A címben foglaltakat az egyik ételárus mondta. Mások is többnyire azt tapasztalták, hogy hétköznap nincs nagy forgalom, a legutóbbi szombat pedig átlagosnak mondható. Sok a keveset fogyasztó. Többnyire bámészkodnak az emberek. Pedig a legtöbb visszatérő árus nem emelt árakat tavalyhoz képest. Vannak azért sláger helyek, termékek, amelyek egészen jól futnak, de olyan pultok is, ahol nem sok érdeklődő fordul meg.
Kevesebb a vevő, mint tavaly, de működik az adventi vásár Debrecenben
Karácsony előtt pár nappal a debreceni adventi vásárt körbejárva az ehető termékekre koncentráltunk, s azok áraira, illetve arra, hogy mennyi a vevő, van-e valami érdekes tapasztalata a placcon étkeiket, italaikat kínálgatóknak. A Nagytemplomtól a Kossuth utcáig, illetve a Csapó utcán a Fórumig találunk árusokat. Az összkép az, hogy a karácsony közeledtével egyre inkább vágynak az emberek arra, hogy ünnepi hangulatba kerüljenek, ehhez az egyik módszert pedig abban látják, hogy elcsámborogjanak az adventi vásár bódéi között, hallgassák ahogyan a verklis ember muzsikál, beszívják az aromás italok olykor messziről érezhető illatát, ezt-azt megkóstoljanak, csipegessenek kicsit pénztárcától függően, esetleg vásároljanak otthonra is valamit. Emiatt pedig ezen a héten egyre jobban be fogják lakni ideiglenesen a fogyasztóvendégek a belváros eme részét.
A fogyasztóvendég megnevezés pedig kiemelendő, hiszen a korábbi évekhez képest most alig vagy egyáltalán nem látni hajléktalan embereket, kéregetőket a centrumban. Bár azért akadt ilyen is, de nem a láthatóan a társadalom peremén túlélést folytatók közül, inkább olyat, aki látszatra nem is tűnt igazán elesettnek, inkább csak vélhetően kihasználja az emberek sokaságát és remélhetőleg adakozóbb hangulatát, s úgymond bepróbálkozik. Mindenesetre a leginkább a vásár végein posztoló, néhol az emberek között is megforduló közterületfelügyelők kiemelt jelenlétének vélhetően van köze a vásár – fogalmazzunk így – ünnepiességének fenntartásában..
Kalácsra bor meg némi krumplicsipsz
A falható termékek közül az egyik legjobban menő a kürtőskalács, amelyet a Kovács Kalács két helyen is árul a debreceni adventi vásárban. Az egyik fiatal férfi a sütögetők közül büszkén mesélte, hogy ők idehozták erdélyi jó kedvüket is, hiszen „sokat vigadunk munka közben, mi ilyenek vagyunk”. A Farkaslakáról érkezett cég nem kezdő a szakmában, termékeit jó ideje megtalálják a vevők Debrecenben, most 2-2500 forint között juthatunk hozzá az édességhez, amelyet dióstól kezdve a málnáson át a csokisig sokféle ízesítéssel kínálnak. Ők azt mondják, tavaly a hétvégék rosszabb forgalmat hoztak, mint idén, ám most meg a hétköznapi vásárlás esett vissza.
A másik elég egyértelmű vásári étek, pontosabban itóka, a forralt bor. Van, aki kiemelte, hogy náluk készítenek egyedül üstben. Máshol olyan cserépedényben fő, hogy az eleve tetszetős. Áfonyás, narancsos, klasszikus vagy szilvás például, az ára pedig beállt egységesen 400 forintra deciliterenként, akárhol néztük, tehát ha egy normál pohárral iszunk, az 800 magyar pénzt emel ki a zsebből. A forró csoki szintén 400 forint/dl, a tea ennek a fele (bár van ahol 250 forint), a fűszeres almalé a kettő között (300 forint), bár ezt is akadt, ahol a forralt bor szintjére emelték az árát illetően. Mind forró természetesen…
A harmadik sztenderd csipegetnivaló a pálcikára felfűzött burgonyacsipsz. Ez sem nóvum, elég sokan kedvelik. Egy ilyen füzért 1000 forintért pakolhatunk a hasunkba, bárhol is vesszük.
