A debreceni polgárok tiltakozása miatt végül elálltak a tervtől. – Vasárnapi Ujság, 1865. október 1.
UGYANAKKOR
Utcai komédiával akarták megnyitni Debrecen első kőszínházát, a városi értelmiséget kizárták a szervezésből
1865. október 7-én nyitották meg Debrecen első kőszínházát, amely ma Csokonai Nemzeti Színház néven működik. Az esemény előkészületeiről tudósított az év október elsején a Vasárnapi Ujság.
A lap, amellett, hogy közzétette a megnyitó programját – többek között Jókainé Laborfalvi Róza szavalt a férjétől, Jókai Mórtól –, ismertette, hogy a létesítmény összesen 1100 embert fogadhat be, a rendes jegyárakkal körülbelül 580 forint bevételt hoz egy este. Ennél nagyobb terjedelemben sajnálkoznak azon, hogy a drágán felépített színház megnyitásakor máris konfliktusok kockáztatják annak sikerét.
„Így a város közönsége éppen nem vette jó néven, hogy a színház ügyei intézéséből a helybeli színügyegylet választmánya, mely Debrecen értelmiségének színét, javát foglalja magában, egészen ki van zárva, annyira, hogy kénytelennek érezte magát egy nyilatkozatban feloldozni minden további felelősségtől. Csak így történhetett, hogy mindjárt az új színház megnyitását utcai komédiával akarták megkezdeni. Ez ellen, mint magát a színészetet és Debrecen értelmi kifejlettségét egyaránt lealázó tény ellen több debreceni polgár nyilvánosan is fölszólalt a »Hortobágyban«, s mint tudjuk, ez utcai látványosság csakugyan el is marad” – sorolja az újság, majd hozzáteszik: óhajtandó, hogy hasonló „ballépések és viszálykodások” ne legyenek rossz hatással a színház jövőjére.
Az UGYANAKKOR rovatunkban debreceni kötődésű korábbi újságokból jelenítünk meg aznapi írásokat. A rovat további cikkei itt olvashatók.