A megállapodás 2018-as aláírásakor kereskedelmi, gazdasági, turisztikai, oktatási, kulturális, valamint sportbéli együttműködést terveztek, de ebből eddig csak egy orosz népi együttes és egy BMW-gyár iránt érdeklődő moszkvai delegáció jött össze, még 2019-ből. Az önkormányzat szerint a koronavírus-járvány a ludas, Oroszország Ukrajna elleni invázióját nem említették az okok között.
Moszkva és Debrecen már öt éve testvérvárosok, de eddig nem túl élénk a nyilvánosságban mutatott kapcsolatuk – Vajon miért?
Tudta, hogy Debrecennek vannak testvérvárosai? Bizony, ahogy minden más nagyobb településnek, úgy a hajdú-bihari megyeszékhelynek is léteznek ilyen nemzetközi kapcsolatai, még ha ezek a nyilvános események alapján nem is tűnnek intenzívnek. Az önkormányzat hivatalos honlapja tizenkilenc testvérvárost tüntet fel, amelyből a legtöbb, szám szerint három Oroszországban található. (A Magyarországgal szomszédos, magyar kisebbséggel is rendelkező Ukrajnában egy sincs.) Az Urál-hegységtől nyugatra fekvő Sziktivkar 1992-ben, Szentpétervár 2003-ban, Moszkva északkeleti közigazgatási körzete pedig 2018-ban kötött ilyen megállapodást Debrecennel, ahol orosz főkonzulátus is működik.
Már túl voltunk az Ukrajnához tartozó Krím-félsziget orosz annektálásán (2014) és Vlagyimir Putyin orosz elnök azóta hatályon kívül helyezett debreceni egyetemi díszpolgári címén (2017. augusztus), amikor Papp László (Fidesz), Debrecen polgármestere és Valerij Jurjevics Vinogradov, Moszkva északkeleti közigazgatási körzetének prefektusa 2018. szeptember 19-én Moszkvában aláírták a két település közötti megállapodást.
Az önkormányzati honlapon olvasható leírás szerint a szerződés lehetővé tette, hogy a városok között megkezdődjön a gazdasági, a turisztikai, az oktatási és a kulturális együttműködés. Mint írták, hét pontban rögzítették az együttműködés lehetséges területeit: „támogatják és elősegítik a kölcsönös kereskedelmi, gazdasági, idegenforgalmi kapcsolatok kialakítását és fejlesztését, ösztönzik a helyi vállalkozásokat a kölcsönös tőkebefektetések terén”. A megállapodás része továbbá, hogy a felek támogatják a kapcsolatfelvételt a gyermek-, ifjúsági és felnőtt sport terén, valamint sportversenyek szervezését. Továbbá oktatási együttműködést, a városok történelmi emlékeinek védelmét, szakemberek cseréjét, kulturális és turisztikai együttműködést vetítettek előre, olyan konkrétumokat is megnevezve, minthogy kiállítások, vásárok és konferenciák szervezését szorgalmazzák.
Nagy érdeklődést mutattak a BMW-gyár iránt
Kíváncsiak voltunk arra, hogy az aláírás óta eltelt több mint öt évben hogyan alakultak Moszkva és Debrecen közötti kapcsolatok, milyen programokat valósítottak meg a tervek közül, ezért közérdekű adatigényléssel fordultunk Debrecen önkormányzatához.
Szekeres Antal jegyző a novemberben kelt válaszlevelében mindössze két történést említett. Egyrészt 2019. április 10. és 14. között itt tartózkodott a Szvecsanyik népi együttes, amely 13-án a Kölcsey Központban is bemutatkozott. Másrészt 2019. augusztus 18. és 21. között egy delegáció érkezett Moszkva északkeleti körzetéből Debrecenbe Andrejev Borisz prefektushelyettes vezetésével. Az orosz politikussal megbeszélést folytatott Papp László polgármester, aki ismertette vele a város gazdaságfejlesztési elképzeléseit, valamint bemutatta Debrecen „régióközpont-szerepét”. „A delegáció nagy érdeklődést mutatott a leendő BMW-gyár https://debreciner.hu//cimke/BMW építése iránt, illetve gratuláltak Debrecennek az elért sikerekhez” – olvasható a jegyző válaszában. A levélből az is kiderül, hogy a prefektus-helyettes a találkozón bemutatta Moszkva északkeleti közigazgatási körzetét, valamint meglátogatta Debrecen nevezetességeit is.
Szekeres Antal közölte továbbá, hogy a látogatásról bővebb információkat az önkormányzat 2019-es nemzetközi kapcsolatokról szóló tájékoztatója tartalmaz.
A hivatkozott dokumentumból annyi derül még ki, hogy az orosz delegáció célja a virágkarnevál megtekintése, valamint a testvérvárosi kapcsolat a korábbiakhoz képest aktívabbá tétele volt.
A közérdekű adatigénylésünkre adott válaszát a jegyző azzal zárta, a koronavírus-járvány a testvérvárosi kapcsolatokra is hatással volt, így „egyéb tevékenységre a fentieken kívül nem került sor”. Az Oroszország által 2022. február 24-én Ukrajna ellen indított inváziót Szekeres nem említette a testvérvárosi kapcsolatokat befolyásoló tényezők között, de beszédes, hogy habár a WHO idén májusban bejelentette a világjárvány miatt kihirdetett veszélyhelyzet végét, a jegyző semmilyen történést nem tudott említeni ebből az időszakból sem.