A Tisza Párt, Magyar Péter pártja nem a riválisuk, hanem a szövetségesük – mondta Pallás György képviselőjelölt. Dombi Mihály úgy látja, az önkormányzat maga is tesz a lakhatási válság mélyüléséért. Mándi László azt ígérte, európai uniós forrásokból építenének új kollégiumot Debrecenben.
Ingyenessé tenné a diákok tömegközlekedését, kollégiumi férőhelyeket növelne az Összefogás a Cívisvárosért
Sajtótájékoztatókat tartott április 25-én és 26-án Debrecenben az Összefogás a Cívisvárosért Egyesület, amelynek ernyője alatt együttműködésben indul az önkormányzati választáson a DK, az LMP, a Momentum, az MSZP, a Párbeszéd és a Szikra Mozgalom.
Megoldandó probléma az egyetemi körforgalom az Összefogás szerint
Április 25-én Pallás György volt MSZP-s önkormányzati képviselő, a 19-es egyéni választókerület képviselőjelöltje az Egyetem tér előtti körforgalomnál arról beszélt, hogy azt nem a forgalom mértékéhez illeszkedve tervezték. „A délutáni csúcsforgalom idején itt olyan káosz alakul ki, hogy hosszú-hosszú idő alatt tudnak csak átjutni a kereszteződésen” – fogalmazott. Szerinte az is probléma, hogy a korábbi zebra megszüntetése miatt egyetlen átkelőhelyen jutnak át az egyetemhez a hallgatók, akik így folyamatosan feltartják az autósokat. Úgy látja, ez egy évek óta megoldandó probléma, emlékeztetett, a közelmúltban halálos baleset is történt a körforgalomnál.

Polgár Tóth Tamás
Pallás kritizálta a debreceni Bursa Hungarica ösztöndíjprogramot is, szerinte az önkormányzat aránytalanul kevés pénzt fordít erre a célra, ezért a városban egyedül a magániskolaként működő Debreceni Nemzetközi Iskola diákjai részesülnek megfelelő mértékű ösztöndíjakban. Mint mondta, az önkormányzat megnövelte ugyan a rendelkezésre álló keretet, de a feltételül szabott jövedelmi korlátot olyan alacsonyan határozta meg, hogy a diákok nem tudnak élni a lehetőséggel.

Polgár Tóth Tamás
A képviselőjelölt arról is beszélt, hiába utazhatnának április 1-től ingyen a 14 éven aluli debreceni diákok a DKV-val, a kedvezménykártyák elhúzódó adminisztrációja miatt sokan ezt máig nem tudják igénybe venni.
Mándi László, az Összefogás a Cívisvárosért polgármesterjelöltje, a Momentum önkormányzati képviselője közölte, kiterjesztenék a közösségi közlekedés ingyenességét az összes debreceni diákra, beleértve a felsőoktatásban tanulókat is, valamint mindenki másnak kedvezményes éves bérletet vezetnének be, amely nem kerülne többe havi kétezer forintnál.
Módosította a várost ellepő idegenekről szóló bejegyzését
Mándi előző nap arról posztolt a közösségi oldalán, hogy a rendőrség éves beszámolója megerősiti: „a város megváltozik, átalakul, idegen emberek lepik el a várost és ezzel együtt a bűnözés is évek óta nem látott szintre emelkedett”. Mivel a sajtótájékoztató előtt tartott közgyűlésen Uzonyi Attila debreceni rendőrkapitány közölte, 2023-ban az előző évhez képest 10 százalékkal csökkent a külföldi állampolgárok által elkövetett bűncselekmények száma, megkérdeztük az ellenzéki polgármesterjelöltet, tervez-e változtatni a bejegyzésén. Mándi László azt felelte, átnézi a posztot, de fontos tudni, hogy több ezer vendégmunkás fog még érkezni Debrecenbe, ez pedig szerinte biztosan tovább fog rontani a közbiztonság helyzetén. A politikus azóta valóban frissítette a bejegyzést, kihúzta belőle többek között, hogy „idegen emberek” megjelenése miatt emelkedne a bűnözés szintje.

