„Hol az uralkodó nem önkény, hanem csak élő törvények szerént uralkodhatik, a sajtó szabadságában inkább támaszra, mint ellenségre talál a kormány” – Kossuth Lajos az 1832-es sárospataki megyegyűlésen mondta ezt a sajtószabadság melletti érvként. Mi sem fogalmazhatunk pontosabban.
A MÚOSZ március 15-én, a magyar sajtó napján 12 pontban állította össze a független média szabad működésének feltételeit. Leszögeztük: „a sajtó nem a hatalom kiszolgálója, hanem a hatalom ellenőre. Az újságíró nem kegyelt, hanem a közbizalom őre. Ha a hírek szabad áramlását gátolják, a demokrácia alapjait ássák alá.”
Minden, a köz működésével kapcsolatos adat, információ a nyilvánosságra tartozik. Ha az új kormány ezt irányelvnek tekinti, akkor a hatalommal való visszaélés, a közpénz pazarló költése láthatóvá válik, ami jelentős visszatartó erővel bír.

A mostani, rendszerváltást elősegítő elsöprő győzelem a független sajtó oknyomozó, tényfeltáró munkájának is eredménye. A Szőlő utcai visszaélések leleplezése, a legnagyobb ellenzéki erő ellen irányuló titkosszolgálati akciók feltárása, a külügyminiszter különös beszélgetéseinek nyilvánossá tétele mind egy-egy szög volt a hatalommal visszaélő rezsim koporsójába.
A nyilvánosság ereje óriási. Az új kormánynak azt javasoljuk, éljen, s ne visszaéljen ezzel az erővel. A MÚOSZ leszögezi: „a szabad tájékozódás nem kiváltság, hanem a polgárok tudatos döntésének megalapozója. Mindehhez nélkülözhetetlen a tiszta közélet, az átlátható közügyek, a nyilvános közpénzügyek, és a valóban független színvonalas média.” Ennek megvalósításában partnerek vagyunk, és a közel 2500 tagunk képviseletében megfogalmazott javaslatainkról készek vagyunk egyeztetni az új kormány illetékeseivel – zárul a Magyar Újságírók Országos Szövetségének közleménye.













