Hajdúböszörmény, Hajdúnánás és Vámospércs is ellenzéki lett, de Balmazújvároson a Fidesz jelöltje nyert. A megyei közgyűlésben megszűnt a kormánypárti kétharmad.
Jelentős veszteségeket szenvedett a Fidesz Hajdú-Bihar megyében
Június 9-én önkormányzati és európai parlamenti választásokat tartottak Magyarországon. A Debreciner aznapi tudósításfolyamát itt, a debreceni eredmények részletes ismertetését pedig itt olvashatják.
Hajdú-Bihar megyét az önkormányzatok szintjén eddig lényegében a Fidesz uralta. A 2019-es választások után mindössze két ellenzéki vezetésű település maradt: a Hegedüs Péter (Közösen Balmazújvárosért) által irányított Balmazújváros és a Tóth József (Polgári Lokálpatrióta Mozgalom) vezette Polgár. Most azonban jelentős fordulat állt be ezen a téren.
Ahogy az a Debreciner választási térképén is látható, Balmazújvároson Varga Marina, a Fidesz jelöltje 50,22 százalékkal legyőzte Hegedüs Pétert, aki a szavazatok 44,95 százalékát szerezte meg. A képviselő-testületben azonban maradt a korábban meglévő patthelyzet, csak éppen pont a fordított helyzetben: eddig Hegedüsnek kellett egy 6-6-os felállás mellett irányítania a várost, megküzdve a kulcsfontosságú döntéseket folyamatosan blokkoló fideszes politikusokkal, most pedig éppen a Fidesznek kell megpróbálnia úgy kormányoznia Balmazújvárost, hogy minden szavazásnál szüksége lesz legalább egy ellenzéki támogató voksra.
Szintén a Fidesznek kedvező változás, hogy a kormánypártnak sikerült megszereznie az eddig a független Tóth Lajos által vezetett Püspökladányt. A fideszes Vadász Ferenc mindössze a szavazatok 36,45 százalékával lett polgármester, Tóth pedig csak a negyedik helyre futott be 16,4 százalékkal. Képviselőjelöltként nem indult el, ezért a testületbe sem került be.
Váratlan ellenzéki győzelem a megye második legnagyobb városában
Miközben két fontos települést megnyert a Fidesz, több kudarcot is elkönyvelhetnek, méghozzá kulcsfontosságú városokban. Hatalmas meglepetésre a választók leváltották a Hajdúböszörményt 2006 óta irányító Kiss Attila (Fidesz) polgármestert. Az új városvezető, Göröghné Bocskai Éva (Böszörményi Harmadik Oldal) csapata ráadásul a legtöbb, 7 képviselőt adhat a testületben. A Fidesz 6, a Mi Hazánk és a Civilek a Lakóhelyért Egyesület pedig 1-1 mandátumot szerzett. Ez azt mutatja, hogy az októberben hatalomra kerülő új városvezetésnek nem lesz könnyű dolga a testületi többség megteremtésében.
Hajdúnánáson Bódi Judit (Összefogás Hajdúnánásért) legyőzte Nagyné Legény Ildikót (Fidesz), az ellenzéki együttműködés ráadásul a testületi többséget is megszerezte 7-5-ös arányban. A Fidesz polgármesterjelöltje a testületbe is csak akkor tud bekerülni, ha a kompenzációs listáról bejutott jelenlegi polgármester, Szólláth Tibor lemond a képviselői mandátumáról.
Mivel Tóth József és az általa vezetett egyesület nemcsak megőrizte a helyét a városvezetésben, hanem minden képviselői helyet megszereztek, kialakult egy földrajzilag egységes ellenzéki tömb a megyén belül. Hajdúböszörmény, Hajdúnánás és Polgár ráadásul ugyanabban az országgyűlési választókerületben, a hajdú-bihari 6-osban (Tiba Istvánéban) találhatók.
Nagy bukások Tasó László országgyűlési választókerületében is
Komoly veszteségeket szenvedett el a Fidesz Hajdú-Bihar nyírségi részében is: elbukta a polgármesteri széket a kormánypárt Nyíradonyban, Tasó László, a térség országgyűlési képviselőjének városában, Nyírmártonfalván, ahol Filemon Mihály polgármester az elhíresült lombkoronasétányt építtette, valamint Nyírmártonfalván és Nyíracsádon is. Ezeken a településeken független jelöltet választottak meg. Még a hosszú évek óta kudarcosan, de rendületlenül próbálkozó Kosztin Mihálynak (Közösen Vámospércsért Egyesület) is sikerült megszereznie nemcsak a polgármesteri széket, hanem a testületi többséget is Vámospércs városban.
Megszűnt a Fidesz kétharmada a megyei közgyűlésben
A nem Debrecenben élő hajdú-bihariak arról is dönthettek, kik kerüljenek be a megyei közgyűlésbe. Ezt a voksolást fölényesen, 54,65 százalékkal nyerte a Fidesz, a második helyre a Mi Hazánk futott be 17,6 százalékkal, harmadik lett a Momentum 12,46 százalékkal, negyedik a DK 10,4 százalékkal, az MSZP pedig 2,88 százalékot kapott. Mindez azt jelenti, hogy a Fidesz 15, a Mi Hazánk 4, a Momentum 3, a pedig DK 2 mandátumot szerzett. Az MSZP nem jutott be a megyei közgyűlésbe. A Fidesz mandátumainak száma eggyel csökkent 2019-hez képest, így éppen elveszítette az eddig meglévő kétharmados többségét.