Hová vezet az abortusz szigorítása? – Fórumbeszélgetést szervez az Amnesty Debrecenben

A kutatások azt mutatják, hogy az abortusz tiltása vagy súlyos korlátozása nem csökkenti az abortuszok számát, hanem életveszélyes és gyakran halálos esetekhez vezethet. Az Amnesty International Magyarország debreceni irodája beszélgetést szervez a témával kapcsolatban, hazai és nemzetközi példákon keresztül mutatják be, milyen veszélyei lehetnek az abortusz (be)tiltásának. A fórumbeszélgetést január 18-án, csütörtökön fél hattól rendezik meg a Baross utcai közösségi térben.

Amnesty International Magyarország

Amnesty International Magyarország

Az elmúlt években a nők önrendelkezési jogát korlátozó szabályokat vezettek be az Egyesült Államokban, Lengyelországban és Magyarországon is, aminek súlyos következményei vannak.

A fórumbeszélgetés az Amnesty Levélíró Maraton kampányának része, aminek lényege, hogy a kampányban bemutatott, emberi jogok melletti kiállásukért bebörtönzött vagy más szankciókkal sújtott embereknek írhatnak a szolidaritást vállalók üzenetet és aláírhatnak petíciókat. A Levélíró Maratonnak országszerte több kihelyezett pontja van, az érdeklődők nem csak online, hanem személyesen is írhatnak levelet az érintetteknek. A debreceni pont a Malter kávézóban van, de a fórumbeszélgetésen is lehetőség lesz a levélírásra.

A január 18-i esemény Justyna Wydrzyńska lengyel aktivista esetéhez kapcsolódik, akit azért ítéltek el, mert Lengyelországban segített egy bántalmazott kapcsolatban élő nőnek abortusztablettához jutni.

Lengyelországban a terhesség megszakítása csak két esetben engedélyezett: ha a terhes személy élete veszélyben van vagy a várandósság jogellenes cselekedet – például nemi erőszak vagy vérfertőzés – eredménye. Minden más esetben az abortusz bűncselekménynek számít. 2021 novemberében az ügyészség vádat emelt Justyna ellen, 2023 márciusában pedig bűnösnek találták és nyolc hónap közmunkára ítélték.

Amnesty International Magyarország

Amnesty International Magyarország

A beszélgetésen bemutatják Justyna esetét, illetve az EMMA Egyesület két munkatársával, Molnár Elzával és Péter Nadával beszélget Zsugyó Virág, az Amnesty International debreceni regionális koordinátora. A meghívottak menekült nőket kísértek abortuszra, így közvetlen tapasztalatuk van arról, hogyan érvényesülnek a gyakorlatban a magyar és az ukrán abortusz szabályok.

Az esemény ingyenes, de regisztrációhoz kötött, a regisztráció itt elérhető.
További információk a Facebook-eseményben.

A megosztása fontos!

Kérjük, válasszon előfizetési vagy támogatási lehetőségeink közül!

Iratkozzon fel hírlevelünkre!