A Hajdúsámsoni Polgárőr Egyesület összevissza tölthette ki a járőrautók menetleveleit, úgy tűnik, az üzemanyagszámlák nem egyeznek a valódi költségekkel. A település önkormányzata évente több millió forinttal támogatta az egyesületet, erről a pénzről számolhattak el hamisan a polgárőrök vezetői.
Több mint tíz éven át hamisan számlázhattak a hajdúsámsoni polgárőrök, az ügyet már az Állami Számvevőszék, a NAV és a rendőrség is vizsgálja
Montlika Zoltán, a Hajdúsámson Fejlődéséért Egyesület önkormányzati képviselője 2022-ben kezdett panaszokat hallani a Hajdúsámsoni Polgárőr Egyesület tagjaitól, hogy nem látnak bele az egyesület pénzköltéseibe. A pénzeket, a számlákat, a szolgálati autókhoz szükséges menetleveleket az egyesület elnöke, Balogh József és felesége, Barta Éva kezelik.

A képviselő idén februárban betekintést kért a helyi önkormányzat jegyzőjétől, Danku Józseftől a polgárőrség 2023-as elszámolásába. Ekkor vette észre, hogy nagyon sok az üzemanyagszámla, és ehhez képest nagyon kevés menetlevél szerepel az elszámolásban. Nem minden számlán voltak feltüntetve a kilométerállások és rendszámok sem.
Magyarországon törvény kötelezi a polgárőröket arra, hogy menetlevelet vezessenek a közlekedésükről: „A közterületi járőrszolgálat gépjárművel történő ellátása során a polgárőr köteles a gépjármű menetlevelének oly módon történő vezetésére, amelyből egyértelműen megállapítható a polgárőri szolgálat útvonala, időtartama, valamint a figyelmeztető jelzést adó készülék működtetésének oka, helyszíne és időtartama” – 2011. évi CLXV. törvény a polgárőrségről és a polgárőri tevékenység szabályairól. A menetlevelek nemcsak a törvény miatt szükségesek, hanem ezek és a hozzájuk csatolt üzemanyagszámlák alapján számol el az egyesület év végén az önkormányzattól kapott közpénzekről.
Montlika Zoltán korábban szintén a helyi polgárőrség tagja volt, de mióta 2019-ben megválasztották a hajdúsámsoni képviselő-testületbe önkormányzati képviselőnek, abbahagyta a szolgálatot. Idén júniusban újra betekintést kért az egyesület irataiba, ekkor tudomására jutott, hogy nem pontosan lehetnek kitöltve a menetlevelek. Úgy érezte, hogy foglalkoznia kell az üggyel, hat polgárőrrel személyesen beszélt, egyikük aláírása sem volt azonos a menetleveleken szereplőkkel. Az egyikük mindig gyalogos járőrként dolgozott a polgárőrségnek, egy másikuk másfél éve nem teljesített szolgálatot, azonban mindkettejük neve szerepel a menetleveleken. A polgárőrök elmondása szerint nem is láttak és nem is töltöttek ki menetleveleket, bár azoknak folyamatosan ott kellett volna lenniük a szolgálati autókban.
A szabálytalan menetleveleket eddig senki nem vette észre
A menetleveleken emellett több pontatlanság is szerepelhetett. Egy szolgálati autó rendszámát több járműhöz is rendelték, de olyan is előfordul az iratokban, hogy Balogh József, az egyesület elnöke egy időpontban két autót vezetett a menetlevelek szerint. A kilométeróra feljegyzett állása is több esetben valótlannak tűnik: egy hétórás szolgálat alatt egy esetben 171 kilométert tett meg a járőrkocsi Hajdúsámsonban és a Debrecenbe vezető úton, egy másik menetlevélen ugyanannak az autónak kisebb a kilométeróra-állása hajnal kettőkor, mint hajnal egykor. Az ilyen pontatlanságok nélkül valószínűleg sokkal később tűnt volna fel bárkinek, hogy szabálytalanságok történtek.

