A kormány kétszer utalt az önkormányzatnak 500 millió forint támogatást. Az elsőt visszakövetelték, a városháza pedig ezt a második támogatás beérkezése után fizette vissza. Bencsik Judit volt jegyző szerint az uszodaépítés számláit a másodjára megkapott 500 millió forintra el lehetett volna számolni, Hegedüs Péter jelenlegi polgármester azonban úgy látja, erre nem volt lehetőségük. A város végül önerőből, kamatostul visszafizette a pénzt.
Meghallgatták Balmazújváros volt jegyzőjét az uszodaberuházáshoz kapcsolódó költségvetési csalás miatt indult bírósági ügyben
Június 25-én folytatódott a balmazújvárosi uszoda ügyében, Koroknai Imre (Fidesz) egykori alpolgármester ellen költségvetési csalás bűntette miatt indult bírósági eljárás tárgyalása a Debreceni Járásbíróságon. A Magyar Hang még az első, május 14-én tartott tárgyalás kapcsán írt az ügyről. Az akkor még fideszes vezetésű önkormányzat kétszer is kapott 500 millió forint támogatást egy uszoda felépítésére, amelyet azonban nem fejeztek be. Azért Koroknai Imrét vádolják, mert Veres Margit (független) polgármestersége éppen ebben az időben szűnt meg, mivel őt a bíróság 2018-ban jogerősen öt év letöltendő börtönbüntetésre ítélte korrupciós bűncselekmény elkövetése miatt. A két utalás pedig azért történt, mert az első támogatást a határidő be nem tartása miatt a Belügyminisztérium visszakövetelte, eközben viszont az önkormányzatnak ismét megítéltek egy támogatást.
Koroknai a Magyar Hang beszámolója alapján az első tárgyaláson elmondta, nem ismerte az uszodaépítés részleteit, a beruházás ügyeit Tiba István (Fidesz) országgyűlési képviselő, volt polgármester, valamint Veres Margit koordinálták. Az elmondása szerint arról sem tudott, hogy kétszer is kapott támogatást a város. A lap szerint a kulcskérdés az: csak uszodaépítésre lehetett-e felhasználni a pénzt.
Egy percet sem ült börtönben
Veres Margit, Balmazújváros korábbi független, Fidesz és MSZP által támogatott polgármesterét 2018 áprilisában ítélte a bíróság jogerősen 5 év letöltendő börtönbüntetésre korrupciós bűncselekmény elkövetése miatt. Veres a tettét még 2012-ben, Tiba István országgyűlési képviselő polgármestersége idején, a település jegyzőjeként hajtotta végre. Az önkormányzat egyik bizottsági ülésén arról beszélt ugyanis, hogy egy 450 millió forintos állami támogatásból 180 milliót egy helyi vállalkozó által építtetett rendezvényközpontra kell fordítani, a testület elfogadta a vonatkozó előterjesztést, majd Veres 2013 tavaszán, jóval a valódi értéke alatt vásárolt egy autót a vállalkozó cégétől, így a bíróság szerint megvalósult a hivatali vesztegetés.
Veres a 2018-as elítélése óta egy percet sem töltött börtönben, ugyanis kegyelmi kérvényt adott be Áder János köztársasági elnökhöz, amelynek elbírálását szabad lábon várhatta meg. A döntés körülményei máig nem tisztázottak, de az biztos, hogy Áder végül kegyelmet adott a volt polgármesternek.
Ha nem utalják vissza a pénzt, inkasszóztak volna – állítja a volt jegyző
A június 25-i tárgyaláson a Debreciner is részt vett. Eredetileg két tanút hallgattak volna meg, köztük Hegedüs Pétert (Közösen Balmazújvárosért), a város jelenlegi polgármesterét, de ő igazoltan távol maradt. A másik tanú, Bencsik Judit, a település korábbi jegyzője nem járult hozzá ahhoz, hogy róla kép- és hangfelvételt készítsünk.
Mándi Veronika bíró megkérdezte a volt jegyzőt, hogy adott-e szakmai, jogi tanácsot Koroknai Imrének. Mint mondta, ez nem volt jellemző. 2018 januárjában tért vissza fizetés nélküli szabadságról, ami előtte történt, azt csak mások elbeszélése alapján ismeri. Akkor már jegyzőként dolgozott, amikor Veres Margit polgármester megpróbált elszámoltatni bizonyos összegű számlákat még az első támogatás kapcsán. Ez végül nem történt meg, mert a minisztérium nem járult ehhez hozzá. Márciusban kapták meg a visszafizetésről szóló határozatot, és ekkor ítélték meg az újabb uszodatámogatást is.
