„A kulturális életünk még mindig olyan, hogy szemet hunyunk a problémák felett” – Lakó Zsigmond a Debreciner Podcastban

A kulturális szervező és egyetemi oktató fontosnak tartja, hogy az értelmiségiek megszólaljanak a közügyekben, mert minden rendszernek szüksége van a visszajelzésre a fejlődéshez. Debrecen kultúrpolitikájában kulcsfontosságúnak tartja a kisközösségek erősítését, mert ők tudnak védőhálót képezni a nagy intézmények számára is. Mint mondta, nélkülük halálugrás minden nem popkulturális próbálkozás.

A Debreciner Podcast harmadik évadának hatodik adásában Lakó Zsigmonddal, a Debreceni Egyetem Olasz Tanszékének oktatójával, az egyetem bölcsészettudományi karán működő Művészeti Központ igazgatójával, a Velencei Képzőművészeti Biennále magyar pavilonjának koordinátorával, a Debreceni Egyetemi Színház vezetőjével és a Magyar Szín-játékos Szövetség alelnökével beszélgetett Miklovicz-Nyikos Mónika és Polgár Tóth Tamás, a Debreciner újságírói.

Lakó Zsigmond kifejtette, az egyetemi Művészeti Központ egyik célja, hogy a hallgatók eljussanak a debreceni kulturális intézményekbe, másrészt a művészeten keresztül elérhető készségeket sajátítsanak el. Úgy látja, nincs szükség Debrecenben színház- és filmművészeti egyetemi képzésre, mert a túlképzés miatt a kikerülő hallgatók nem kapnának állást.

Ő szervezte a Modemben azt a beszélgetést, amelyen egyes szereplőktől elhangzott: a fiataloknak hivatástudatból kell foglalkozniuk a kultúrával akkor is, ha nem fizetik meg őket. Lakó Zsigmond szerint elvárható, hogy a kulturális szférába bekerülő fiatalok legalább kelet-európai szinten tisztességesnek számító fizetést kapjanak, amelyből meg lehet élni.

A debreceni kultúrpolitikával szerinte az a gond, hogy nem segíti eléggé a kulturális kisközösségeket, úgy véli, ez is szerepet játszhatott az önkormányzat elmúlt években megfigyelhető sorozatos kudarcaiban a nemzetközi pályázatok terén. Hangsúlyozta, a nagyobb intézményeket is a kultúrával foglalkozó kisközösségek tartanák a felszínen. Mint mondta, szükség lehet a cégek bevonására is a finanszírozásba.

A podcastunk folytatásához olvasóink és hallgatóink támogatására van szükségünk. Amennyiben szeretnének még több ilyen adást hallgatni, kérjük, fizessenek elő online újságunkra!

A Debreciner Podcast korábbi műsorait itt találod. Ajánljuk!

A megosztása fontos!

Kérjük, válasszon előfizetési vagy támogatási lehetőségeink közül!

Iratkozzon fel hírlevelünkre!