Megbírságolták, mostantól mégis háromszor annyi veszélyes hulladékot tárolhat egy Tiborczhoz köthető telep Hajdúhadházon

Akkumulátorokat is kezelnek a hulladékfeldolgozóban.

A debreceni székhelyű, de az ország számos pontján telephellyel rendelkező Éltex Kft. mostantól az eddig engedélyezett 280 tonna helyett 1000 tonna veszélyes hulladékot tárolhat egy időben a hajdúhadházi telepén. A cég módosított üzemeltetési szabályzatát már április 16-án jóváhagyta a Hajdú-Bihar Vármegyei Kormányhivatal, az erről szóló hirdetményt mégis csak május 5-én töltötték fel a hatóság honlapjára. Nem veszélyes hulladékból továbbra is 1200 tonnát helyezhetnek el a helyszínen.

Határozat az Éltex szabályzatáról
Forrás: https://kormanyhivatalok.hu/

Ez az a hulladéktelep, amelyről az Átlátszó 2024 májusában azt írta: egy videófelvétel alapján szennyező anyagok ömlenek a talajra a szabadon tárolt hulladékból, a környéken élő lakosok szerint pedig erős bűz is tapasztalható a létesítmény környezetében. A cég akkor a Telexnek azt nyilatkozta, hogy a telephelyükön lévő, mosószer és mosogatószer tárolására használt tartályokat ismeretlenek folyamatosan megrongálják, megcsapolják és eltulajdonítják, ezért időnként kármentesítést kell végezniük. Állításuk szerint ez a folyamat volt látható az Átlátszó videóján, a lap által „sugallt” állapotok pedig nem fordulnak elő náluk.

Az Átlátszó tavaly azt is bemutatta, jelentős mennyiségű selejtes akkumulátorcellákat is tárolnak Hajdúhadházon. Ezek egyébként a jelenlegi szabályozás szerint nem számítanak veszélyes hulladéknak.

Határidőn túl szolgáltattak adatot

Az Országos Környezetvédelmi Információs Rendszer (OKIR) adatai szerint a Hadházi Hulladékfeldolgozó Telepet 2024. augusztus 1-én 100 ezer forintos hulladékgazdálkodási bírsággal büntették „tájékoztatási, adatszolgáltatási és nyilvántartási, illetve bejelentkezési kötelezettséggel” kapcsolatban. Az erről szóló hatósági hirdetmény szerint az Éltex egyes dokumentumok határidőn túli beadásával két egymást követő naptári évben sértette meg a nyilvántartási és adatszolgáltatási kötelezettségét.

A bírságról szóló határozatból egyébként az is kiderül, hogy a nem veszélyes hulladékként ide kerülő akkumulátorcellákat kerámiakéssel felnyitják, majd feszültségmérés után három napig állnak vízzel teli IBC-tartályokban. A kiemelésüket követően a lecsepegtetett elektrolitos vizet veszélyes hulladékként szállíttatják el.

Felpörgetnék az akkumulátorok feldolgozását

Az elmúlt években több százmillió forint állami támogatásban részesült Éltexről már 2022-ben is azt írta a Válasz Online, hogy a Global Refuse Holding Zrt.-n keresztül Tiborcz Istvánhoz kötődik. 2024 decemberében aztán az ugyancsak Orbán Viktor miniszterelnök vejéhez kapcsolódó Főnix Magántőkealap, valamint a Mol tulajdonában lévő Alteo Nyrt. vásárolta meg az Éltexet. Az ügyletről szóló közleményben Simon Anita, az Alteo vezérigazgató-helyettese azt írta, a felvásárlással a cég nagyobb arányban tudja újrahasznosítani az elektronikai és energetikai hulladékokat. „Nem utolsó sorban az ALTEO energetikai tevékenységéhez kapcsolódó szinergialehetőségeket is még hatékonyabban tudjuk majd kiaknázni, például olyan tevékenységekkel, mint az akkumulátorok vagy az elhasználódott napelem komponensek gyűjtése és feldolgozása” – fogalmazott.

A megosztása fontos!

Kérjük, válasszon előfizetési vagy támogatási lehetőségeink közül!

Iratkozzon fel hírlevelünkre!

További olvasnivalók...