Varga Zoltánt, a debreceni ellenzék egyik polgármesterjelöltjét azért marasztalták el a területi választási bizottságban és a bíróságon, mert „Hazug!” feliratot ragasztott Papp László fideszes polgármester(jelölt) plakátjára. Varga úgy gondolta, ő csak a véleménynyilvánítás szabadságával élt. Az elmarasztalók szerint az átragasztás Pappnak az ugyanilyen szabadságát sérti, mert az ő üzenetének egy része nem látható. Ezzel értett egyet az Alkotmánybíróság is. Vagyis a jelölt (Varga) a saját, máshová ragasztott plakátján állíthatja, hogy ellenfele hazudik, de felülragasztással nem.
Hol lehet törvényesen hazugozni? – Elutasította Varga Zoltán panaszát az Alkotmánybíróság
Október 30-án érkezett az Alkotmánybíróságra az a panasz, amiről november 4-én – soron kívüli eljárásban – már meg is született a döntés.
Mint arról a Debreciner beszámolt, a Fidesz-KDNP kifogást nyújtott be a Debrecen Megyei Jogú Város Helyi Választási Bizottságához (HVB), mivel két plakátjukra Varga Zoltán „Hazug” feliratot ragasztott. (A felirat teljes szövege: „Ki a HAZUG!?”, de ebből csak a nagybetűs szó és a felkiáltójel látszott messzebbről. Ennek kiragasztására az késztette Varga Zoltánt, hogy kiderült, nem felelt meg a valóságnak a Fidesz azon állítása, miszerint minden egyes debreceni villanyoszlopra volt plakátolási engedélyük.) A HVB a kifogásnak helyt adott, megállapította a törvénysértést, Vargát eltiltotta a további jogsértésektől és 745 ezer forint bírság megfizetésére kötelezte.
A pénzbírságot már eltörölték
Varga Zoltán ezután fellebbezést nyújtott be az őt elmarasztaló határozat ellen a területi választási bizottsághoz (TVB), ami a fellebbezésnek részben helyt adott. Szintén megállapította Varga törvénysértését, de az eltiltást és a pénzbírság kiszabását mellőzte.
Varga ezután felülvizsgálati kérelmet terjesztett elő a TVB határozat ellen. A Debreceni Ítélőtábla a felülvizsgálati kérelmet nem találta alaposnak, a TVB határozatát helyben hagyta. Varga Zoltán álláspontja szerint a bírósági döntés sérti az Alaptörvényben garantált véleménynyilvánításhoz való jogát, ezért fordult jogi képviselője útján az Alkotmánybírósághoz.
Meddig szabad a politikai véleménynyilvánítás?
Az Alkotmánybíróság elutasította a – Debreceni Ítélőtábla választási kampányügyében hozott végzése alaptörvény-ellenességének megállapítására és megsemmisítésére irányuló – alkotmányjogi panaszt.
Varga Zoltán az alkotmányjogi panaszában kifejtette, hogy a felirat kihelyezésével politikai véleményét fejezte ki, és hogy a politikai beszéd kiemelt alkotmányos védelmet élvez, és csak a szükségesség-arányosság tesztje mentén korlátozható. Az
Alkotmánybíróság a határozatában megállapította, hogy a választási törvényben
foglalt jogszabályi tilalom, amely maga zárja ki az ellenérdekű fél (adott
esetben a másik jelölő szervezet) véleménynyilvánítás szabadságához való
jogának érvényesülése érdekében a plakátok át(felül)plakátolásának lehetőségét,
éppen a véleménynyilvánítás szabadságát szolgálja.
Varga plakátja (vagyis a „Hazug” felirat) kihelyezésével politikai véleményét nyilvánította ki, azonban az adott esetben politikai közlés (plakát) áll szemben politikai közléssel (plakáttal): ezek között a bíróság nem mérlegelhet a jogalkotó egyértelmű tiltására tekintettel. Ebben az eljárásban tehát a bíróság által kötelezően alkalmazandó tételes jogi szabályozás bírói felülvizsgálatának, azaz a választási eljárásról szóló törvény 144. § kivételeket megfogalmazó rendelkezéseivel szemben bírói mérlegelésnek nincs helye.
Az Alkotmánybíróság minderre tekintettel úgy ítélte meg, hogy a Debreceni ítélőtábla támadott végzése az Alaptörvénnyel összhangban
lévő jogértelmezésen alapul, így az alkotmányjogi panaszt elutasította.
Előzmények:
– A debreceni Fidesz megteheti azt, ami a nyíregyházi ellenzéknek tiltott?
– A bíróságra viszi a fideszes plakáthistóriát Varga Zoltán – újabb bizonyító videók készültek
– Ki lőtt kit lábon? – Újabb durranások a debreceni választási kampányvurstliban
– Segítenek a Fidesznek eltávolítani a törvénytelenül kihelyezett plakátjait