„Az embert mindig jobban érdekli, ami a környezetében történik” – Makó Kristóf történész doktorandusz a Debreciner Podcastban

Tizenkét országban kutatta már a polgári származású katonák sorsát, de foglalkozik a világháborúkat elszenvedő civil lakossággal is.

A Debreciner Podcast negyedik évadának tizennegyedik adásában Makó Kristóffal, a Debreceni Egyetem Történelmi és Néprajzi Doktori Iskola PhD-hallgatójával beszélgetett Polgár Tóth Tamás, a Debreciner újságírója.

Makó Kristóf saját városa, a hajdú-bihari Polgár egykori lakosainak első és második világháborús részvételét kutatja. Fiatalkora ellenére komoly eredményeket mutathat fel a helyi emlékezetpolitikában is, mivel az ő kutatásainak hatására egészítették ki a kisváros első világháborús emlékművén a hősi halottak névsorát.

A doktorandusz tizenkét országban kutatta a Polgárról származó katonák sorsát. Az ő közbenjárására hozták rendbe egy lengyel katonai temetőben a korábban elhanyagolt magyar katonasírokat.

Kutatása kiterjed a világháborúk civil lakosságának történetére is: mint mondta, a második világháború idején több száz zsidót hurcoltak el Polgárról, akik végül az auschwitzi megsemmisítő táborban vagy a keleti fronton, munkaszolgálaton kötöttek ki. A Tisza-híd miatt Polgár stratégiai fontosságú település volt, a köré telepített aknák még a harcok távolodta után is növelték a civil áldozatok számát.

Makó Kristóf úgy látja, az emberek egyre jobban érdeklődnek a 20. századi történelem iránt, elsősorban pedig arra kíváncsiak, ami a környezetükben történt.

A podcastunk folytatásához olvasóink és hallgatóink támogatására van szükségünk. Amennyiben szeretnének még több ilyen adást hallgatni, kérjük, fizessenek elő online újságunkra!

Előfizetőink ide kattintva megtekinthetik a Makó Kristóffal folytatott beszélgetésünk vágatlan változatát.

A Debreciner Podcast korábbi műsorai itt találhatók. Ajánljuk!

A megosztása fontos!

Kérjük, válasszon előfizetési vagy támogatási lehetőségeink közül!

Iratkozzon fel hírlevelünkre!

További olvasnivalók...