Hat személyt vádolnak közbeszerzési eljárásban versenyt korlátozó megállapodás bűntettével. A vád szerint előre megegyeztek abban, hogy az elsőrendű vádlott által megjelölt cégeket hívják fel ajánlattételre, amelyek hagyták volna az ő cégét nyerni az európai uniós forrásból finanszírozott közbeszerzésen.
Nem ismerték el bűnösségüket a hajdúnánási közbeszerzési ügy vádlottjai
2024. június 25-én tartott előkészítő ülést a Debreceni Járásbíróság annak a négy személynek az ügyében, akiket versenyt korlátozó megállapodás közbeszerzési eljárásban bűntettével vádolnak. Két másik vádlott esetében az előkészítő ülést szeptember 5-én tartják. Mándi Veronika bírónő szerint az előkészítő ülés egyfajta „kétirányú utca” abban az értelemben, hogy a vádlottaknak lehetőségük volt nyilatkozni arról, hogy ártatlannak vagy bűnösnek vallják-e magukat, utóbbi esetben akár aznap megszülethetett volna az ítélet. A megjelent első-, negyed-, ötöd- és hatodrendű vádlottak ártatlannak vallották magukat, így a bíróság tárgyalásra tűzte ki az ügyet, mely várhatóan szintén szeptember 5-én lesz. A másodrendű és harmadrendű vádlottak kiléte nem derült ki a június 25-ei tárgyaláson.
Vagy nem adtak ajánlatot, vagy érvénytelenítették az ajánlataikat
A tárgyaláson megjelent Éles Viktória közbeszerzési szakértő – aki június 9-én a Demokratikus Koalíció Hajdú-Bihar megyei listájának negyedik helyén szereplőként, valamint Hajdúnánáson az Összefogás Hajdúnánásért jelöltjeként indult a választáson –, de nem vehetett részt a hallgatóság tagjaként, mivel a védelem nem tudta kizárni, hogy később tanúként meghallgatják-e majd, így a részvétel befolyásolhatta volna a vallomását.
A védelem kérésére a csak röviden ismertetett vádirat szerint az európai uniós alapokból finanszírozott Ipari Terület Infrastruktúra-fejlesztése Hajdúnánáson tárgyú projekthez kapcsolódóan Hajdúnánás város önkormányzata 2020. július 16-án indított nyílt közbeszerzési eljárást, nettó 229 850 325 forint rendelkezésre álló forrással. Az elsőrendű vádlott cége ügyvezetőjeként – pontosan meg nem állapított időben – a közbeszerzéséi eljárás kiírása előtt értesült az eljárásról a másodrendű vádlottól. Az elsőrendű vádlott indulni kívánt a vállalkozásával, ezért megállapodott a másodrendű vádlottal abban, hogy a közbeszerzési eljárás során olyan vállalkozókat kérnek fel ajánlat benyújtására, akik olyan ajánlatokat adnak be, amelyek nem nyerhetnek, így az elsőrendű vádlott cége nyeri a közbeszerzést.
Az elsőrendű vádlott a megállapodás alapján 2020. június 22-én a negyedrendű, ötödrendű és hatodrendű vádlottal kapcsolatba lépett, és megkérte őket, vállalják el, hogy az önkormányzat a cégeiket felkeresi ajánlattételre, illetve a cégek nevében, magatartásukat összehangolva színleg pályázzanak a projekt megvalósítására, míg azt a valóságban az elsőrendű vádlott cége nyerné meg.
Hajdúnánás polgármestere, aki nem tudott ezen megállapodásról, 2020. június 16-án megindította a közbeszerzési eljárást, felkérte a háromtagú önkormányzati bíráló bizottság tagjait az eljárás lefolytatására. Ennek a bírálóbizottságnak a másodrendű vádlott is a tagja volt.
Az eljárás során a vállalkozások vagy nem nyújtottak be ajánlatot, vagy a benyújtott ajánlatokat érvénytelenítette a bírálóbizottság. Így a közbeszerzési eljárásban végül az elsőrendű vádlott cége nyerte meg a közbeszerzési eljárást.
Bűnösségük beismerése esetén az ügyészség mértékes indítványa 2 év börtönbüntetés, amelyet az elsőrendű vádlott esetében 4 év; a negyed-, ötöd-, hatodrendű vádoltakkal szemben pedig 3 év próbaidőre felfüggesztettek volna. A vádlottak azonban nem ismerték el bűnösségüket, így az eljárás szeptember ötödikén folytatódik.
Évekig tartó nyomozás előzte meg a rövid előkészítő ülést
Mint azt a Debreciner megírta, a Borsod-Abaúj-Zemplén megyei főügyészség által elrendelt nyomozásról Hadházy Ákos (független) országgyűlési képviselő 2021-es közösségi médiás bejegyzéséből szerezhetett tudomást a nyilvánosság. Hadházy még az év november 23-án tett fel Polt Péter legfőbb ügyésznek írásbeli kérdést azzal kapcsolatban, hogy van-e olyan büntetőügy, folyamatban lévő nyomozás, amelynek Hajdúnánás önkormányzatának valamelyik tisztségviselője az érintettje. Polt Péter december 8-án azt válaszolta, a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Rendőr-főkapitányság nyomoz ilyen ügyben, a nyomozás érdekére való hivatkozással csak annyit árult el, hogy addig hat gyanúsítottat hallgattak ki versenyt korlátozó megállapodás megalapozott gyanúja miatt.
Két évvel később Hadházy ismét írásbeli kérdésben érdeklődött a legfőbb ügyésztől a nyomozás fejleményeiről. Ekkor Polt Péter helyettese, Ibolya Tibor válaszolt, aki közölte, hogy a nyomozás folyamatban van, azt a Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyei Főügyészség 2024. március 28-ig meghosszabbította. A gyanúsítottak száma időközben nyolcra emelkedett és hat személy ellen emeltek vádat.
Szándékosan húzták el a nyomozást Hadházy szerint
Hadházy Ákos a Debreciner akkori megkeresésére elmondta, hogy a hatóságnál jól bevált stratégia az ügyek elhúzása, mivel évek elteltével már kevesen emlékeznek a bűncselekményekre, így az elkövetők akár felfüggesztett börtönbüntetéssel is megúszhatják. Hadházy megkereste Szólláth Tibort (Fidesz), Hajdúnánás polgármesterét is, aki jelezte, hogy tudomása szerint is nyomoznak a közbeszerzéssel kapcsolatosan, továbbá arról tájékoztatta Hadházyt, hogy a város képviselő-testülete szakértő bevonásával vizsgálja a 2017 és 2021 közötti időszak közbeszerzéseinek szabályszerűségét.