Az egyesület pénzügyeit intéző Barta Éva a képviselőnek beismerte, hogy a polgárőrök helyett tölti ki a menetleveleket. Elmondása szerint az elmúlt 15 évben ezzel még senkinek nem volt problémája, amióta a férjével vezetik az egyesületet. Barta szerint a polgárőrök rosszul töltötték ki és gyakran összegyűrve adták vissza a menetleveleket, ami miatt az ő munkája nehezebb lett, év végén sokkal többet kellett dolgoznia az elszámolással.
Montlikának Balogh József is elmondta, hogy a menetleveleket bár a szolgálati autók rendszámára töltötték ki, előfordult, hogy több autóval álltak a benzinkúton, például három szolgálati autó mellett több saját járművel, amelyek nem tartoztak a polgárőrséghez. Ekkor a három szolgálati autó rendszámára kértek számlákat, amiket a polgárőrség önkormányzattól kapott támogatásából kifizettek, de az összes autóba tankoltak a pénzből.
A hajdúsámsoni önkormányzatban korábban senkinek nem tűntek fel a szabálytalanságok
A képviselő először felkereste a helyi jegyzőt, Danku Józsefet, aki szerinte nem vette komolyan az ügyet, Montlika úgy tudja, a jegyző nem kezdeményezett sem eljárást, sem belső vizsgálatot. Egy beszélgetésen a jegyző mellett jelen volt Balogh József és Barta Éva is, ekkor Montlika jelezte, hogy feljelentést fog tenni, amikor észrevette, hogy Danku nem foglalkozik az üggyel. A testületi üléseken az önkormányzati képviselők a jegyző és a pénzügyi és gazdasági osztályvezető, Bujdosóné Czirják Mariann aláírásával kapták meg azokat az előterjesztéseket, amelyek az egyesület éves költségvetéséről szóltak.
„A testületben senkinek nincs jogi végzettsége, a képviselők abban bíznak, hogy az előterjesztések jogszabályilag tiszták” – mondta a Debrecinernek Montlika Zoltán.

A Hajdúsámsoni Polgárőr Egyesület előző évi beszámolóját a hajdúsámsoni testület február 29-én fogadta el, huszonegy nappal azután, hogy Montlika Zoltán betekintést kért az egyesület irataiba. A 2023-as támogatás összegét két részben határozták meg: 2,8 millió és háromszázezer forintot adott az önkormányzat a polgárőrségnek. Az elszámolást a jegyzőkönyv szerint kérdés és hozzászólás nélkül elfogadták, a testületi ülésen jelen volt Barta Éva is. 2024-re nagyobb támogatást kért a várostól az egyesület, összesen 6 950 000 forintot, amit a szervezet leadott tervei szerint a járművek biztosítási díjaira, gépkocsik javítására, szolgálati díjakra, rezsire, képzésekre, polgárőr- és sportnapra, ifjú polgárőrökre és felszerelésre költöttek volna. Az idei támogatást egy héttel később, március 4-én fogadták el. Ez alapján bár 2024-re több pénzt kért az egyesület, idén is 3 millió forintot kaptak az önkormányzattól a helyi polgárőrök.
A hajdú-bihari hatóságok egymás között passzolgatták az ügyet, az illetékesek nem válaszoltak a kérdéseinkre
Júliusban Montlika a Hajdú-Bihar Vármegyei Rendőrkapitányságra vitte a bizonyítékait, de az ügy először a Debreceni Rendőrkapitányságra, onnan elfogultság miatt vissza a megyeire, végül a Hajdúhadházi Rendőrkapitányságra került. Montlika a Debreceni Rendőrkapitányságon tanúvallomást tett, és jelezte, hogy az Állami Számvevőszéket és a médiát is keresni fogja. Felkereste a Hajdú-Bihar Vármegyei Polgárőr Szövetséget is, akik – elmondása szerint – nem örültek annak, hogy a médiában is szerepeltetné az ügyet.
Elsőként telefonon kerestük Danku József jegyzőt, aki jelezte, hogy kizárólag emailben válaszol a sajtó kérdéseire. Ezután írásban megkérdeztük tőle, hogy mikor és hogyan értesült az ügyről, nem érezte-e kötelességének, hogy lépéseket tegyen, és mit gondol az önkormányzat és az egyesület további együttműködéséről. Danku hajlandóságot mutatott a válaszra, elsőként néhány nap időt kért a nyilatkozatához. Egy héttel később emailben azt írta a Debreciner részére, hogy a folyamatban lévő hatósági eljárás mindenkit megnyugtató kivizsgálása érdekében az ügy lezártáig nem nyilatkozik.

Megkerestük Barta Évát is, aki személyes találkozót kért, ő sem nyilatkozik telefonban.
A közvetlen érintettek mellett megkerestük a Hajdú-Bihar Vármegyei Polgárőr Szövetség elnökét, Boros Viktort, aki kérdésünkre elmondta, hogy semmilyen problémát nem ismer a hajdúsámsoni polgárőröknél, és azt kívánja, bár minden csapata olyan lenne, mint ők. Elmondása szerint nem tud a számlázási „gyakorlatukról”, a megyei szervezet csak a megyei támogatások elszámolását látja, és a Hajdúsámsonból érkező elszámolás a menetlevelekkel együtt rendben van. Azt is jelezte a kérdéseink megválaszolása után, hogy aljas dolognak tartja, ha valaki csak a sajtót keresi a hasonló ügyekben.
