A szaxofonos és pánsípos zenész saját magát a magyar instrumentális zene első számú előadójának nevezi, Puzsér Róbert kritikus viszont korábban a leghitványabbak közé sorolta. Európai uniós támogatásból koncertezik Hajdú-Bihar megyében.
St. Martin-koncert Létavértesen és Hajdúsámsonban a hajdú hagyományok, a magyar helyesírás és az uniós pénzek nyomában
A magyar a világ egyik legnehezebb nyelve – gyakran hangoztatott állítás ez elsősorban idegen nyelvet nem beszélő honfitársaink részéről, akiknek ezáltal túlságosan sok rálátásuk sem lehet a potenciális kihívókra. Tény azonban, hogy elsősorban a magyar szavak külön- és egybeírása olykor a tapasztaltabb szövegírókon is képes kifogni – e sorok szerzője is többször járt már így. Ennek esett most áldozatul Hajdú-Bihar Vármegye Önkormányzatának munkatársa is, aki megalkotta a „Kultúr-est” Létavértesen (így, idézőjellel) programcímet.
A címből ugyan nem derül ki, de St. Martin (Szentmártoni János) szaxofonos és pánsípos előadó július 21-i koncertjéről van szó. St. Martin az 1990-es és a 2000-es években volt a pályája csúcsán, ekkoriban több arany-, valamint egy platinalemezt is kapott. Ugyan az elmúlt másfél évtizedben jelentősen csökkent az ismertsége és a népszerűsége, a zenész jelenleg is úgy hirdeti magát a saját Facebook-oldalán, mint „a magyar instrumentális zene első számú előadója”. St. Martin megítélése ugyanakkor ellentmondásos, ezt jól mutatja, hogy miközben a Wikipédia-oldala szerint a világ hét legjobb szaxofonosa között van, Puzsér Róbert kritikus, publicista Sznobjektív című műsora 2017-ben a 4. leghitványabb magyar nyelvű előadóként sorolta be őt. A zenész 2012-ben Böjte Csaba ferences szerzetes közreműködésével forgatta le Leonard Cohen Hallelujah című slágere pánsípos feldolgozásának videoklipjét.2014-ben Balog Zoltán emberierőforrás-miniszter Magyar Érdemrend Lovagkeresztet adott át neki.
Az Európai Unió polgárainak pénzéből
És hogy kerül St. Martin „Kultúr-estje” Létavértesre? A megyei önkormányzat A hajdú hagyományok nyomában című programsorozata keretében, amelyet az Európai Szociális Alap támogatásából valósítanak meg. Az uniós pénzügyi alapon keresztül 2018-ban 919 millió forintot kapott a megyei önkormányzat és a Hajdú-Bihar Megyei Fejlesztési Ügynökség Nonprofit Kft. konzorciuma.
Aki nem szeretne bő egy hetet várni, az már most hétvégén, július 15-én is meghallgathatja St. Martint, ugyanis a zenész Hajdúsámsonban is koncertezik, ugyancsak a hajdú hagyományok nyomában.
És hogy mi köze van a Hódmezővásárhelyről származó szaxofonos, pánsípos zenész koncertjének a hajdú hagyományokhoz? Ennek a kérdésnek a megválaszolását az olvasóinkra bízzuk.
A Meseautó is ezen a nyomon haladt
2021-ben a Debreciner írt arról, hogy ugyanennek a programsorozatnak a keretében a Körúti Színház Meseautó című zenés vígjátékát mutatták be Hajdúbagoson és Hajdúszoboszlón.
A program és a hajdú identitás kapcsolatáról már ekkor is számos, azóta is megválaszolatlan kérdés vetődött fel.