Hiába a község szomszédságában épülő akkumulátorgyár, Mikepércsen az országos eredményüknél is jobban szerepeltek a kormánypártok. Debrecenben sok tiszás választhatta a Kutyapárt jelöltjeit.
Három százalékra a Tisza a Fidesztől Debrecenben – Így szavazott a város és Hajdú-Bihar az európai parlamenti választáson
Június 9-én európai parlamenti és önkormányzati választásokat tartottak Magyarországon. Az aznapi tudósításfolyamunkat itt, a debreceni eredményekről szóló beszámolónkat itt találják, a megyei eredményekről pedig itt olvashatják a részleteket.
Az EP-választást országosan 44,9 százalékkal a Fidesz-KDNP nyerte, 11 képviselőt küldhetnek az Európai Parlamentbe, a Tisza Párt 29,53 százalékkal 7 helyet szerzett, a DK-MSZP-Párbeszéd 8,06 százalékkal 2, a Mi Hazánk pedig 6,73 százalékkal 1 mandátumhoz jutott. A Momentum és a Jobbik kiesett az uniós döntéshozásból, a Magyar Kétfarkú Kutya Pártnak, az LMP-nek, a Második Reformkornak, a Mindenki Magyarországa Néppártnak és a Megoldás Mozgalomnak pedig nem sikerült bejutnia oda.
Hajdú-Bihar megyében a Fidesz és a Mi Hazánk jóval az országos átlag felett szerepelt. Előbbi 48,13 százalékot, utóbbi 7,46 százalékot szerzett. A Tisza itt 30,28 százalékig jutott, a DK-MSZP-Párbeszéd azonban csak 5,89 százalékot tudott begyűjteni. A Momentum, az MKKP és a legtöbb mikropárt az országos átlagteljesítményüknél gyengébben szerepelt.
Ami Debrecent illeti, itt a Fidesz sokkal rosszabbul teljesített: 34 719 szavazatot szerzett, ami 40,69 százalékot jelent. A Tisza meglepetésre 31 900 voksig jutott, ez 37,49 százalék. A jelenlegi formájában néhány hónapja létező formáció tehát megközelítette a városban 1998 óta hatalmon lévő kormánypártokat. A Mi Hazánk is gyengébben szerepelt az országos átlaguknál, de a 6,31 százalékos eredményükkel megelőzték, a 6,24 százalékig jutó DK-MSZP-Párbeszédet.
Jelentős különbség a Kutyapárt önkormányzati és EP-választási eredményei között
Érdekes fejlemény, hogy a Kutyapárt EP-listája sokkal rosszabbul szerepelt, mint a párt három önkormányzati képviselőjelöltje. Radeczki Csongor 13,37 százalékot szerzett a 4-es számú egyéni választókerületben, Nagy Imre 11,42 százalékot a 8-asban, Széll Tamás pedig 15,45 százalékot a 19-esben. Ehhez képest az EP-listán listán csak 3,39 százalékot kapott a párt. A jelenség részben minden bizonnyal azzal magyarázható, hogy a Magyar Péter-féle Tisza nem indult az önkormányzati választáson Debrecenben.
A település szomszédságában épülő CATL-akkumulátorgyár miatt sokak számára meglepetés lehet, de a Fidesz és a KDNP listája Mikepércsen 46,36 százalékot szerzett, tehát a mikepércsiek az országos átlagnál nagyobb arányban szavaztak bizalmat a kormánypártoknak. Itt a Tisza 34,95 százalékig, a harmadik helyre befutó Mi Hazánk pedig 7,09 százalékig jutott.