Az engedélyben rögzítik, hogy védeni kell a Kondoros-csatorna élővilágát, pedig egy korábban Papp László polgármester és Navracsics Tibor miniszter által aláírt megállapodásban még szükségesnek látták a csatorna burkolását.
Megkapta a vízjogi létesítési engedélyt Debrecen déli gazdasági övezete, ahol a CATL-akkumulátorgyár is épül
Február 16-án vált véglegessé a Hajdú-Bihar Vármegyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság határozata, amelyben vízjogi létesítési engedélyt adott Debrecen önkormányzatának arra, hogy megépítse a „Debrecen, Déli Gazdasági Övezet infrastruktúrafejlesztés-tervezés” projekten belül a „G4.2. – Vízellátás, csatornázás” vízilétesítményeit a Cívis Komplex Mérnök Kft. által készített tervdokumentáció alapján. Ahogy arról már számos alkalommal beszámoltunk, ebben az ipari parkban épül jelenleg is a CATL-akkumulátorgyár, az EcoPro BM-katódgyár, a Semcorp-szeparátorfóliagyár és más akkugyártáshoz kapcsolódó üzemek.
Tisztított szennyvíz és hígítóvíz
Az engedély szerint a vízellátáshoz célvezetéket építenek az Ék utca és Gáspár Péter utca kereszteződésétől a 47-es főútig (a Kronestől keletre), valamint módosítják a KKV1 park kapcsán tervezett ivóvízvezeték nyomvonalát a Hermann Kronseder utcán. A kommunális és ipari szennyvíz elvezetéséhez vezetékeket fektetnek le, és átemelőket építenek. Az ipari vízellátást a Gáspár Péter utcán lefektetett gerincvezetékkel oldanák meg, amely a déli ipari parkba tervezett 10 ezer köbméteres kapacitású tározótól indulna ki.
Az engedélyből kiderül, hogy a déli gazdasági övezetben 20 ezer köbméteres összesített kapacitással hoznának létre tisztítottszennyvíz-tározó és hígítóvíz-tározó műtárgyakat, amelyeket külön vízjogi létesítési engedélyezési eljárásban fognak vizsgálni. A hatóság ezért előírta, hogy a most engedélyezett vízilétesítmények vízjogi üzemeltetési engedélyét csak e műtárgyak megvalósítása után kérhetik meg.
Védeni kell az élővilágot
A katasztrófavédelem az engedély kiadása előtt kérte a környezetvédelmi hatóságként eljáró Hajdú-Bihar Vármegyei Kormányhivatal állásfoglalását is. A kormányhivatal többek között azzal a kikötéssel járult hozzá a létesítéshez, hogy a kivitelezés, valamint az üzemeltetés semmilyen káros hatással nem lehet a közelben található ökológiai folyosó, valamint a Kondoros-csatorna élővilágára, biztosítani kell az érintett ingatlanokon és környezetükben megtelepedő, költő madárfajok zavartalanságát, valamint ki kell menteni a gödrökbe, munkaárkokba kerülő állatfajok egyedeit.
Ez az előírás új fejleménynek tűnik. Ahogy arról korábban elsőként beszámoltunk ugyanis, Papp László (Fidesz) polgármester és Navracsics Tibor területfejlesztési miniszter még 2022. október 28-án írtak alá egy Debrecen és a magyar állam közötti együttműködési megállapodást a déli gazdasági övezet infrastrukturális fejlesztéséről. Ennek mellékletében szerepelt a beruházások műszaki leírása és ütemterve. Itt a Kondoros kapcsán még azt írták, szükséges fejlesztés „a Kondoros-csatorna az övezeten belül érintett szakaszának burkolása, mederkorrekciója”. A csatorna medrének leburkolása legalábbis nehezen tűnik összeegyeztethetőnek azzal, hogy a beruházás nem lehet káros hatással annak élővilágára.
A vízjogi létesítési engedély 21. oldalán a következő mondat is olvasható: „A tervezett beruházás környezetében az élővilág számára továbbra is alkalmas élőhelyek találhatóak (Kondoros-csatorna, Tócó-patak), az azokon élő, a helyszínen táplálékszerzés, vándorlás okán megjelenő fajok egyedeire hatással lehet”.
Az üggyel kapcsolatban keressük a katasztrófavédelmet, Debrecen polgármesterét, valamint a most engedélyt kapott tervet készítő Cívis Komplex Mérnök Kft.-t is. Amennyiben válaszolnak, cikkünket frissítjük.
700 hektáros az ipari park
Az engedélyből az is kiderül, hogy az évek óta folyamatosan növekvő déli gazdasági övezet jelenleg hivatalosan 700 hektár. Ebből 150 hektár a 106-os vasútvonaltól nyugatra, a Tócó-pataktól keletre eső terület.