Eléggé egymáshoz igazítják áraikat a kereskedők
Az óriás palacsinta ára 1500 és 2500 forint között mozog, attól függően, mi van benne. A kenyérlángost illetően úgy tűnik, az árusok összebeszéltek, mert szinte mindenhol 1800 forintot kóstál, bármiféle is legyen a feltét rajta – bár 1500-ért is láttunk. Gofrit szintén ebben az árfekvésben, 2-2500 forintért ehet valaki. Míg a rétesek ára 800 forint körül mozog – egy darabról beszélünk. Igaz, például a Simonffy utca felé menve, jobb oldalt – ahol az eladó szerint mindenki a havazó figurás dizájnelemet nézi meg előbb, s csak aztán az étkeiket – akad 500 forintért is többfajta rétes, s itt a libatepertős, igencsak jó kinézetű kenyérlángos (1800 forint) is bevonzza a tekintetet. Visszatérve a fő porondot megkapó helyekre, a hamburgerek ára olyan, mint általában manapság a kézműves burgerek esetében, vagyis igen magas. Sőt még kicsit rá is tettek a hétköznapi árakra, hiszen a retrónak nevezett, egyébként igen gusztusos eledelt például 2800 forintért árulják. Más kérdés, hogy ezek azért laktatóak, mégis ha egy család belelendül, s eszik-iszik, a 20 ezret simán ott hagyják a vásárban, csak eledelre.
Az egyik sajtosárussal hosszabban beszélgettünk. A derecskei készítményeket legolcsóbban kilónként 7 ezer forintért kapja meg a vevő, ám 10 ezerig felkúszhat az ár. Igaz, nem a bolti sajtokat árulják, a pultos hölgy elmondása szerint semmi adalék nincs bennük. A tartósítást sóval vagy bükk-, illetve akácfás füstöléssel oldják meg, s nem füstaromával. Vannak friss sajtjaik, aztán érettebbek, van juhtúró is (700 forint 10 deka belőle), illetve a híres pálpusztai is megtalálható náluk (az éppen a legdrágábbak egyike). A sajtok mellett kapható itt házi vaj, valamint körözött is 6 ezerért (kilója). A vásári barangolókra gondolva pedig úgynevezett sétáló tálakat is ajánlanak 2 ezerért, ezekben többféle sajtból kis adagok vannak, s pálcikával eleszegetheti a vásározó, miközben fokozódik az ünnepi hangulatba kerülése…
Az erdélyi fílinget nemcsak a már említett kalácsos adja, de az a férfi is, aki elmondása szerint 40 éve él Debrecenben, de szülőhelye, Gyergyószentmiklós mindig vele van, visszajár oda. Igen nagy választéka van mindenféle nem itt és most fogyasztható eledelből. A zacskós, tégelyes, ilyen-olyan csomagolt árui ellepik a terjedelmes pultot. Mint megtudtuk, hét különböző termelő barátjától hozza ide ezeket például Székelyudvarhelyről, Csíkcsomlyóról, Csíkbánfalváról. A kínálatot elnézve igen érdekes lehet a parasztcsorba vagy a gyergyói örményleves.. alap. Tasakban, 1 ezer forintért. Ám van nála padlizsánkrém, amolyan törökcsemege dobozolva (Rahat, 2-2500 forintért 300 grammnyi), fokhagymás gulyáskrém, mézek, csipkebogyó, valamint gránátalma, áfonya és egyéb koncentrátumok, melyek 100%-osak a feliratuk szerint. A zakuszka 2 ezer, a méz 2 ezertől 4 ezerig terjedő árban van nála.
