Az eseményen megszólaló politikusok elsősorban egymást dicsérték amiatt, hogy elindulhatott a projekt, a pénz nagy részét biztosító Európai Uniót pedig a források szabotőreként festették le.
Minden megszólaló politikus bírálta az Uniót a nagyobbrészt EU-s pénzből épülő projekt alapkőletételén Tégláson
Ünnepélyes alapkőletétellel indították útnak március 27-én csütörtökön a Nonprofit Szolgáltatóház létrehozása Téglás Városában nevű, többnyire EU-s pénzből épülő beruházást Tégláson. Az eseményen több fideszes politikus is beszédet mondott, köztük Tasó László országgyűlési képviselő, Pajna Zoltán, Hajdú-Bihar megye közgyűlésének elnöke, valamint Szabó Csaba, a Téglás polgármestere.

A városháza mellé épülő szolgáltatóház a pályázati leírás alapján egyfajta közösségi térként funkcionál majd, ahová minden helyi lakos és civil szervezet szervezhet majd eseményeket, ezzel elősegítve a helyi közösségek erősödését. Az épület földszintjén előcsarnokot, egy nagyobb közösségi rendezvényekre alkalmas galériás közösségi teret, a civil szervezetek számára két irodát, irattárat és vizesblokkokat alakítanak ki. Az akadálymentesítés jegyében egy lift is kerül az épületbe. A hátsó udvarban parkolókat építenek, a területet parkosítják is. A tervezett épület hasznos alapterülete összesen 513,34 négyzetméter lesz.
A több mint 400 millió forintból épülő téglási szolgáltatóház sok más beruházáshoz hasonlóan a Terület- és Településfejlesztési Operatív Program Plusz (TOP Plusz) pályázat keretein belül valósulhat meg, mely 83% EU-s, 17%-ban pedig hazai forrásokból áll. Az eseményen felszólaló fideszes honatyák azonban mégsem az Európai Uniónak köszönték meg a sikeres projektindítást, sokkal inkább egymás vállát veregették beszédeikben.

Tasó László kezdte, aki elmondta, az elmúlt években Tégláson számos tervet látott megvalósulni és számos alkalommal tapasztalta azt is, hogy az elkészült beruházások épp azt szolgálják, amire szánták azokat. Hozzátette, egy beruházáshoz kellenek a magyar kormány forrásai, ugyan ígérik, hogy lesznek uniós források, de azok csak ígéretek, mert még nem kaptak sokat. Külön kiemelte ezután, hogy a 400 milliós szolgáltatóház 10 %-át a város önkormányzata állja.
Az elmúlt években sokat tettünk azért közösen együttes erővel, hogy Magyarország minden szegletében jó legyen élni, jobb legyen, mint tegnap volt, és még jobb legyen majd holnapután. Erre elég komoly forrást tudtam mozgatni számos program keretében – folytatta a képviselő.
Ismét megígérte továbbá, hogy Tégláson lesz uszoda. Szerinte, ha megígérnek valamit, azt csak akkor nem tudják teljesíteni, amikor valami olyan jön, mint egy háború vagy egy világjárvány, hiszen ezekkel nem kalkulálnak.
Pajna Zoltánt is dicsérte, aki szerinte olyan empátiával kezeli a települések kéréseit, mintha ott lakna. Pajna sokszor jobban ismer egy adott települést, mint annak polgármestere. Ez szerinte különösen igaz Nyíradonyra, amit a megyei közgyűlés elnöke biztosan jobban ismer, mint a jelenlegi független polgármester.

Pajna Zoltán a beszédét azzal kezdte, hogy az EU ugyan biztosított 1900 milliárd forintot a TOP Plusz pályázatokra, de cserébe december 31-ig 186 milliárdot el is vont a kormánytól. Amikor megkötötték a szerződést, akkor – elmondása szerint – nem voltak olyan feltételek benne, mint a jogállamiság. Tasó Lászlónak és Szabó Csabának viszont megköszönte a támogatást, hiszen a „források nem hullanak csak úgy az égből”, azokért meg kell harcolni.
Szabó Csaba polgármester a projekt ismertetése után ismét egy nagy köszönetnyilvánítási kört indított. Amíg ilyen országgyűlési képviselővel rendelkezünk, mint Tasó László, és ilyen elnökünk van, mint Pajna Zoltán, akik tényleg minden kívánságáról tudnak a településnek, addig bizony Téglásnak nagyon könnyű dolga van – fejezte be gondolatmenetét Téglás első embere.
Ezután a három politikus és a kivitelező Kelet-Út Kft. ügyvezetője, Vincziczki Csaba elhelyezték az alapkövet, amit utána a téglási egyházak vezetői meg is áldottak.

A kivitelező reklámja végig látható volt a politikusok mögött, de az ilyenkor megszokott Európai Uniós beruházásról szóló fehér táblát nem rakták ki az eseményre.
A Debreciner Téglással foglalkozó korábbi cikkeit itt olvashatják.
Készült az Európai Unió finanszírozásával. Az itt szereplő vélemények és állítások a szerző(k) álláspontját tükrözik, és nem feltétlenül egyeznek meg az Európai Unió vagy az Európai Bizottság hivatalos álláspontjával. Sem az Európai Unió, sem a Bizottság nem vonható felelősségre miattuk.
