Szerintük a debreceni Fidesz ezzel az úgynevezett fordított Robin Hood trükköt adja elő. A városban fennálló lakhatási válságra több javaslatuk is van, a Főnix lakásprogramot elsősorban rászoruló családokra szabnák és a kollégiumokat is fejlesztenék.
A kisemberek zsebéből kiveszik a pénzt és odaadják a milliárdos tőkéseknek – véli a helyi Szikra a Főnix lakásprogramról
Sajtótájékoztatót tartott Dombi Mihály, a debreceni Szikra Mozgalom politikusa a Cívis Ház Zrt.-nek otthont adó Iparkamara utca 2. szám alatti épület előtt március 28-án. A témák a várost érintő lakhatási válság és a debreceni önkormányzat 2024-ben bejelentett projektje, a Főnix lakásprogram volt.
Mielőtt a sajtóhoz szólt volna, Dombi 200 piros papírházikót szúrt le a földbe a Petőfi téren, ezeken mozgalom által megkérdezett debreceniek véleményei szerepelnek a fennálló lakáskrízisről.

A Szikra politikusa azzal kezdte, hogy a Főnix lakásprogrammal a helyi Fidesz egy úgynevezett fordított Robin Hood trükköt mutat be, hiszen a kisemberek zsebéből kiveszik a pénzt, és odaadják milliárdos tőkéseknek. A tőkések szerintük fizessék meg a dolgozóikat, akik azzal a pénzzel válogathatnának az albérletek közül. A lakásprogram mostani modelljével a cégek azzal spórolnak majd 200 ember fizetésén, hogy a közös büdzséből milliókat adunk oda nekik.
200 embert simán találunk, aki egyébként rászorul erre a 200 millió forintra, és ezt szerettük volna bizonyítani a 200 kis házikóval is – tette hozzá Dombi Mihály. Elmondta, hogy a papírházakon lévő üzenetek nagyon hamar összejöttek, hiszen tömegeknek okoz nehézséget a lakhatás. Szerintük az albérleti díjak megfizethetetlenek, és a helyi fiatalok már nem álmodoznak arról, hogy saját lakásuk legyen.

A Főnix lakásprogram másik problémáját abban látják, hogy annak nem lesz árhatása. Úgy vélik, ez annak a bizonyítéka, hogy a városvezetés nem is szeretné megoldani a lakhatási válságot, mert a projekt, amit kitaláltak, nem fogja csökkenteni az albérleti díjakat és a lakásárakat.
11 ezer üres lakás van Debrecenben, ezért is nagyon magasak az árak. Szinte biztosak lehetünk abban, hogy a városvezetők is részesülnek ennek a magasabb árnak a bevételéből – folytatta Dombi. Nem feltételezi, hogy Papp Lászlóék ne tudnák, hogyan kellene a lakhatási válságot kezelni, és abban is biztos, nagyon magas szintű tudás van jelen az önkormányzatnál.

Van olyan alpolgármesterünk, aki közgazdász végzettségű, biztosan tudják, hogyan kellene a piacot kezelni, de mégsem teszik – mondta.
Az árhatási problémát a lakóingatlanok elárverezésének megszüntetésével orvosolnák. A legutóbbi közgyűlésen is eladtak egy olyan ingatlant, amiben két család élhetne. Dombi Mihály szerint ezt a város ugyanúgy odaadhatná a bérlakásprogram keretében, mégis inkább eladja, hogy majd a piacon valamilyen airbnb-s apartman legyen belőle a belváros közepén.
A második szükséges dologként a kollégiumi férőhelyek fejlesztését említette. Annak örülne legjobban, ha ezt azok a debreceni ingatlanspekulánsok finanszíroznák, akik eddig nagyon sokat nyertek azon, hogy telkekhez jutottak a városban. Ezeknek az értéke számukra folyamatosan nő.

Például nagyon örülnék neki, ha Kotosmann Zoltán finanszírozná a kollégiumi fejlesztést, mondjuk annak a teleknek a spekuláns nyereségéből, amit ő féláron kapott meg a Papp László vezette önkormányzattól – folytatta a Szikra politikusa.
Az üres lakások arányát is csökkentenék. A jelenlegi 11 ezer üres lakást visszavezetnék az ingatlanpiacra. Erre szerintük egy lakásügynökség kiváló lehetőséget jelentene.
Dombi Mihály úgy gondolja, hogy ugyanabból pénzből, amit a Főnix lakásprogramra fognak szánni, évente 200 fiatal helyett 400-500 családon is segíthetnének, hiszen nem csak a pályakezdőknek, de az egyedülálló anyáknak, a nagycsaládosoknak és az időseknek is gondot okoz az albérlet kifizetése, a lakhatás biztosítása.

Ez elérheti a 2000 debrecenit is, akik helyett a város inkább nagy cégek bérkiegészítéséhez járul hozzá a mi pénzünkből. Szerintem ez botrányos, a Szikra Mozgalom ezt elítéli, ez a program semmivel nem járul hozzá Debrecen lakhatási válságának megoldásához – zárta Dombi.
Önök szerint a kollégiumok építése az egyetem vagy a város felelőssége? – kérdeztük Dombi Mihályt.
Én egy összefogást sürgetek. Az elmúlt hetek történései alapján ezt inkább az egyetem fogja megtenni. Úgy tudjuk, hogy ez a sportkollégium helyén fog történni. Az egyetem annak idején olyan nagymértékű tőkejuttatást kapott, hogy ebből valószínűleg likviditását tekintve jobban meg tudja tenni, mint a város. Ettől függetlenül szerintem a városnak is van ebben fontos szerepe, például telkekkel, szabályzási könnyítésekkel, pénzügyi hozzájárulással.
A Debreciner FőnixlLakásprogramról szóló átfogó anyagát itt olvashatják.