Őszintén szólva, a mennyiséget itt nem néztük, de a nagy üveg sem tűnt 1 literesnek. Ugyanakkor a különböző almaecetek (birsből, vadalmából például) 1200-2000 forint között mozognak és 0,25-ös kiszerelésűek. A különféle levek (alma, gyömbér, cékla, murok, homoktövis) pedig 2-3 literes adagokban 2700-3000 forint között vannak. Mind kézművestermék. Akárcsak a lekvárok, amikből extrának számítanak a fokhagymából, a fokhagymás paradicsomból, a lilahagymából készültek – 1900 forintért.
Akár össze is (belga) csokizhatod magadat 3500-ért
Az egyik nagy bódéban, rajta Veranda névvel (kézműves pékbisztróként aposztrofálják magukat), kapható szeszes nedű is (már a forralt boron kívül). Ilyen-olyan puncsok 500-tól 1400 forintig. Az olcsó a gyereknek való (ebben nyilván nincs alkohol), a drágább 2 dl forralt borból, 2 cl rumból plusz mazsolából áll. Ez utóbbi a nagyoknak való, akárcsak a bombardino, ami meg 5 cl tojáslikőrt, 5 cl rumot, 5 cl tejet és tejszínhabot foglal magában. Pálinkájuk 4 centes és 1500 forintos – a Csapó utca elején 1400, csak szólunk.. Itt a forrócsoki drágább, mint máshol (1000 forint és csak másfél deci), viszont cserében a hotdog sem olcsó (1800 forint, és paradicsomszószos, nem mustáros, de legalább grillezett). Van náluk pozsonyi kifli is 800 per darab áron, na meg közepesen kicsi túrós béles 450 forintért.
Átruccanva a Csapó elejére, jobb oldalon magyaros ételek várják azokat, akik éhesebbek, mint szegények. A Festival Agency Kft. cégnév alatt futó kioszknál nemcsak a pia, de a burger is olcsóbb valamivel (2500 forint), ha retró, viszont drágább (3000), ha marha. Aztán van töltött lepényük mindenféle húsos formában, 2600-ért, a kolbász kenyérrel és mustárral 2600 forint, a hurka 2000, a toros és a töltött káposzta pedig 2500 forint adagonként. S ha étkezés után lekávéznád magad, 600 forintért teheted meg. Szemben vele pedig össze is csokizhatod magad, méghozzá a belga fajtával akár. A csokiba mártott gyümölcsök 1000 és 2100 forintos árban vannak, a 2,5 dl-es habos forró csokoládéságok 2 ezertől kezdődnek (klasszikus, fahéjas, chilis, gyömbéres), 2300-ba kerülnek, ha kókusz vagy menta vagy sóskaramella és miegymás kerül bele. Aztán, ha whiskey-s, már eléri a 3 ezret, a rumos verzió pedig 3500-ért iható.
Étel-ital, zenebona, jégkirályság, fenyőfa, színes égők: minden egy helyen
Amúgy komplett karácsonyi érzést prezentál Debrecen a főtér környékére látogatóknak, némi multicég-reklámmal – és számos giccsesnek mondható rekvizítummal – megfűszerezve. Ha ettél egy kis sajtot az Aranybika tövében, a Bajcsy-Zsilinszky saroktól nem messze vár a Krones átlátszó melegedő gömbszerűsége – közel a gyerekeknek szánt mesevároshoz. Vagy ha a Nagytemplom környékén falatoztál, verkliszóra suhanhatsz a jégen egy sort, körönként lehagyva a palánkra illesztett BMW-t.
Egyébként meg a show-t amúgy is elvitte az az apró legényke, aki az egyik vásárlói sor elejére masírozva kérdezte az éppen húsokat sütögető kereskedőt, mit lehet itt kapni, s hogyan, majd amikor a férfi közölte vele: ha választott, álljon be a sorba, és nyélbe ütik az üzletet, a tízéves forma fiú hátranézett, fejben osztott-szorzott, majd Regős Bendegúzra hajazó stílusban és hanglejtéssel közölte: „áhh, akkor hagyjuk!”