A Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete is perre biztatja a dolgozókat.
Akár 32 havi távolléti díj is járhat az azonnali lemondással távozó pedagógusoknak – hívta fel a figyelmet Zeke László ügyvéd
Ha fontosnak tartod, hogy a Debreciner folytathassa a munkáját, akkor támogasd! Rajtad múlik!
Korábban írtunk már Zeke László debreceni ügyvéd javaslatáról, amely szerint a pedagógusok az elmaradt illetménypótlékjaik tömeges, bírósági úton történő követelésével érhetnének el komoly sikereket az érdekeik érvényesítésében. Zeke a Lebbezzünk felfele című Facebook-csoportjában június 14-én tette közzé újabb észrevételeit a státusztörvényként emlegetett törvényjavaslat ellen tiltakozó pedagógusok ügyével kapcsolatban.

Koppányi Szabolcs
Fontos dokumentálni, hogy a munkáltató nem együttműködő
Az ügyvéd arra hívta fel a figyelmet, hogy a szakszervezetek által az egyik végső demonstrációs lehetőségként felvetett tömeges, azonnali hatályú lemondás (így nevezi a jog a felmondást a közalkalmazottak esetében) esetében a munkáltatók nem fogják önként, per nélkül kifizetni az ilyen esetekben járó juttatásokat.
Mint írta, ki kell kérni a munkáltatóktól az elmúlt 3 év során 96 órán belül elrendelt helyettesítések után járó illetménypótlékot, amelyhez szükség van az elrendelések és teljesítések időpontjaira – ezeket a KRÉTA-rendszerből is ki lehet nyerni, valamint a munkáltatótól is kérhetik a pedagógusok. Utóbbiak Zeke szerint jellemzően nem segítőkészek, ennek ugyanakkor fontos a dokumentálása.

Koppányi Szabolcs
Kifejtette, a dolgozónak a rendkívüli lemondáshoz bizonyítania kell, hogy a munkáltató olyan súlyos kötelezettségszegésért felelős, illetve olyan magatartást tanúsított, amely lehetetlenné teszi a jogviszony fenntartását. Zeke László bejegyzése szerint körülbelül 100 ezer pedagógussal szemben hajtottak végre olyan súlyos kötelezettségszegést, amely alapot adhat a rendkívüli lemondásra. „Nincs olyan közszférában dolgozó pedagógus, akinek ilyen helyettesítése, illetve ki nem fizetett illetménypótléka ne lenne” – hangsúlyozza. A pedagógusnak rendkívüli felmondás esetén először fel kell szólítania a munkáltatót az elmaradt összegek kifizetésére.
Ha az ügyvéd által javasolt, a bejegyzésben részletezett (itt olvasható) módon, megfelelő jogalappal nyújtják be a rendkívüli lemondásukat, a pedagógusok jogosulttá válnak a felmentési időnek megfelelő illetményre (maximum 60 nap, plusz 6 hónap). „A közalkalmazott munkavállalót ilyen esetben a végkielégítés kétszerese is megilleti. Egy védett korú (idén a 60. életévét betöltő) pedagógus esetén, aki legalább 20 éve dolgozik a munkáltatónál, az 8 havi végkielégítésre alapból jogosult, a védett korúsága miatt plusz 4 havi végkielégítésre jogosult, az eddig 12 hónap, ami a rendkívüli lemondás szankciójaként kétszer jár, azaz: 24 (!) havi végkielégítés jár neki” – magyarázza Zeke. A felmentési idő és a szankció miatt megemelt végkielégítés tehát legfeljebb 32 havi távolléti díj.
Zeke megjegyzi, ezek a peres eljárások nem egyszerűek, vannak nüansznyi buktatók is, ezért mindenképpen érdemes az érdekképviseletekhez és az ügyvédekhez fordulni. Közülük kiemelte Nyitrai Károlyt, a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének (PDSZ) ügyvédjét, akit rendkívül felkészült és tapasztalt szakemberként jellemzett.
A szakszervezet is erre biztatja a pedagógusokat
Megkérdeztük Zeke László bejegyzéséről Vályogosné Váradi Zsuzsannát, a PDSZ országos választmányi tagját, aki a Debrecinernek azt írta, a szakszervezetük is ezt a jogi állásfoglalást képviseli. Mint írta, Nyitrai Károly képviseletével több 100 pedagógus küldött fizetési felszólítást a tankerületek vezetőinek. Vannak olyan tagjaik is, akik erre alapozva adják be a rendkívüli lemondásukat.

Könnyü Hella
„Biztatok minden pedagógust, éljen ezen »lehetőségekkel«, hiszen csakis pozitívan zárulhat, továbbá egyfajta nyomásgyakorlásnak is megfelel. Lehetőséget biztosít továbbá azon idén 60. életévüket betöltő pedagógusoknak, akik ezzel így szeretnének a nekik jogosan járó több 10 havi illetményükhöz hozzájutni” – fogalmazott. A további információkért a nedolgozzingyen.hu című oldalukat ajánlotta, valamint Zeke Lászlóhoz hasonlóan a pedagógusoknak azt javasolta, mindenképpen keressenek fel ügyvédet, mert bonyolult ügyekről van szó.