A város takarékossági bizottsága elfogadta a húszezer pengős deficitet tartalmazó költségvetést. – Debreczeni Ujság, 1932. november 5.
Veszteséges volt a debreceni téglagyár, a német szakértő új üzem építését javasolta
Debrecen takarékossági bizottsága az előző nap tárgyalta a városi tégla- és cserépgyár következő évi költségvetését – számolt be A Debreczeni Ujság. A mai Balmazújvárosi út mentén található egykori üzem éves bevételét 159 ezer, a kiadásait pedig 179 ezer pengőben határozták meg, ami 20 ezer pengő deficitet jelent. A bizottság a költségvetést elfogadta.
A veszteséges működés miatt a város vezetése egy német szakértőt kért fel, hogy vizsgálja meg, hogyan lehetne nyereségessé tenni az üzemEt. A cikkben Éwald Hugóként említett szakértő megállapította, hogy túl nagy a gyár kemencéjének szénszükséglete, a téglagyár pedig akkor lehetne rentábilis, ha építenének egy új, 16 kamrás, folytonos üzemű, lehetőleg gáztüzelésű kemencét az akkor meglévő 8 kamrás helyett. „Miután a téglagyárban általában a kemence jelenti magát a gyárat, a körmönfont megállapítás magyarul azt jelenti, hogyha rentábilis üzemet akarnak csinálni, akkor egyszerűen építeni kell egy új téglagyárat” – értelmezte a jelentést az újság.
A szakértő továbbá a rossz gazdasági helyzettel – éppen tartott a nagy gazdasági világválság – és a kormány külföldi gépek beszerzésére vonatkozó korlátozásával magyarázta a téglagyár veszteségességét. A lap szerint a szakértő azt is javasolta, hogy jussanak megegyezésre a többi környékbeli téglagyárral, és hozzanak létre egy eladási szervezetet, tehát kartellt az évi termelési mennyiség és az ár megállapítására.
Később nyomda is volt az épületében
A szóban forgó téglagyár Balogh László helytörténésznek a Cívisportában megjelent tanulmánya szerint 1975-ig működött. Ezt követően az egyik épületét egy időben raktárként használták, majd a helyi sajtót megvásárló osztrák befektetők itt rendezték be a Hajdú-bihari Napló (és a Kelet-Magyarország, illetve az Észak-Magyarország megyei napilapok) nyomdáját. 2022-ben a KESMA-hálózathoz tartozó Mediaworks döntése alapján a nyomdát bezárták, és 415 millió forintos áron eladásra kínálták.
Az UGYANAKKOR rovatunkban debreceni kötődésű korábbi újságokból jelenítünk meg aznapi írásokat. A rovat további cikkei itt olvashatók.