A volt jegyző visszaemlékezése szerint az eredeti támogatás visszafizetése be volt tervezve a város 2018-as költségvetésébe. Ekkor még nem volt egyértelmű, hogy pontosan milyen összeget kell visszafizetni, de amikor májusban elfogadták a zárszámadási rendeletet, már ezt is tudták. Az első támogatás összegét a második támogatás beérkezése után fizették vissza.
Arra a kérdésre, hogy Koroknai egyeztetett-e vele a visszafizetés módjáról, Bencsik azt felelte, az akkori tudása alapján elmondta neki, mit hallott Veres Margit polgármestertől. A jegyző és az alpolgármester arról beszélgettek, hogy mivel a testület döntött a zárszámadásról, jogi akadálya nincs a visszafizetésnek. Megjegyezte, mivel ez nem egy pályázati támogatás volt, nem kellett alszámlát vezetniük, ezt az összeget az önkormányzat főszámlájára utalták.
Mándi Veronika kérdésére, miszerint lett volna-e más lehetősége az alpolgármesternek, Bencsik Judit azt válaszolta, ha nem utalta volna el az önkormányzat a pénzt, akkor inkasszózták volna azt az önkormányzat számlájáról.
Tiba István lobbizott az újabb 500 millióért?
Az ügyész megkérdezte a tanútól, mi volt az indoka annak, hogy a Belügyminisztérium ilyen nagyvonalúan újrautalta a pénzt a beruházás befejezéséhez. A volt jegyző szerint ez egy lobbitevékenység eredménye volt, másrészt akkoriban az volt a kormányzati irányvonal, hogy a járásszékhelyeken uszodát kell építeni. Bencsik azt állította, azt nem tudja, konkrétan hogyan történt a támogatás megítélése, de Tiba István országgyűlési képviselő tudott ezekben az ügyekben eljárni. Szerinte ugyanakkor a támogatás megítélésében biztosan nagy szerepe volt annak, hogy senkinek nem volt érdeke, hogy az uszoda félkész maradjon.
Az ügyész arra is kíváncsi volt, volt-e lehetőségük arra, hogy a második támogatásra elszámolják azt az összesen közel 300 millió forintról szóló számlát, amelyet az első támogatásra a Belügyminisztérium nem engedett elszámolni. Bencsik Judit elmondása szerint ezt a lehetőséget rögzítették is a támogatói okiratban. Arra ugyanakkor nem tudott válaszolni, hogy az elszámolás megtörtént-e. Mint mondta, amikor a második támogatást megkapták, akkor éppen Koroknai Imre alpolgármester gyakorolta a polgármesteri jogokat, de augusztusban már Hegedüs Péter lett a polgármester. 2018 novemberében Bencsik távozott a polgármesteri hivatalból, ezért a második utalás elszámolásáról nem tud nyilatkozni. Közölte ugyanakkor, számára egyértelmű, hogy a minisztérium befogadta volna a korábbi számlákat.
Szeptember 10-én folytatják az eljárást a tervek szerint egész napos tárgyalással. Többek között Tiba István (Fidesz) országgyűlési képviselőt, Balmazújváros volt polgármesterét is tanúként hallgatnák meg.
Hegedüs Péter szerint nem lehetett már elszámoltatni a számlákat
A tárgyalást követően telefonon beszéltünk Hegedüs Péter jelenlegi polgármesterrel, akitől megkérdeztük, az általa vezetett önkormányzat megpróbálta-e elszámoltatni az uszodaprojekt során korábban keletkezett számlákat. A politikus kifejtette, álláspontja szerint azokat a számlákat nem lehetett volna elszámolni, ugyanis addigra lejártak. „Amikor lezárták 2017. december 31-ével és visszavonták az egész támogatást, az összes számla elszámolhatatlanná vált” – mondta, hozzátéve, hogy ők a 2016-17-es pályázati támogatásra semmit sem számoltak el, ahogy a második támogatásra sem, mivel nem is használtak fel semmit ebből a pénzből. „Azokhoz a pénzekhez nem tudtunk nyúlni. Elkészítettük azokat a terveket, amelyek a helyreállításhoz lettek volna szükségesek, beadtuk az igényünket a minisztériumhoz, kértünk volna plusz támogatást. Azt elutasították, és megírták, hogy fizessük vissza kamatostul az egészet. Ezt az önkormányzat önerőből fizette vissza” – magyarázta.