A Mese a madárfészekről című előadásban az empátia és az egymásra figyelés kerül a középpontba egy olyan asszony történetén keresztül, aki saját vesztesége után ismeri fel, milyen fájdalmat okozott másoknak.
NASS
„Mások igényeire is oda kell figyelni” – tanulságos előadással várja a nézőket vasárnap a Vojtina Bábszínház
A debreceni Vojtina Bábszínház Kálvin téri színháztermében nézhetik meg az érdeklődők december 17-én (vasárnap) 10 órától a Mese a madárfészekről című előadást. A Vojtina ajánlója szerint a darab Az asszony meg a madár című afrikai mese továbbgondolása.
A darabbal kapcsolatban Lehőcz Zsuzsát, az egyik rendezőt kerestük meg, aki elmondta, hogy az eredeti afrikai mesében ott áll meg a történet, hogy a madár elmagyarázza az asszonynak, miért nem lett volna szabad mindennek megtörténnie: az asszony kivágta a fát és tönkretette a madár tojásait. A fa kivágását követően a madár elrabolja az asszony gyermekét, ezáltal megérti az asszony, hogy mit tett, és visszakapja a gyermeket.
A rendező szerint, amikor színpadra kell állítani egy történetet, akkor nem elég, ha csupán egy didaktikus üzenet hangzik el: „a színház mindig akcióról és cselekvésről szól, hogy meg tudjuk mutatni, hogyan érti meg az üzenetet az asszony” – mondta. Emiatt volt szükséges hozzátenni a történethez az utazást, amin keresztül átmegy az anya. Lehőcz Zsuzsa szerint ez tulajdonképpen egy fejlődéstörténet, egy olyan ember története, amilyenek mindannyian tudunk lenni, „a saját célunk érdekében teszünk dolgokat, és közben nem nézünk körbe, hogy mi látja ennek kárát; ezt kell az utazás során elmesélni” – magyarázta.
Az előadás kezdetekor a nézők találkozhatnak a gyermekkel, akit elraboltak, beszélgethetnek vele és madár barátjával, ez az interaktivitás segít jobban bevonódni a történetbe – avatott be a rendező.
Különös egybeesés szerinte, hogy épp advent harmadik vasárnapján lesz lehetőség megnézni az előadást, hiszen a karácsony a szeretet ünnepe, a szeretet lényege pedig az egymásra való odafigyelés, így kapcsolódik a történet karácsony gondolatköréhez.
Hozzátette, hogy az előadás elsősorban ugyan gyerekeknek szól, azonban a felnőttekre is nagy hatást tud tenni, az egymásra figyelés és az empátia minden korosztály számára fontos. „Olyan problémákat dolgoz fel a történet, amelyek mindenki életében jelen vannak, hiszen a saját igazunk, akaratunk mellett, mások igényeire is oda kell figyelni” – vélekedett a rendező.
NASS – a Debreciner ajánlórovata.