Az esemény pontos dátuma még titok volt, de a percre pontosan kidolgozott menetrendet már egy megyével odébb is megírták. – Nyírvidék, 1918. október 17.
UGYANAKKOR
Így készült Debrecen a király látogatására
„Rövid idő múlva magas vendégei lesznek Debrecennek” – kezdte beharangozóját a Nyírvidék IV. Károlynak, Magyarország utolsó királyának és családjának látogatása kapcsán. Az esemény október 23-án, a király uralkodásának utolsó heteiben volt, apropóját az egyetem avatása szolgáltatta.
A közölt menetrend szerint a királyi család délelőtt 10 órakor vonaton érkezik Debrecenbe, ahol a miniszterelnök és a kormány tagjai fogadják. A ceremónia részeként a pályaudvaron díszszázad vár, előttük elhaladva az udvari méltóságok, a főispán és az állomásparancsnok társaságában mennek tovább a Petőfi téren felállított díszsátorba, ahol Debrecen hatóságainak, testületeinek és törvényhatóságának küldöttei fogadják őket. Innen a polgármester és a város tisztviselői által mondott üdvözlő beszédek után a város díszfogatán, díszbandérium kíséretében haladnak tovább a város székházáig. A bevonulás végeztével a királyi pár elfoglalja a székházban berendezett lakosztályait, majd az ablakból nézik végig a tiszteletükre rendezett felvonulást.

„A bandérium a Tisza-palota előtt vonul be, a Bika-szállodánál visszafordul és a sétány, valamint a gyalogjárda közötti úton megy a kistemplomig, ott befordul a Kossuth utcára és a városház-utcán Rózsa utcán keresztül még egyszer elhalad a városháza előtt és újra a Kossuth utcára tér, ahonnan a Sasutcán át a Dégenfeld térre vonul és ott szétoszlik” – részletezte a felvonulás útvonalát a Nyírvidék.
11 órakor a városháza közgyűlési termében az egyházak, a katonai helyőrség, a megyék, a bíróságok és hivatalok, majd az egyetem küldötteinek fogadása következik, melyet ebéd, majd cerclé (előkelő társaságban történő társalgás) követ. Fél háromkor a királyi család és kísérete orgonaszóval kísérve vonul át a Nagytemplomon. Innen kocsikkal hajtanak az egyetemre a Péterfia utcán és az erdei körúton át.
Az egyetemre érve a királyi család a díszterembe vonul, ahol hivatalosan is megkezdődik a felavatási ünnepély, gróf Zichy János kultuszminiszter és gróf Dégenfeld József, a tiszántúli református egyház főgondnoka beszédeket mondanak. Az ünnepély végeztével kezdődik az egyetem első doktorának felavatása. Nagy Zoltán joghallgatót sub auspiciis régis (az összes vizsgájukat és szigorlataikat kitüntetéssel letett hallgatók, a király védnöksége mellett) avatják doktorrá, melynek során első ízben fordul elő, hogy a kitüntetéssel járó király-gyűrűt maga az uralkodó adja át.
A díszülés végeztével háromnegyed négykor a királyi pár kíséretével az Auguszta szanatóriumot tekinti meg, ahonnan a református kollégiumba indulnak. Ott a református püspök vezeti be őket a kollégium udvarába, ahol a tanuló ifjúság mutatja be hódolatát. Távozásuk előtt a királyi pár az emeleten található híres könyvtár emlékkönyvébe írja nevüket, majd öt órakor visszatérnének lakosztályaikba. A királylátogatás ünnepségét este hat órai kezdettel díszelőadás zárja a Csokonai Színházban.
Az UGYANAKKOR rovatunkban debreceni kötődésű korábbi újságokból jelenítünk meg aznapi írásokat. A rovat további cikkei itt olvashatók.