Úgy érzik, hogy a rossz ellenzéki kampány után is voltak részsikerei az önkormányzati választásoknak, ám a Szikra Mozgalom tagjai szerint a továbblépéshez egyfelől még több talpalás és hétköznapi beszélgetés kell az emberekkel, másfelől ideje eltűnnie az óbaloldalnak.
Nem pozíciókért, hanem az emberekért akarnak tenni a szikrások Debrecenben
A Szikra Mozgalom egy éve tevékenykedik önállóan Debrecenben, ebből az alkalomból tartottak értékelő beszélgetést szimpatizánsaikkal, tagjaikkal június 17-én. A hangulat családias volt, főként fiatal szimpatizánsok jelentek meg. A „Mit tettünk itt eddig?”, illetve a „Hova tartunk ezután Debrecenben?” volt a két fő feltevés az összejövetelen, nyilván a június 9-i önkormányzati választások tapasztalataira is kitértek.
A konklúziójuk az volt a voksolásról, hogy az úgynevezett Tisza-hatás jelentős volt Debrecenben is, másrészt arra a következtetésre jutottak, hogy nagyon komoly terepmunkával is csak részben tudják ellensúlyozni a meglévő hátrányukat a Fidesszel szembeni kampány során a szavazók elérésekor.
A szikrások egyetértettek abban, hogy ha nagy a részvétel a választáson, akkor az egyébként fideszes fellegvárnak tartott Debrecenben sincs abszolút többsége a kormánypártnak, ám a sikerhez a későbbiekben jóval okosabb és összehangoltabb kampány kell az ellenzék részéről.
Várják mások ötleteit is, ha tudják, beépítik közösségi tevékenységükbe azokat
A Szikra Mozgalom tagjai arra jutottak, hogy egyelőre nem az intézményesült politizálás lehet a jövőjük Debrecenben, hanem a már megkezdett kapcsolatteremtési tevékenységüket fokozva még közelebb kell kerülni az emberekhez egyénileg és közösségi szinten is. Itt felvetődött az is, hogy erősíteni kellene a jövőben a nem feltétlenül politikai indíttatású közösségi tevékenységeiket is, segítve akár tanulásban lemaradottakat, akár más téren rászorulókat. A későbbiekben tervezik hasonló összejövetelek szervezését Debrecenben, amelyeken saját ötleteik megvalósításának módját találják ki, de szívesen várnak bárkitől, témajavaslatokat, miben lehetne jobbá tenni Debrecent.
A találkozón egy videóhívás erejéig becsatlakozott Kormos Kristóf, a Szikra Mozgalom országos elnökségi tagja is, aki megjegyezte, hogy már 2026 lebeg a szemük előtt. Viszont az egyik résztvevő kritikusan felvetette, hogy szerinte az egész baloldalnak a lét a tét a jövőben, mert ha nem tesznek ellene, 2026-ban egyáltalán nem lesz parlamenti képviselete a baloldalnak. Ennek kapcsán érkezett olyan észrevétel is, miszerint eljött az ideje az úgynevezett óbaloldal eltűnésének, jöjjön az újbal. Abban a témában, hogy kikkel kellene együttműködni a későbbiekben, megoszlottak a vélemények. Dombi Mihály úgy fogalmazott, hogy „nem a régi módi szerint kell kikönyökölnünk az utat, hanem inkább új nyilvánosságot keresni”. Forgács Attila ezt azzal toldotta meg, hogy „a politika ne pozícióharcokról szóljon, hanem arról, hogy élményeket teremtsünk az embereknek”.
A Szikra, mint végül megtudtuk, olyan világot szeretne Debrecenben, ahol minden munkavállalónak van jó kollektív szerződése, lakhatási lehetősége, ne kelljen szükségszerűen autót használnia ahhoz, ha normálisan akar közlekedni, illetve mindenki számára legyen pár percen belül elérhető zöldterület a városban. Ám ahhoz, hogy cselekedni tudjanak – ez is az este egyik végkövetkeztetése volt – nem szükséges mindenáron jelentős pozíciókat birtokolniuk, inkább a rátermettségüket és tenniakarásukat kell bizonyítaniuk az embereknek.