Lukács László György jobbikos képviselő kérdésére Azbej Tristan igyekezett eloszlatni a kínai üzemmel kapcsolatos aggodalmakat. Mint mondta, az ismereteik szerint az ipari területek megnövekedett vízigénye a jövőben is kisebb lesz a vízkészlet napi utánpótlásánál.
„A jelenlegi tudásunk szerint nincs ok az aggodalomra” – Nyugtat az államtitkár a debreceni akkumulátorgyár kapcsán

parlament.hu
A kormány még augusztusban jelentette be, hogy minden idők legnagyobb magyarországi beruházásaként építi fel Debrecenben a második európai akkumulátorgyárát a kínai CATL vállalat. Miközben a kormány és a város vezetése a gazdasági előnyöket hangsúlyozzák, az elmúlt hónapokban számos ellenzéki politikus, valamint civilek is kifejezték aggodalmukat az üzem várhatóan jelentős környezeti terhelése és zajszennyezése, hatalmas vízigénye, valamint a 9 ezer új munkahely által okozott infrastrukturális kihívások és esetleges társadalmi integrációs nehézségek miatt.
Lukács László György, a Jobbik országgyűlési képviselője október 11-én a parlamentben kérdezte a kormányt arról, lesz-e a beruházás kapcsán széleskörű konzultáció a lakossággal, biztonságban tudhatják-e a város vízkészletét és vízellátását, valamint hogyan minimalizálható a városba érkező kínai munkások száma.
„A jelenlegi tudásunk szerint nincs ok az aggodalomra”
Azbej Tristan, a Miniszterelnökség államtitkára a válaszában arról beszélt, hogy Magyarországon minden államilag támogatott beruházás során rendkívül szigorú követelményekhez kötik az egységes környezethasználati engedélyek kiadását. Mint mondta, a CATL-beruházás teljes környezetvédelmi dokumentációja nyilvános lesz, a kormányhivatal pedig lakossági tájékoztató fórumot fog tartani valamennyi érintett szakhatóság és a kérelmező kínai vállalat bevonásával. Hangsúlyozta továbbá, hogy a magyarországi beruházásoknak a hazai és az európai uniós környezetvédelmi előírásokat is teljesíteniük kell.
„Ami a város vízkészletét illeti, a jelenlegi tudásunk szerint itt sincs ok aggodalomra, hiszen Debrecen ipari területeinek megnövekedett vízigénye az ismereteink szerint a jövőben is kisebb marad, mint a vízkészlet napi utánpótlása” – mondta az államtitkár, hozzátéve, hogy a kormány álláspontja szerint ennek a nyomon követését a rendszeres hatósági ellenőrzés is garantálni fogja.
Azbej Tristan kijelentette továbbá, a kormány és Debrecen vezetése mindent kész megtenni annak érdekében, hogy minél nagyobb arányban legyenek magyarok a gyár alkalmazottjai között. Ennek alátámasztására megemlítette, hogy a városban jelenleg több mint 72 ezer diák tanul, a gazdaságspecifikus képzések terén pedig 2015 óta folyamatosan növekszik a tanulók száma.
Kapcsolódó írások:
– Benyújtotta a debreceni akkumulátorgyárral kapcsolatos helyi népszavazási kérdéseit az LMP
– Ma vajon konkrétan miről tárgyalhatott a kínaiakkal a debreceni akkugyár ügyében Szijjártó Péter?
– Nem adja ki a kínaiakkal kötött megállapodás szövegét a Debreceni Vagyonkezelő
– A kínaiak már a város határában vannak
– Várhatóan a magyar adófizetők finanszírozzák a debreceni akkumulátorgyár első 5 évét
– Merre fordíthatja Debrecen sorsát a kínaiak akkugyára?
– Erről szól a közszolgálat? Médiaaránytalanság Debrecenben
– Semmit sem mond a debreceni akkumulátorgyárról a Future of Debrecen és a Nagyerdőért Egyesület
– Nem vesz részt a DK a debreceni akkumulátorgyárról szóló városházi, zárt ajtós egyeztetéseken
– Nem tudja garantálni Debrecen biztonságos vízellátását a városvezetés – közölte a DK
– Még egy kínai akkumulátorgyár épül Debrecenben?
– Helyi népszavazást kezdeményez az LMP a kínaiak debreceni akkumulátorgyáráról
– Aggodalmát fejezte ki a DK a Debrecenbe települő CATL-akkumulátorgyárral kapcsolatban
– Sürgősségi megvitatást kért a Debrecenben felépítendő kínai gigagyár ügyében az MSZP-s képviselő