Balázs Ákos válaszadás helyett azt mondta, faültetésre siet, majd elviharzott. A kérdésünk előtt semmi jelét nem adta annak, hogy gyors távozásra készül.
Elsietett a debreceni alpolgármester, amikor megkérdeztük, mikor hallgatják meg a helyieket az újabb akkugyárral kapcsolatban
Bár ez lenne a természetes eljárás, szerkesztőségünket is meglepte, hogy december 8-án – a Debreciner alapítása óta eltelt több mint négy év alatt pusztán néhányadik alkalommal – úgy vehettünk részt egy debreceni – részben – önkormányzati rendezvényen, hogy arról nem egy, a városházától független harmadik forrásból értesültünk, hanem hivatalos meghívást kaptunk az eseményre.
Egy rövid időre úgy tűnt, mintha Debrecen egy demokratikus felfogásban vezetett város lenne, ahol a helyi politikai elit kétirányú kommunikációt folytat a független sajtóval, amelynek lehetősége van tájékoztatni a közügyek iránt érdeklődő polgárokat.
A szóban forgó esemény a „Fény Felé Esélycentrum bővítése és korszerűsítése” című, európai uniós támogatással megvalósított projekt zárórendezvénye volt Józsa városrészben. Az önkormányzati fenntartású Médiacentrum Debrecen Kft. által kiküldött meghívóban azt is jelezték, az eseményen jelen lesznek a Fény Felé Alapítvány vezetői mellett Balázs Ákos (Fidesz) és Széles Diána (Fidesz) alpolgármesterek (közülük az utóbbi végül nem vett részt), valamint Fülöp Attila gondoskodáspolitikáért felelős államtitkár is, a programban pedig feltüntettek egy félórás idősávot „interjúk” címmel. A meghívóban arra nem tértek ki, hogy a kérdezési igényt előzetesen valamilyen formában jelezni kellett volna.
Hirtelen sietős lett az alpolgármesternek
Kérdéseink pedig bőven voltak. Balázs Ákostól – aki egyben Józsa városrész egyéni önkormányzati képviselője is – például érdeklődtünk volna arról, hogyan fogadták a lakosok a fogyatékossággal élők számára kialakított lakóépületek tervét, Fülöp Attila államtitkár ugyanis utalt arra, hogy a többségi társadalom tagjai jellemzően eleinte ódzkodnak az ilyen beruházásoktól. De a környezetvédelemért felelős alpolgármestert faggattuk volna a Civaqua-programról is, amelynek első ütemét néhány napja adták át.
Az ünnepélyes szalagátvágás után két épület bejárása következett, amelynek végén Balázs Ákos nyilatkozott az önkormányzati televíziónak. Az alpolgármester a felvétel végén arrébb állt, hogy távolabbról hallgassa végig a következőnek mikrofon mögé álló Fülöp Attila államtitkárt. Ekkor lépett oda munkatársunk Balázs Ákoshoz, jelezve, hogy nekünk is van néhány kérdésünk.
Az alpolgármester erre azt mondta, most nem ér rá, faültetésre siet, öt perc múlva ott kell lennie. (A politikus ezt megelőzően semmi jelét nem adta annak, hogy sietős dolga lenne.) Majd Kálmánczi Miklós, a Fidelitas országos alelnöke – aki állítólag a polgármesteri hivatalban dolgozik főállásban – lépett munkatársunk elé, mondván, majd egyeztetünk időpontot egy másik alkalomra. Újságírónk inkább felajánlotta, hogy úton az autójához válaszolhat az alpolgármester, és feltette a kérdését Balázs Ákosnak:
„Mikor tartanak Józsán nyilvánosan meghirdetett, személyes jelenlét mellett tartott lakossági fórumot vagy közmeghallgatást az Eve Power akkumulátorgyárával kapcsolatban?”
Hiába tartott elé diktafont, Balázs Ákos hallgatott, miközben Kálmánczival együtt elhagyták az épületet és sebesen lépdeltek az utcán parkoló autójuk felé.
Nem akarnak olyan jeleneteket látni, mint januárban
Ahogy arról novemberben beszámoltunk, a kínai Eve Power vállalat a kormányhivataltól megkapta a Debrecen északnyugati gazdasági övezetében, Józsa mellett épülő akkumulátorgyárára az engedélyt a beruházást előkészítő tereprendezésre és a mélyalapozásra.
Balázs Ákos Papp László (Fidesz) polgármester és Kósa Lajos (Fidesz) országgyűlési képviselő társaságában még júniusban tartott egy zártkörű beszélgetést Józsán, amelyen beszéltek az Eve Power beruházásáról is. Ahogy arról a helyszínen tartózkodó forrásaink elmondása alapján beszámoltunk, Papp az eseményen kifejtette, nem zárkózik el attól, hogy a jövőben tartsanak egy hasonló beszélgetést Józsán az akkumulátorgyárról, de nem akar olyan jeleneteket látni, mint amilyenek a CATL januári közmeghallgatásain történtek.
Minden esély megvan arra, hogy Debrecen fideszes vezetésének valóban nem kell többet átélnie, ahogy a megjelent polgárok beléjük fojtják a szót vagy kórusban hazaárulózzák őket, mivel egy áprilisban kiadott kormányrendelet alapján a hatóságok többé nem kötelesek az érintettek személyes jelenléte melletti közmeghallgatásokat tartani.
Az első köz nélküli közmeghallgatást Debrecenben néhány nap múlva, december 11-én fogják tartani a Nemzeti Oltóanyaggyár építése kapcsán. A polgárok reggel 7 óra 30 perc és délután 16 óra 30 perc között írásban küldhetik el az üzeneteiket a kormányhivatalnak.