Gátat szabnának az építészeti értékek elbontásának, partnerségre törekednek az önkormányzattal.
A cívisházak megmaradásáért állt ki debreceni lakosok egy csoportja a Hatvan utcán
Debreceni polgárok tartottak demonstrációt július 11-én Debrecenben, a Hatvan utca és a Tisza István utca sarkán, hogy felhívják a figyelmet a Hatvan utca 42. szám alatti cívisház felújításának fontosságára. Ahogy az eseményen elhangzott – és arról korábban mi is beszámoltunk –, az épületre az önkormányzati tulajdonú Cívis Ház Zrt. kért bontási engedélyt, amelyet a Hajdú-Bihar Megyei Kormányhivatal adott meg. Papp László (Fidesz) polgármester azonban a tüntetés előtt egy nappal, vasárnap délben kiadott sajtóközleményben bejelentette, kezdeményezi a Cívis Ház Zrt.-nél, hogy mégse bontsák le az ingatlant, hanem felújítási kötelezettséggel terhelve, nyilvános árverésen értékesítsék azt. A polgármesteri döntést tartalmazó közlemény (itt teljes terjedelmében olvasható) nem tartalmazza azt, hogy debreceni polgárok éppen ennek a háznak a bontása ellenében hirdettek korábban demonstrációt.
Az eseményen nyilvánosan megszólalók közül többen azt hangsúlyozták, hogy az elmúlt évtizedekben szinte teljesen átalakult Debrecen, a helyi építészeti értékeket nagy arányban bontották le, ennek pedig gátat kell szabni. A szervezők köszönetet mondtak Papp László polgármesternek a Hatvan utca 42. szám alatti ház bontásának elmaradásáért, és kifejtették abbéli reményüket, hogy az önkormányzattal közösen őrizhetik meg a többi, még menthető cívisházat is.
A demonstrálók a beszédek elhangzása után sárga szalagokra írt üzeneteket kötöttek az épületre, a ház elé pedig „A cívisházakért csoport védelme alatt álló épület” feliratú molinót feszítettek ki.
Az eseményen megjelent Vajda Mária, a Déri Múzeum nyugalmazott főmuzeológusa is, aki elmondta, munkája során számos olyan külföldi városba jutott el, ahol meg tudták oldani, hogy a települést az építészeti örökség megőrzése mellett fejlesszék. Papp Lászlónak azt üzente, nagyra becsüli a gyors döntésért, de az igazi megoldás szerinte az lenne, ha a védendő cívisházakat önkormányzati tulajdonban tartanák, és visszaállítanák az eredeti állapotukba. Hangsúlyozta, ezzel egyszerre szolgálhatnák a turizmust és segítenék Debrecen cívis világának bemutatását.