Madarasi István, a szocialisták önkormányzati képviselője felszólította Papp László polgármestert, hogy ragaszkodjon a legszigorúbb környezetvédelmi előírások betartásához, és tartsa ellenőrzés alatt a beruházást. Nagy Zoltán, a Mi Hazánk hajdú-bihari elnöke kormányzati garanciákat vár, és reméli, nem fogják titkosítani a beruházás dokumentumait.
Még mindig számos tisztázatlan kérdés van a debreceni akkumulátorgyárral kapcsolatban az MSZP és a Mi Hazánk Mozgalom szerint
Közleményt juttatott el szerkesztőségünkhöz augusztus 7-én Madarasi István, az MSZP debreceni önkormányzati képviselője, a párt városi elnöke, amelyben jelezte aggályaikat a kínai CATL hamarosan Debrecenben felépülő akkumulátorgyárával kapcsolatban. Leszögezte, hogy tisztában vannak a munkahelyteremtő cégek gazdasági erejével és a város jövőjére nézve pozitív hatásukkal. Azt írta, Magyarország történetének eddigi legnagyobb beruházása komolyan kihat Debrecen működésére, ezért is kezdeményezte korábban, hogy a közgyűlés tárgyalja az ügyet.
El sem kezdődhetett a környezetvédelmi vizsgálat
A közleményben kifejti, hogy nem kaptak megnyugtató választ arra a kérdésre, miképpen érinti a városlakók életét az akkumulátorgyár. Az MSZP kifogásolja, hogy nem volt lehetőség közmeghallgatás keretében beleszólni a beruházás megvalósításába. „Az aláírt szerződés azt jelenti, hogy mindenáron lesz akkumulátorgyár Debrecenben. A mi véleményünktől függetlenül” – írta.
Madarasi közölte, a hatóságokhoz még nem érkezett engedélyezési kérelem a beruházással kapcsolatban, ezért előzetes hatásvizsgálat, környezetvédelmi vizsgálat sem kezdődhetett el. A képviselő szerint ez a legaggasztóbb annak kapcsán, hogy már bejelentették, végleges döntést hoztak a gyár építéséről. „Látta valaki a kínai gyár anyacégének működését? Rendelkezik valaki személyes tapasztalattal a gyár működésével kapcsolatosan? Ismerjük a németországi próbaüzem eredményeit?” – a politikus szerint ezeket a kérdéseket máig nem válaszolták meg.
Már csak ellenőrizni tud a városvezetés az MSZP szerint
Úgy látja, amennyiben kiemelt kormányzati beruházás lesz, akkor népszavazást sem lehet kiírni a gyárépítésről. (Ahogy arról korábban mi is beszámoltunk, a projektet a kormány már augusztus 18-án kiemelt beruházássá minősítette. A TASZ jogásza a Debreciner kérdésére ezzel kapcsolatban kifejtette, az álláspontjuk szerint ettől még nincs elvi akadálya egy népszavazás kiírásának.)
Madarasi István szerint a városnak elveszett a befolyása a beruházással kapcsolatban, már csak az engedélyezési eljárás szigorú felügyeletéért és a gyár működésének folyamatos figyelemmel kíséréséért tud tenni. A képviselő ezért Papp Lászlót (Fidesz), Debrecen polgármesterét felszólítja, hogy ragaszkodjon a legszigorúbb környezetvédelmi előírások betartásához, folyamatos ellenőrzés alatt tartva az engedélyezési eljárást és magát a beruházást. „Kerüljenek kiépítésre olyan kontrollerek a működés során, amelyek biztosítják Debrecen város környezetvédelmi biztonságát” – írta.
Kormányzati garanciákat akar a Mi Hazánk Mozgalom
Szintén szeptember 7-én délelőtt tartott sajtótájékoztatót a CATL akkumulátorgyárával kapcsolatban a Mi Hazánk Mozgalom. Nagy Zoltán, a párt Hajdú-Bihar megyei elnöke kifejtette, azért vártak hetekig a hivatalosan augusztus 12-én bejelentett beruházás kommentálásával, mert nem akartak elhamarkodott döntést hozni. Álláspontjuk szerint még mindig nem lehet tisztán látni számos kérdésben, ezért országgyűlési képviselőik a parlament elé viszik az ügyet. Nagy elmondta, kormányzati garanciákat szeretnének, azok nélkül nem tudják támogatni a projektet.
A politikus szerint egyelőre kérdés, hogy mennyire jó minőségűek a CATL-gyárnak kinézett földek, nem lehetne-e máshol megvalósítani a beruházást, nem okoz-e problémát a gyár nagy vízigénye, illetve hogy honnan érkezik majd a 9 ezer új munkavállaló. Nagy Zoltán leszögezte, amennyiben döntően magyar dolgozókról van szó, akkor azzal nincs problémájuk, de ha más országokból jönnek, akkor nem tudják támogatni a gyárépítést. A párt megyei elnöke hangsúlyozta, a családtagokkal együtt akár 30-40 ezer ember érkezésére is lehet számítani, akiknek a szükségleteit ki kell elégítenie a városnak.
Megjegyezte, remélik, hogy a kormány nem titkosítja majd a beruházással kapcsolatos dokumentumokat. Ha mégis így lesz, akkor szerintük ki lehet jelenteni, hogy „itt valami bűzlik”.
Ütköztetnék a saját szakértőik és a kormány szakértőinek az álláspontját
Megkérdeztük Nagy Zoltántól, hogy konkrétan milyen garanciákat várnak a magyar kormánytól. Kifejtette, egyrészt azt, hogy továbbra is biztosított legyen Debrecen számára a megfelelő mennyiségű és minőségű ivóvíz, a munkavállalók legyenek döntően magyarok, a gyár szennyvize megfelelően legyen elszállítva. Továbbá választ várnak arra is, hogy miért éppen a déli gazdasági övezetben valósítják meg a beruházást, miért nem egy rosszabb minőségű földterületen.
A politikus említette a sajtótájékoztatón, hogy szakértői véleményeket is várnak a gyárépítéssel kapcsolatban. Megkérdeztük ezért, hogy a Mi Hazánk Mozgalom felvette-e már a kapcsolatot szakértőkkel, vagy a kormánytól várják azt, hogy ezeket a szakmai véleményeket eléjük tárja. Nagy Zoltán azt válaszolta, hogy a pártnak vannak saját szakértői, de várják a kormány szakértőinek a véleményeit is, hogy ezeket tudják ütköztetni.
Kapcsolódó írások:
– Semmit sem mond a debreceni akkumulátorgyárról a Future of Debrecen és a Nagyerdőért Egyesület
– Nem vesz részt a DK a debreceni akkumulátorgyárról szóló városházi, zárt ajtós egyeztetéseken
– Nem tudja garantálni Debrecen biztonságos vízellátását a városvezetés – közölte a DK
– Még egy kínai akkumulátorgyár épül Debrecenben?
– Helyi népszavazást kezdeményez az LMP a kínaiak debreceni akkumulátorgyáráról
– Aggodalmát fejezte ki a DK a Debrecenbe települő CATL-akkumulátorgyárral kapcsolatban
– Sürgősségi megvitatást kért a Debrecenben felépítendő kínai gigagyár ügyében az MSZP-s képviselő
– Szenzációs őrület, hogy ez mekkora giga!