk egy fenevad és utódai is csak erre várnak – ebéd tálalva.
A francia polgármester asszony azonban félresöpörve a szakmai érveket, mégis a sportesemény megrendezése mellett döntött. Lett is belőle… Na, de ne lőjük le a poént, aki meg szeretné nézni az említett filmet, érje némi izgalom is ezek után! Merthogy az előző sorok a filmről szóltak, ám ha nem is vérengző cápákkal, de egészségre szintén veszélyes, a folyóvízben nagy koncentrációban meglévő kórokozókkal találhatták szemben magukat a valódi 2024-es párizsi olimpia sportolói. Ráadásul itt is halogatták a rajtot egy ideje, s itt is szemben állt a tudomány a rendezvényszervezéssel, ahogy a filmben is.
A víz szennyezettségéről szólva talán nem véletlen, hogy a triatlon egyik kiválósága a korábbi olimpiai bajnok holland Rouwendaal kijelentette, antibiotikumokkal a szervezetében fog csak vízbe ugrani. Márpedig tudjuk, ez alapvetően gyengíti a teljesítőképességet, ám a saját egészsége nyilván fontosabb a sportolónak az eredmény hajszolásánál.
Az külön elgondolkodásra sarkallhat bárkit, hogy vajon már hónapok óta, sőt évek óta – hisz egy film alapötlete nyilván nem mostanában született – megálmodták a francia alkotók, mi lesz majd 2024-ben a Szajna úszóversenyei kapcsán? Emellett felvetődik az emberben a kérdés, vajon, ha Magyarország olimpiát rendezne – ahogyan tervezi a jelenlegi politikai hatalom már jó ideje –, s valaki efféle filmet rendezne, ami nem kicsit ellenzi egyes versenyek efféle lebonyolítását, azt hagynák-e elkészülni, bemutatni idehaza? Franciaországban elkészült a film, el is érhető, megtekinthető. Igaz, a triatlon viadal úszószáma is maradt a Szajnában. Bízzunk benne, senkinek se lesz hasmenése vagy egyéb gondja a sportolók közül!