Beteg jószágokról, penészes takarmányról és más szabálytalanságokról számol be az új városvezetés által elrendelt terepszemle jegyzőkönyve. Bódi Judit, a város új polgármestere szerint a vizsgálatot követően azonnal hozzáláttak a helyzet rendezéséhez, az állatok azóta egyre egészségesebbek.
Rackajuhfej és kempingbicikli a jászolban – Elképesztő állapotokat találtak az ország legszebb birtokának választott hajdúnánási Kendereskertben
Az elmúlt napokban számos bejegyzést tett közzé Bódi Judit (Összefogás Hajdúnánásért), Hajdúnánás új polgármestere azzal kapcsolatban, hogy az eddigi tapasztalatai alapján áldatlan állapotokat hagyott maga után az előző, fideszes városvezetés. Ahogy arról korábban beszámoltunk, Bódi szerint a Fidesz közel egymilliárd forintos hiánnyal adta át a települést, és ha október 9-én, az átadás-átvétel napján kellett volna kifizetniük az önkormányzati dolgozókat, akkor több száz család maradt volna pénz nélkül.

Bódi Judit október 18-án reggel arról írt a közösségi oldalán, hogy „borzasztó” állapotokat találtak az első munkanapján elrendelt helyszíni szemlén, amelyet az önkormányzati kézben lévő Kendereskertben végeztek. A háztáji gazdálkodást, a magyar őshonos állatokat és a pásztorkodást bemutató telepen a polgármester által közzétett jegyzőkönyv szerint több szabálytalanságot is találtak. Többek között penészes takarmány, a tartott állatok hiányzó dokumentumai, hiányos kerítés, valamint rossz állapotban lévő egyedek is szerepelnek az anyagban. „Némelyik jószág minősíthetetlen állapotban van, klinikai rühesség ránézésre megállapítható egyes egyedeknél, a sertések alultakarmányozottak, betegek” – olvasható a jegyzőkönyvben.

A szemle során egyes helyiségek rendezettségét és higiéniai állapotát minősíthetetlennek találták. „Ezt mutatják az eldobott alkoholos göngyölegek, illetve a rackajuhfej és a kempingbicikli a jászolban” – írják, hozzátéve, a rackajuhfej elhelyezése szembemegy az állati eredetű hulladék kezelési szabályaival.
A terepbejáráson továbbá azt tapasztalták, hogy hat magyar tarka szarvasmarhának gyenge volt a kondíciója, egy racka bárány éppen elpusztulóban volt, egy mangalica nem tudott lábra állni, a sertéstartásban pedig általában véve „embertelen körülmények vannak, a higiénia kifogásolható és voltak fakkok, ahol nem volt víz”.

Tavaly választották az ország legszebb birtokának
A Hajdúnánás határában található Kendereskertet 2023-ban az ország legszebb gyümölcstermesztő és kertészeti birtokának választották. Az Agrotrend Csoport által életre hívott díj honlapján az olvasható, hogy a korábbi évszázadokban marhatartásra használt Kendereskertet 2012-től a közmunkaprogram segítségével építették újjá, jelenleg állattartás és növénytermesztés folyik a területen, ökológiai gazdálkodás keretében. A megtermelt zöldségek a hajdúnánási termelői piacra, valamint a közétkeztetés konyháiba kerülnek, az őshonos állatok húsát pedig a Hajdúnánási Tartósító és Építő Szociális Szövetkezet vágóhídján dolgozzák fel, végül a városi húsboltban értékesítik.
Ez az a szövetkezet, amelynek a vezetője Nagyné Legény Ildikó (Fidesz) önkormányzati képviselő, volt alpolgármester. Az idei önkormányzati választáson ő volt a Fidesz polgármesterjelöltje Hajdúnánáson. Ahogy azt a napokban megírtuk, Bódi Judit tájékoztatása szerint a Nagyné által elnökölt szövetkezet jelenleg az anyagi gondokkal küzdő város egyik legnagyobb adósa.

A gazdaságnak nemcsak termelési, hanem környezeti nevelési és turisztikai szerepet is szántak. „A Kendereskert minden korosztály kedvenc kirándulóhelye, ahová előszeretettel látogatnak bölcsődések, óvodások és iskolások is, és a központ sok nyári tábor helyszíne is lett” – olvasható a legszebb birtoknak járó díj honlapján.
Hozzáláttak az állapotok rendezéséhez
Bódi Judit polgármester a Kendereskertről szóló bejegyzésében arról is beszámolt, hogy a helyzet felmérése után azonnal hozzáláttak az állapotok normalizálásához. „Ma már arról számolhatok be, hogy az állatok állapota napról napra javul, a fertőzés kezelve lett. Sikerült egy jó csapatot összeállítani, ami az állatállományt megfelelően ellátja. A penészes takarmány helyett friss takarmány kerül az állatok elé” – közölte. Hozzátette, őt is meglepte, hogy a Kendereskertre az előző városvezetés több mint 1 milliárd forint európai uniós forrást költött el.

Az üggyel kapcsolatban levélben kerestük az állategészségügyi hatóság szerepét betöltő hajdú-bihari kormányhivatalt, valamint Szólláth Tibort (Fidesz), aki szeptember végéig töltötte be a polgármesteri tisztséget Hajdúnánáson, és aki nem mellesleg maga is biogazda, valamint a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara alelnöke. Amennyiben válaszolnak, cikkünket frissítjük.
Október 18-án délután személyesen is ellátogattunk a Kendereskertbe, ahol Hásás Zoltán városüzemeltetési tanácsnok vezetett körbe minket. Elmondta, október 1-én azt a feladatot kapták az új polgármestertől, hogy végezzenek el egy komplex állapotfelmérést. Mint mondta, ennek során nemtörődömséggel, hanyagsággal találkoztak. Hásástól megtudtuk, Bódi polgármester döntése nyomán két új munkatársat vettek fel. „Én mint tanácsnok napi szinten járok ide ki, és úgy tapasztalom, hogy egy építő jellegű folyamat indult el, ami kiveszi a káoszból ezeket a jószágokat” – fogalmazott.

Megkérdeztük a tanácsnoktól, hogy a vizsgálat során megállapították-e, hogyan kerülhetett egy rackafej és egy kerékpár a rackajuhok jászlába, de mint mondta, ezt nem sikerült kideríteniük.
A helyszínen készült videónkat a Kendereskert jelenlegi állapotáról itt tekinthetik meg: