Semmi nem lesz a beígért ivóvízfejlesztésből Debrecenben, mert nincs rá fedezet – Átlátszó

Az ivóvízfejlesztési tender eredménytelensége már szeptember végén eldőlt, amikor megállapították, hogy a legolcsóbb ajánlat is túl drága. Erről viszont nem kommunikáltak semmit az illetékesek: se a kormány, se a polgármester – írja az Átlátszó.Egy évvel ezelőtt, 2023. október végén írta ki Lázár János minisztériuma a „Keleti-főcsatorna Felszínivíz Tisztítómű Fejlesztése” elnevezésű projekt tervezési és kivitelezési feladatainak teljes körű ellátására vonatkozó közbeszerzést. Az eljárás nyílt volt, tehát bárki jelentkezhetett rá, aki megfelelt a feltételeknek. A műszaki tartalom szerint a projekt részeként a jelenleg is üzemelő felszíni vízkivételt fejlesztették volna.Az ajánlatokat eredetileg tavaly december elejéig várták, ám akkor kitolták a jelentkezési határidőt idén január közepére. Az eredményt végül csak most, kereken 9 hónappal később tették közzé a Közbeszerzési Adatbázisban.A szöveg szerint a tender eredménytelen lett pénzhiány miatt. Ennek oka, hogy egy tavaly júniusi kormányhatározat maximum bruttó 36 milliárd forintot biztosított a fejlesztésre, ám most kiderült, hogy „a tárgyi közbeszerzési eljárásban a legalacsonyabb ajánlati árnak megfelelő összegű pénzügyi forrás jelenleg nem áll rendelkezésre és annak biztosítására a jövőben sem kerül sor, így a szerződés hatályba lépésének feltétele nem valósul meg”. A közbeszerzést ugyanis tavaly feltételesen írták ki: ha nincs rá fedezet, nem kötnek szerződést senkivel.Az ajánlatok értékelése szerin a három pályázó közül a legkedvezőbb árat a Mészáros és Mészáros Kft. kínálta, akik nettó 37,35 (bruttó 47,4) milliárd forintért teljesítették volna a beruházást. Ez viszont még így is bruttó 11 milliárd forinttal drágább annál az összegnél, amelyet a kormány erre a projektre szánt.Bár az ajánlatok összegzésére szeptember 30-án rányomták a pecsétet, és akkor meg is …

Az ivóvízfejlesztési tender eredménytelensége már szeptember végén eldőlt, amikor megállapították, hogy a legolcsóbb ajánlat is túl drága. Erről viszont nem kommunikáltak semmit az illetékesek: se a kormány, se a polgármester – írja az Átlátszó.

Egy évvel ezelőtt, 2023. október végén írta ki Lázár János minisztériuma a „Keleti-főcsatorna Felszínivíz Tisztítómű Fejlesztése” elnevezésű projekt tervezési és kivitelezési feladatainak teljes körű ellátására vonatkozó közbeszerzést. Az eljárás nyílt volt, tehát bárki jelentkezhetett rá, aki megfelelt a feltételeknek. A műszaki tartalom szerint a projekt részeként a jelenleg is üzemelő felszíni vízkivételt fejlesztették volna.

Lázár János miniszter és Papp László polgármester debreceni sajtótájékoztatója – facebook.com/lazarjanosfidesz

Az ajánlatokat eredetileg tavaly december elejéig várták, ám akkor kitolták a jelentkezési határidőt idén január közepére. Az eredményt végül csak most, kereken 9 hónappal később tették közzé a Közbeszerzési Adatbázisban.

A szöveg szerint a tender eredménytelen lett pénzhiány miatt. Ennek oka, hogy egy tavaly júniusi kormányhatározat maximum bruttó 36 milliárd forintot biztosított a fejlesztésre, ám most kiderült, hogy „a tárgyi közbeszerzési eljárásban a legalacsonyabb ajánlati árnak megfelelő összegű pénzügyi forrás jelenleg nem áll rendelkezésre és annak biztosítására a jövőben sem kerül sor, így a szerződés hatályba lépésének feltétele nem valósul meg”. A közbeszerzést ugyanis tavaly feltételesen írták ki: ha nincs rá fedezet, nem kötnek szerződést senkivel.

Az ajánlatok értékelése szerin a három pályázó közül a legkedvezőbb árat a Mészáros és Mészáros Kft. kínálta, akik nettó 37,35 (bruttó 47,4) milliárd forintért teljesítették volna a beruházást. Ez viszont még így is bruttó 11 milliárd forinttal drágább annál az összegnél, amelyet a kormány erre a projektre szánt.

Bár az ajánlatok összegzésére szeptember 30-án rányomták a pecsétet, és akkor meg is állapították, hogy pénzhiány miatt eredménytelen lett az ivóvízfejlesztési tender, erről azóta is hallgatnak az illetékesek. Sem Lázár János, sem Papp László nem beszélt még az elkaszált tenderről. Pedig korábban – a városba települő akkugyárak elleni tiltakozások csúcsán – Debrecen fideszes országgyűlési képviselője, Kósa Lajos is hatalmas vízfejlesztési beruházásokat ígért.

Az akkugyáraknak pedig rengeteg víz kell. A CATL gyárának hatásvizsgálata szerint az átlagos napi vízigénye 3378 köbméter lesz, mely alkalmanként 6242 köbméterre nőhet. Az üzem biztonsági jelentése szerint azonban ennél sokkal több ivóvízre is szüksége lehet.

További részletek az Átlátszó cikkében olvashatók.

A megosztása fontos!

Kérjük, válasszon előfizetési vagy támogatási lehetőségeink közül!

Iratkozzon fel hírlevelünkre!

További olvasnivalók...