A hurka-pite a hajdú-bihari Polgár különleges étele, amit csak a városban és közvetlen közelében ismernek. VIDEÓ
Tej a hurkába – Ismét megünnepelték a polgáriak a disznótoros pitét, a szilvapálinkát a polgármester főzette
Április 5-én immáron tizedik alkalommal rendezték meg Polgáron a Hurka-pite Fesztivált, a térség egyik nagy, mára hagyományossá vált gasztronómiai és kulturális eseményét. A nap folyamán a meghívott, közeli önkormányzatok csapatai disznótoros ételeket készítettek, valamint a környék hagyományőrző és népművészeti csoportjai léptek fel. Késő délután Kocsis Janika mulatós zenész, majd a Show & Bors zenekar adott koncertet.

Tejjel hígítják a hurkát
A fesztivál nevét adó hurka-pite a térség jellegzetes disznótoros étele. „A hurka-pite, vagy más néven véres pite nem más, mint a más vidékeken is megszokott véres hurkának egy sajátságos helyi változata. A töltelék nem bélbe kerül, hanem tejjel hígítva bő zsírral kikent tepsiben sül. A ropogós barnára sült pitéket végül kockára vágva tálalják” – olvasható egy, a város honlapjára feltöltött dokumentumban.

Pite, pálinka, csigatészta
A rendezvényen több ezren vettek részt. Az érdeklődők főképp délelőtt és kora délután látogattak ki a város főterére, utána ugyanis az addig csak szemerkélő eső szinte állandósult. A programok egy részét is csak a közeli művelődési központban tudták megtartani.

A fesztiválon megnéztük, hogy készülnek a hagyományos ételek, milyen a csegeiek sajátos hurka-pitéje, hogyan készítik a csigatésztát, és beszélgettünk a szervezőkkel is:
Meg kell ismernie az országnak
Az esemény megnyitóján Pajna Zoltán (Fidesz), Hajdú-Bihar megye közgyűlésének elnöke bejelentette, a megyei önkormányzat 2024 végén nyert egy román-magyar kulturális pályázaton, amelynek köszönhetően tizenkét hajdú-bihari településen fognak családi napokat rendezni, várhatóan 2025-ben. Hogy pontosan melyek ezek a települések, azt nem részletezte, csak annyit mondott, házigazdaként szeretné a megjelenteket meghívni. A Hurka-pite Fesztiválról egyébként Tóth József (Polgári Lokálpatrióta Mozgalom) polgármester a Debrecinernek azt nyilatkozta, a rendezvényre nem kaptak semmilyen kormányzati vagy megyei önkormányzati támogatást.

Krivács András, a Magyar Nemzeti Gasztronómiai Szövetség elnöke azt fejtegette, a hurka-pite egy olyan „hungarikum”, amit meg kell, hogy ismerjen az ország. Közölte, a különlegességet más hagyományos magyar ételekkel együtt az elmúlt időszakban több helyszínen bemutatták, és a jövőben is meg fogják ezt tenni.
És ki építi a kerékpárutat?
Fülöp György (Tiszaújvárosi Lokálpatrióták), Tiszaújváros polgármestere a beszédében arra hívta fel a figyelmet, fontos lenne, hogy a két testvérváros, Tiszaújváros és Polgár között végre megvalósuljon az évtizedek óta ígért kerékpárút. Mint mondta, az utóbbi időben háborús retorikát alkalmaznak, ezért arra biztatja a hajdú-bihariakat, „próbálják bevenni Borsod megyének a szélét egészen Tiszaújvárosig egy bicikliúttal”. Hozzátette, a saját városa is hozzá fog járulni a kerékpárút-építéshez.

Tiba István (Fidesz), a térség országgyűlési képviselője erre úgy reagált, a gazdag Tiszaújváros még egy centimétert sem épített, miközben a hajdú-bihari oldalon már csak egy kilométer hiányzik, és azt is meg fogják csinálni. Végül Tiba arra kérte a fesztiválozókat, felejtsék el az országban uralkodó „marakodást”, mert csak az emberek közötti megértésnek, a közösen örülni, szórakozni tudásnak van jövője.



















