Csak írásban, munkaidőben kérdezhettek a lakosok a Nemzeti Oltóanyaggyárról a személyes részvétel lehetősége nélkül tartott eseményen.
Mindent rólunk nélkülünk – Senki sem vett részt Debrecen első köz nélküli közmeghallgatásán
Korábban elsőként számoltunk be arról, hogy a több mint egyéves csúszásban lévő Nemzeti Oltóanyaggyár ügyében december 11-én fogják tartani Debrecen első olyan közmeghallgatását, amelyen egy áprilisi kormányrendelet adta lehetőséget kihasználva a hatóság nem biztosítja az érintettek személyes részvételét.
A lakosok a Debrecenben megvalósuló beruházással kapcsolatos kérdéseiket és észrevételeiket csak írásban az Ügyfélkapun keresztül, valamint e-mailben (ez a hatóság hirdetménye szerint nem minősül írásbeli kommunikációnak) küldhették el a Hajdú-Bihar Vármegyei Kormányhivatalnak. Erre a körülményekhez képest egy meglehetősen szűk, kilencórás időablakot jelöltek ki, a megkereséseket reggel 7 óra 30 perc és délután 16 óra 30 perc között, tehát lényegében munkaidőben lehetett megtenni.
Időközben a kormányhivatal honlapjára feltöltötték a „közmeghallgatás” jegyzőkönyvét, amelyből kiderül, végül senki sem élt a véleménynyilvánítás új, korlátozott formájával. „Az érintett lakosság, társadalmi szervezetek részéről a közmeghallgatás időtartama alatt kérdés, észrevétel nem érkezett a környezetvédelmi hatóság megadott elérhetőségeire.”
Alapjogsértő a TASZ szerint a személyes részvétel kizárása
Ahogy arról korábban beszámoltunk, a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) a Debreciner érdeklődésére kifejtette, álláspontjuk szerint alapjogsértő a személyes jelenlét kizárásával tartott közmeghallgatás. A szervezet szerint a hatóságok akkor járnának el jogszerűen, ha az internetes megoldásokat kiegészítő lehetőségként használnák, például a személyes jelenlét mellett tartott közmeghallgatásokat élőben közvetítenék.