Polgár Tóth Tamás
Arra is kíváncsiak voltunk, miért nem élt a közgyűlésen az Összefogásban résztvevő egyetlen politikus, így Mándi sem az interpelláció lehetőségével, miért hagyták ki az alkalmat, hogy kérdésekkel tematizálják a helyi közbeszédet a választási kampány idején. Mándi azt válaszolta, ő az interpellációt arra szokta használni, hogy a lakosoktól érkező kérdéseket tegye fel, a legtöbbször pedig írásban szeret kérdést feltenni, mert így a választ is írásban kapja.
Megkérdeztük, az Összefogás a Cívisvárosért vagy az abban részt vevő bármely szervezet próbálta-e felvenni a kapcsolatot a Tisza Párttal, Magyar Péter pártjával. Mándi közölte, nem tud ilyenről. Pallás György hozzátette, Magyarék elsősorban az európai választásra készülnek, nekik nem riválisaik, hanem inkább szövetségeseik.
Az önkormányzat aktívan járul hozzá a lakhatási válsághoz az Összefogás szerint
Április 26-án Mándi László és Dombi Mihály, a 17-es egyéni választókerület képviselőjelöltje, a Szikra Mozgalom tagja tartott sajtótájékoztatót az Apafi utcán, ahol korábban a 2022-ben lebontott Váci Mihály-kollégium állt. Dombi Mihály elmondta, a helyszín jelképes, mert megmutatja, a jelenlegi városvezetés nem jól nyúl hozzá a lakáspolitikához. Mint mondta, Papp László (Fidesz) polgármester nem érti az ingatlanpiaci válságot. „Nem tudja, hogy mit jelent a spekulációs ármechanizmus, kizárólag fizikai fejlesztésekben képes gondolkozni, és nincs tisztában az olyan intézményi lehetőségekkel, amelyek Debrecen számára akár holnaptól is hozzáférhetők lennének” – fogalmazott. Hozzátette, az önkormányzat az árverezésekkel és az ingatlanállomány fel nem újításával, valamint kollégiumok lebontásához való hozzájárulásával aktívan közreműködik a lakhatási válság kialakulásában. Emlékeztetett, a városban legutóbb közel húsz éve épült kollégium, így a diákok is az albérleti piacon jelentkeznek.

Polgár Tóth Tamás

Polgár Tóth Tamás

Polgár Tóth Tamás

Polgár Tóth Tamás
Mándi László a sajtótájékoztatón közölte, az Összefogás a Cívisvárosért kollégiumi férőhelyek bővítését tervezi, fecskelakásokat hoznának létre a fiataloknak, igazságos és bővülő, szociális alapon működő bérlakásrendszert hoznának létre, valamint lakásügynökségen keresztül kötnék össze a kisbefektetőket és a bérlőket. Emlékeztetett, az önkormányzatok közvetlenül is hívhatnak le európai uniós forrásokat, például kollégiumok építésére. Elmondta, ők ezzel a lehetőséggel élnének.

Polgár Tóth Tamás
Komplex lakhatástámogatási-rendszert hoznának létre
Mivel a debreceni közgyűlés április 25-én fogadta el a Főnix Lakásprogram elindítását – és azt az Összefogásban részt vevő minden képviselő megszavazta –, megkérdeztük, a program ütközik-e valamely pontjában az Összefogás elképzeléseivel, amennyiben igen, mely pontokat tartanák meg, és melyeket nem. Arra is kíváncsiak voltunk, ha nem értenek egyet teljesen a programmal, miért szavazták azt meg a testületben. Mándi László a válaszában úgy fogalmazott, a lakásprogramot egy komplex lakhatástámogatási-rendszer részeként képzelik el, azért szavazták meg, mert jó irányba mutat a kezdeményezés, amelyet tovább kell fejleszteni.

Polgár Tóth Tamás