A Fény Felé Alapítvány három felújított ingatlant adott át Józsa városrészben. A fejlesztésnek köszönhetően már 42 személynek tudják biztosítani a lakhatását, 56 + 30 gondozott nappali ellátásban részesülhet, továbbá 45 érintett fejlesztő foglalkoztatására van engedélyük.
„Az ezeréves Kárpát-medencei múlt után mindenki nagyon érzékeny” – Fogyatékkal élőket segítenek Debrecenben uniós támogatásból
Debrecen-Józsán három felújított ingatlant adtak át december 8-án, amelyeket a Fény Felé Alapítvány vásárolt és korszerűsített 789,6 millió forint európai uniós támogatásból fogyatékossággal élő személyek számára. Két ingatlanban összesen 18-an lakhatnak majd, míg a harmadikban 30-an kaphatnak nappali ellátást és fejlesztést, 15-en pedig fejlesztő foglalkoztatásban részesülhetnek. Az alapítvány házi segítségnyújtást ad a 18 lakónak.
Az ingatlanokban értelmi fogyatékossággal élő felnőtteknek, az értelmi mellett mozgási fogyatékossággal is rendelkezőknek, valamint autizmussal élő személyeknek biztosítanak ellátást.
Projektnek köszönhetően jelenleg már 42 embernek tudnak lakhatást nyújtani, a fogyatékosok nappali ellátásában 56 + 30 személy részesülhet, az alapítványnak 45 érintett fejlesztő foglalkoztatására is engedélye van.
Nem kell érzékenyíteni, de az elfogadásért még dolgozni kell az államtitkár szerint
A „Fény Felé Esélycentrum bővítése és korszerűsítése” című projekt záróeseményén Balázs Ákos (Fidesz), Debrecen környezetvédelemért felelős alpolgármestere, Józsa városrész egyéni önkormányzati képviselője arról beszélt: Debrecen „alaptörvényei”, hogy mindig a helyben lévő tudásra és az együttműködésekre építenek. Emlékeztetett, korábban még küzdöttek azzal, hogy a szomszédok elfogadják a fogyatékossággal élőket, de ma már 7 gondozási hely van Józsán.
Fülöp Attila, a Belügyminisztérium gondoskodáspolitikáért felelős államtitkára kifejtette, az országban 35 helyszínen összesen 16 milliárd forint értékben valósultak meg hasonló beruházások. Hangsúlyozta, a kommunizmus idején fenntartott nagy ellátó intézmények hagyatékaként még ma is dolgozni kell azért, hogy a közösség befogadja a mostanihoz hasonló ellátóhelyeket. Az államtitkár a többségi társadalom hozzáállását illetően ugyanakkor úgy fogalmazott, „meggyőződésem, hogy a magyar néplelket itt az ezeréves Kárpát-medencei múlt után nem kell érzékenyíteni, mert mindenki nagyon érzékeny”. Rendszerváltásnak nevezte a fogyatékosügyben, hogy az érintettek az ilyen otthonokban saját maguk döntenek az életükről.
A projekt részleteit a Demki Józsai Közösségi Házban tartott záróeseményen Suller Attila Károlyné, a Fény Felé Alapítvány kuratóriumi elnöke ismertette a megjelentekkel, valamint mindenkinek köszönetet mondott, akik segítettek a megvalósításban. „Ez azért van kész, mert közösen teremtettük meg” – fogalmazott.
Az átadásról videót is készítettünk:
Innen sietett el Balázs Ákos, amikor megszólítottuk
Ahogy arról korábban már beszámoltunk, ez volt az a rendezvény, amelyen Balázs Ákos alpolgármester nem válaszolt arra a kérdésünkre, hogy mikor tartanak Józsán nyilvánosan meghirdetett, személyes jelenlét melletti közmeghallgatást vagy lakossági fórumot az Eve Power közelbe tervezett akkumulátorgyárának építésével kapcsolatban. A politikus válaszadás helyett inkább elsietett a helyszínről.