UGYANAKKOR

Még a határidő előtt szerették volna átadni a balmazújvárosi hajózsilipet

45 millió forintos munkát kaptak a hajdú-bihari vízügyi építők. – Hajdú-bihari Napló, 1966. november 12.

A víz okozta kártételek megelőzésének érdekében új vállalat kezdte meg működését Debrecenben 1966 júniusában. Az Országos Vízügyi Főigazgatóság Keletmagyarországi Vízügyi Építő Vállalatának hét megyére terjedt ki a hatásköre. Hajdú-Biharban, Szabolcs-Szatmárban, Borsodban, Heves, Békés, Csongrád és Szolnok megyében is vállaltak munkákat a cég emberei.

Híd a Keleti-főcsatornán - 1959
Híd a Keleti-főcsatornán – 1959 – Fortepan / Fortepan

A többféle kivitelező helyett így egy kézben futott össze a vízügyi munka, a lakossági és ipari vízellátás, szennyvíztisztítás, mezőgazdasági jellegű feladatok, valamint egységes irányítás alá került az árvízvédelem is.

A Hajdú-bihari Napló ezen komplex feladatokról kérdezte Németh Bertalant, a vízügyi főigazgatóság igazgatóját. Szerinte a legnagyobb feladatuk abban az évben a megyén kívül volt: a bajai térség Duna-töltését építették, erősítették mintegy húszmillió forintos beruházási összegből.

A vízügyi nagyvállalat a szervezési feladatok mellett 1966-ban mintegy 45 millió forint értékben végzett el munkálatokat. A balmazújvárosi hajózsilip építésén is ők dolgoztak. A jó munkatempónak köszönhetően az építési határidőket be tudták tartani, de azt sem tartották kizártnak, hogy még az eredeti, 1967-re tervezett átadás előtt befejezik a zsilipet.

Debrecenben a III. kerület szabadságtelepi részén a kedvezőtlen, esős időben is 97 emberük dolgozott a belvízcsatornák építésén. A szabadságtelepi kis családi házak lakói 1966 tavaszán is sokat szenvedtek a belvizektől. A mentesítés érdekében mintegy 3500 méteren építettek belvízcsatornát.

Az UGYANAKKOR rovatunkban debreceni kötődésű korábbi újságokból jelenítünk meg aznapi írásokat. A rovat további cikkei itt olvashatók.

A megosztása fontos!

Kérjük, válasszon előfizetési vagy támogatási lehetőségeink közül!

Iratkozzon fel hírlevelünkre!